Maminka.czŠkolák

Vše, na co se bojíte zeptat, abyste nebyla za paranoidní mámu

21. 2. 2013
Vše, na co se bojíte zeptat, abyste nebyla za paranoidní mámu
Co je a co už není normální a přijatelné v životě malého i většího dítěte? A co vy sama - jste normální, když si třeba po tak zázračné události, jako je porod, připadáte ošklivá a nepřitažlivá? Kdy je čas navštívit doktora, a kdy se můžete nechat inspirovat zkušenostmi jiných žen, které si prošly stejným "zkouškovým" obdobím, ve kterém se právě teď nacházíte?

Otázka: Moje miminko, kojenec, kaká obvykle třeba jen jednou za 24 hodin, někdy i jednou za tři, čtyři dny - je to normální, i když v noci spí i šest, sedm či více hodin, je hodné a spokojené a přibírá a prospívá?

Odpověď: Je to normální. Plně kojená mimina umí spotřebovat všechno mléko tak, že nemají co vylučovat stolicí. Dokonce nepotřebují vyměšovat třeba i deset, dvanáct dní, přesto jsou v pohodě. Pokud počůrají pět až šest plen za 24 hodin, jsou v pořádku. Varovným znamením by pro vás mohlo být jedině tvrdé bříško, pláč, kopání a kroucení vašeho kojence. Tehdy vyhledejte lékaře.

Otázka: Prvorozená dvouletá dcera chce najednou dudlík častěji, než dříve, vyžaduje ho i během dne - je to kvůli miminku, sestře, co se jí narodila? Nebo je to přerod z mimina ve velkou holku, která miluje svoje dudlíky a vymýšlí si?

Odpověď: Jde o běžné chování dvouletých dětí, kterým se narodí sourozenec, a z kterých se v tu chvíli stávají ti starší, moudřejší a šikovnější. Ale zároveň by ještě chvíli byli rádi malými. Tak to zkouší s dudlíkem. Kamarádi mohou v tu chvíli stimulovat vaše dítě k tomu, aby, stejně jako oni, dudlík vyhodilo, když paní doktorka řekla těm stejně starým kamarádům vašeho potomka, aby zahodili dudlík do koše, jinak budou mít křivé zuby.

Otázka: Miminko je přisáté k prsu jen chvilku, pár minut, a je najedené, napité, zdá se, protože hodně spí a standardně přibírá - je to v pořádku? Nemám ho nějak naučit pít déle?

Odpověď: Pokud jsou všechny vývojové znaky vašeho dítěte v normě, dítě hezky spí, je veselé a spokojené, je jakákoliv délka kojení v pořádku. Některým dětem stačí čtyři minuty, jiné potřebují minut dvacet. Někdo chce pít z obou prsou při každém kojení, někdo pokaždé z jiného prsu. Dásně a sací reflex mají dohromady takovou sílu, že dokážou i za malou chviličku vysát i 180 mililitrů mléka. Smiřte se s tím a buďte v pohodě, protože pak bude v pohodě i vaše mimino.

Otázka: Po porodu, v šestinedělí a během kojení se potím jinak, než dříve, než obvykle - víc jsem cítit, připadám si odporná, hnusná, tlustá a páchnoucí. Je to normální? Co mám dělat?

Odpověď: Je to zcela normální, přestože jste právě prodělala jeden z nejnáročnějších a nejúžasnějších výkonů vašeho života - dala jste život dítěti - a proto byste se měla cítit jako bohyně. Jenže to s věčně vyměňovanými vložkami dole i nahoře, když se nemůžete ani pořádně posadit nebo vyspat, jde těžko. Navíc hormonální nerovnováha vyvolává i stavy pochyb a úzkostí, že možná mít dítě byl úplně hloupý a špatný nápad. Nemějte strach. Tyto pocity a problémy odezní však tak rychle, že na ně budete jednou s úsměvem vzpomínat, i když se vám to teď rozhodně nezdá. Takže připadáte-li si "rozhozená", nelibě vonící a oplácaná, nesmutněte. Cítí se tak skoro každá žena po porodu. Klidně si poplačte, postěžujte partnerovi, mamince, sestře a poproste je o pomoc s čímkoli, co potřebujete. Sprchu si dopřejte i víckrát denně, ta odplaví spoustu nepohody a na přebytečná kila zatím použijte černé legíny a černé tričko. Cvičit začněte, jakmile budete mít aspoň trochu energie a chuti. Brzo zas budete ve formě, věřte tomu!

Otázka: Jsem strašně špatný časový manažer a neustále s dětmi chodím všude pozdě - i když si dám hodinu či více na vypravování se kamkoliv, stejně dorazíme pozdě, protože ve vrcholnou chvíli výpravy se obě děti nebo nejlépe to starší vykaká nebo musí zrovna dvacet minut kakat na nočníku nebo zrovna kojení menšího mimina trvá o čtvrt hodiny déle, než obvykle atd. - prostě vždy a stále je čas proti mně, jsem z toho zoufalá. Co mám dělat? Jak se napravit? Jak zastavit čas, který s dětmi ubíhá mnohokrát rychleji?

Odpověď: Buď se začněte připravovat na odchod z domu třeba dvě hodiny předem anebo prostě choďte pozdě a povzneste se nad to. Jiná možnost není. Obléknout tři a více osob (zvlášť v zimě), sbalit všechny věci a potřeby, abyste na nic nezapomněla, to může být pěkně náročná akce. Proto si nenechte snižovat sebevědomí takovou malicherností, jako je čas. Užívejte si, dokud jsou děti malé, že nemusíte ráno vstávat do školky či školy a všem přátelům předem oznamte, že možná dorazíte na smluvené rande na hřišti později, ať se tedy nezlobí. To, že se děti ve chvíli odchodu nutně musí vyprazdňovat na nočníku nebo polít šťávou je bohužel zcela běžné. Tak se tím netrapte.

Otázka: Mám dvojčata, dvouleté dívky, jedna je anděl a pohodářka, pro druhou je všechno problém. Je fixovaná na plyšáka, když ho zapomene doma, je s ní na návštěvě těžké pořízení, brečí, neustále se po mě plazí a věší se na mě, zatímco ta druhá si celou dobu někde hraje sama nebo s ostatními dětmi, dlouho jí trvá, než se aklimatizuje, zásadně má záchvat breku, když se děje něco nového atd. atd. - je to normální?

Odpověď: Může to být normální, ale také nemusí. Jestli se tak choval v dětství váš manžel nebo tchýně, pak má dcerka tuto povahu v genech. Pokud si nejste jistá, jestli už to prostě není příliš, věčné záchvaty a fňukání a vynucování pozornosti, kontaktujte nejbližší pedagogicko-psychologickou poradnu v místě vašeho bydliště, kde vám poskytnou pomoc a radu zdarma. Kdyby se vám tamější psycholog nelíbil, vyhledejte pomoc u odborníků placených, tipy seženete na internetu nebo od zkušenějších přátel, například.

Otázka: Moje máma a její rodina jsou poměrně puritánští a stydliví, a proto ve mně podvědomě vypěstovali pocit, že menstruace a kojení je něco, za co bychom se měli stydět. Jelikož jsem ale dávno zmoudřela a pochopila souvislosti, vím, že je to hloupost. Přesto se nemohu zbavit neodbytné představy, že kojit na veřejnosti je ohavné a vulgární, a že vůbec celé kojení je trochu fuj. Co mám dělat? Co si lidé myslí o ženách, co kojí na veřejnosti?

Odpověď: Kojení je dar z nebes! Mít potravu pro dítě připravenou bez práce, to je přece geniální! Kdyby se takhle mohl najíst celý svět a po celý život, to by se nám lehce žilo. Oprostěte se od myšlenek, že kojit na veřejnosti je něco neslušného. Pokud se stydíte, pořiďte si nějaké chytré tričko, košili, ve které budete kojit nenápadně, ať nemusíte odhalovat hruď v parku. Nebo si přehoďte váš "mléčný bar" bavlněnou plenkou. Miminko se dokáže nakojit i pod rouškou z plínky, kterou zastrčíte pod ramínko podprsenky, aby vám nesklouzla z ramene. Anebo - pokud nechcete vyhrnováním trička ukazovat bříško, noste ještě pár měsíců těhotenské kalhoty se zvýšeným pasem, který šikovně zakryje dosud nezhubnutý pas, jestli je vám třeba tohle nepříjemné. Anebo si kupte, půjčte pás, který se na břicho jen navlékne, abyste ho nevystavovala. Zkrátka nenechte se od kojení odradit dogmaty vašich babiček a dědů. Navíc průzkumy ukazují, že lidé si o ženách kojících na veřejnosti myslí jen to nejlepší. Na kojící maminky se usmívají a láskyplně pokyvují hlavou.

Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Pár, Špatný čas, Starý kamarád, Dvouletá dcera, Ramínko, Dítě hezký, Par, Hormonální nerovnováha, Fňukání, Boj, Pára

Mohlo by vás zajímat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Střelec Pomyslná polovina pracovního kolotoče vás překvapí nárůstem energie. Jen si dejte větší pozor na to,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nora, Kilián, Edgar

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné