Maminka.czMaminky - rady, rozhovory a príběhy

Vše je potřeba si pořádně naplánovat, pak to funguje, říká Hanka o skloubení péče o dítě, práce a zpěvu

vas 7.  12.  2023
Hanka Borská je maminkou tříapůlleté dcerky, se kterou je na rodičovské dovolené, do toho pracuje v marketingu, hraje divadlo a zpívá v kapele Leamon. Její manžel je majitelem pekárny a pekař Supernova Bakehouse. Oba jsou velmi vytížení, a tak využívají různé aplikace, které jim ulehčují organizaci dne, například sdílený kalendář. Co je podle Hanky pro skloubení rodinného života, koníčků a práce nejdůležitější?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hanko, rodičovskou dovolenou máte prodlouženou do dceřiných čtyř let, ale už teď pracujete na plný úvazek jako "markeťačka". Daří se vám najít čas i na koníčky?

Myslím, že se mi to daří. Než jsme založili rodinu, zpívala jsem v kapele. Hudba je můj život a rozhodně jsem se s ní nechtěla rozloučit. Manžel mi slíbil, že udělá vše pro to, abych o svoje koníčky nepřišla. A taky to dodržel! Hned po šestinedělí už jsem koncertovala a on mi byl s dcerou nablízku. Když malá rostla, přibrala jsem si ke kapele ještě divadlo a začala jsem se učit český znakový jazyk. Říká se, že spokojená máma rovná se spokojená rodina, že? 

Jak jste se vlastně dostala k hudbě a herectví?

Mám ten dojem, že jsem asi dřív zpívala, než mluvila. Láska k hudbě mě provází celý život, ale zlomová byla puberta. Táta toto období těžce nesl a bál se, abych se nepřidala do jednoho z místních "gangů" puberťáků, kteří se poflakovali na lavičce před samoobsluhou a vymýšleli kraviny. Proto mě přihlásil do dětského souboru Vltavín Drahomíry Vlachové, kde jsem si poprvé vyzkoušela muzikálový zpěv a herectví. Moje láska k hudbě se tím prohloubila a rozšířila o repertoár Jaroslava Ježka, Voskovce a Wericha. Později jsem se na střední škole v rámci dramatické výchovy přidala do souboru Jiřího Rezka. Byla to skvělá zkušenost a zažila jsem spoustu legrace.

Jak často s kapelou zkoušíte a kde si vás lidé mohou poslechnout?

Zkoušíme jednou týdně, po Novém roce chystáme nové album, takže pilně trénujeme. Po letní festivalové sezoně jsme se přesunuli do klubů a do konce roku nám zbývá ještě jeden koncert, který proběhne 16. prosince v Radlické kulturní sportovně, kam bych vás moc ráda pozvala, protože to bude vážně jízda!

Máte doma s manželem rozdělené domácí práce?

Myslím si, že v dnešní době už je daleko častější než za dob našich maminek a babiček, že se na nepopulárních činnostech podílejí oba. Že je máma celý den doma s dítětem, přece neznamená, že nic nedělá. A co teprve, když nastoupí zpět do práce! Rozdělené domácí práce ale nemáme. Když je potřeba uklidit nebo uvařit, snažíme se to spíš řešit podle našich časových možností. Vše je o domluvě a plánování. 

Oba jste velmi činorodí. Co vám zjednodušuje organizaci dne?

Vzhledem k naší vytíženosti je to rozhodně sdílený kalendář Google. Nedám na něj dopustit. Podobně jako na Listonic (nákupní seznam – pozn. red.). To je taky geniální appka. 

Máte nějaký tip nebo radu pro maminky na mateřské a rodičovské dovolené?

Na vás taky záleží. Pokud po něčem toužíte, chcete to vyzkoušet, běžte si za tím. Kdy jindy to zkusit než na mateřské a rodičovské? Partner by vám měl být oporou. A ještě jedna velmi důležitá věc. Nikdo neumí číst myšlenky. Když něco potřebujete, tak si o to řekněte a společně zkuste vymyslet, jak se to dá udělat, abyste byli všichni spokojení. Ten imaginární balvan, který vás tíží, většinou vypadá ve vaší hlavě větší, než ve skutečnosti je. Když to řeknete nahlas a proberete to s někým, kdo je vám oporou, a najdete nějaké řešení společně, rozhodně se vám uleví.

Restart kariéry mi pomohl věřit sama sobě a odbrzdit podnikání, říká maminka samoživitelka

Pozvánka na Vánoční koncert 

Poprocková kapela Leamon vystoupí společně s folkrockovou irskou skupinou Five Leaf Clover na Vánočním koncertu Marter 16. prosince 2023 od 18 hodin v Praze v Radlické kulturní sportovně. Společně tak podpoří misi Rodičovská není brzda. 

Vánoční koncert organizuje nezisková organizace Marter. Vstupné z koncertu použije na podporu programů pro mámy a táty na rodičovské, aby je mohla nabízet za dotovanou cenu nebo zdarma. Koupí lístku podpoříte dobrou věc. Vstupenky jsou k zakoupení zde, v nabídce jsou i tombola a rozšířené vstupné s poukazy na kurzy. Nemůžete-li dorazit, a přesto chcete podpořit jejich misi, můžete přispět do sbírky na kariérní programy pro mámy samoživitelky.  

Témata: Kariéra, Maminky - rady, rozhovory a príběhy, Zpátky do práce, zpěvačka, praha, Pracující matky, Práce na mateřské, kapela, divadlo, Manžel, Zpěv, Hanko, Google, Maminka, Koníček, Skloubení, Rodičovská dovolená, Werich