Maminka.czTěhotenství

Voňavá příprava na těhotenství

, Časopis Maminka
17. 7. 2009
Voňavá příprava na těhotenství
Na „plánované“ miminko byste se měli s partnerem připravit již asi půl roku před otěhotněním. Dodržujte zdravý životní styl, ke kterému patří dostatek pohybu, zdravá strava (žádné přejídání, pokud máte nadváhu, tak se ji snažte snížit), dostatek tekutin, pravidelný spánek a relaxace.

Neměla byste ani kouřit a bylo by vhodné vyhnout se alkoholu. Je vědecky podloženo, že tělo si pamatuje, když se k němu nechováte „dobře“ a když podceňujete jeho případné volání o pomoc, jeho varovné signály. Pokud užíváte trvale nějaké léky nebo vás něco trápí, poraďte se s lékařem a proberte s ním vaše přání otěhotnět. V současné době přibývá párů, které mají potíže s přirozeným početím. Je to dáno nejen nejrůznějšími gynekologickými anomáliemi, ale především rytmem života, zejména pak stresem.

Není pak divu, že miminko ne a ne přijít… Nemůžete-li otěhotnět, i když jste pro to udělala všechno, a lékařská vyšetření neobjevila žádnou příčinu, je třeba se zaměřit na psychiku ženy, na její uvolnění, přijetí jejího ženství, na harmonizaci cyklu, podporu partnerského vztahu a oporu. Není toho málo, že? Vezměte si na pomoc aromaterapii – relaxační masáže vhodnými oleji pomohou ženě nalézt nebo kultivovat vztah k jejímu tělu a éterické oleje s fytoestrogeny pomáhají harmonizovat menstruační cyklus.

Aromaterapeutické ošetření je vhodné načasovat do doby zvýšené produkce estrogenu, to je obvykle kolem 7.–10. dne cyklu. Fytoestrogeny jsou rostlinné součásti, které mohou v těle vyvolat odezvu ve formě harmonizace množství vlastních estrogenů. Jsou ve svém účinku mnohem jemnější a velmi účinné při neplodnosti, která má kořeny v menstruačním cyklu. Nejúčinnějšími oleji v tomto směru jsou fenykl a anýz, dalšími šalvěj muškátová, šalvěj lékařská a geránium. Je-li v těle ženy nízká hladina progesteronu, doporučuje se tinktura nebo jiný bylinný výtažek z rostliny drmek obecný (Vitex Agnus castus) denně po ránu.

V případě jakékoli výchylky v menstruačním cyklu, například je-li menstruace příliš silná nebo dlouhá nebo naopak vynechává, případně je slabá a cyklus je krátký, je vhodné navštívit kvalifikovaného aromaterapeuta, který vám doporučí směs přímo na váš konkrétní problém. Pokud žena trpí stresem, je vhodné do směsi přimíchat sedativní olej, jako je neroli, ylangylang, nard, a aplikovat nejen masáží, ale denně potírat hrudník a šíji nebo využít formu kosmetickou, například smícháním s šípkovým a jojobovým olejem a vitaminy pro přírodní regenerační obličejový olej.

Stejným způsobem je vhodné používat éterický olej z růže, pokud žena potřebuje nalézt klíč ke svému ženství a uvolnit se. Růže velmi silně koresponduje s ženstvím a výsledný efekt může být zcela nečekaný a mít zásadní dopad na vnímání sebe sama. Nejen ženy mají „své dny“, ale i páry mohou využít účinky přírodních afrodiziak. Příjemná partnerská masáž pomáhá navodit uvolněnou atmosféru a éterické oleje jsou v tomto směru účinnými pomocníky.

Ale pozor! Oleje s údajně afrodiziakálními účinky je třeba volit uvážlivě. V literatuře najdete nejčastěji doporučení na oleje ylang-ylangu, jasmínu či santalu. Ty budou fungovat dobře pro ženy (či muže – platí i nadále), které trpí nervovým napětím, stresem a potřebují zklidnění. Ovšem pro ženy oslabené, zimomřivé a unavené budou tyto oleje fungovat právě opačně – pošlou je do sladkého spánku. Tyto ženy potřebují naopak oleje, které probudí jejich energii, a povzbudí je, například skořice, zázvor, rozmarýn nebo cedr.

Některé užitečné éterické oleje v těhotenství

  • Levandule lékařská: analgetická, antidepresivní, na drobná poranění, ulevuje při bolestech při porodu, na nedostatečnou děložní činnost, při epidurálu.
  • Mandarinka: povznáší a uklidňuje, odstraňuje úzkost, osvěžuje, je antidepresivní.
  • Eukalyptus: protizánětlivý, usnadňuje vykašlávání, protiinfekční, tonizující, stimulující.
  • Geránium: vhodný při stresu, úzkosti a únavě, též na otoky dolních končetin, na rozbolavělé bradavky a perineum, při porodu ulevuje od bolesti, užitečný v poporodním období.
  • Zázvor: zahřívající a stimulující, na extrémní chlad, pomáhá při křečích v nohou, emoční otupělosti.
  • Grapefruit: uklidňující a povznášející, pomáhá při únavě, pálení žáhy, zácpě a úzkosti.
  • Růže: uklidňuje a povznáší, obecně posiluje, pomáhá při nízké sebeúctě, posiluje ženu-matku.
  • Pomeranč: povznáší, rozveseluje, pomáhá při úzkosti a napětí, harmonizuje emoce. V těhotenství si dávejte pozor i u velmi oblíbených citrusových olejů. A to na jejich fototoxicitu – nevystavujte se přímému slunci ani soláriu alespoň 12 hodin po jejich použití na pokožce. Jde o oleje z grapefruitu, citronu a bergamotu.

Užitečné nosné rostlinné oleje (v těhotenství vždy lisované za studena, případě raději v biokvalitě) jsou mandlový, meruňkový, jojobový, šípkový a olej z pšeničných klíčků.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Příprava, Nízká hladina, Bylinný výtažek, Účinný pomocník, Partnerská masáž, Nejúčinnější olej, Výsledný efekt

Mohlo by vás zajímat
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!

Horoskopy

Vodnář V pomyslné polovině pracovního týdne jste stále aktivní a nijak nezpomalujete. Zase procházíte obdobím…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ráchel, Jeroným, Rachel

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné