[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Genitální opar je značně nepříjemné kožní onemocnění postihující genitál a okolí. Nemoc bohužel vykazuje výrazný sklon k recidivám. Podobně jako jeho méně stydlivý příbuzný, který se objevuje zejména na rtech a obličeji, provází i genitální opar řada nepříjemných symptomů, které jsou vzhledem ke svému umístění mnohem protivnější než opar na rtech.
Ostatně liší se vůbec nějak opar na rtech a na genitálu? Tedy pomineme-li místo, kde ono nepříjemné kožní onemocnění najdeme.
Přečtěte si další zajímavosti o genitálním oparu
„Genitální opar je jednou z nejrozšířenějších pohlavně přenosných infekcí postihující především dospělé osoby. Původcem onemocnění je lidský herpes virus, který má 2 sérotypy – typ HSV-2, který způsobuje právě již zmíněný genitální opar, a typ HSV-1, který je obvyklou příčinou oparu na rtu. V určitých případech může být typ HSV-1 také příčinou vzniku oparu na genitálu a opačně,“ vysvětlují odborníci z Gynekologické ambulance Náchod.
Genitální opar je pohlavně přenosné virové onemocnění, které do organismu nejčastěji pronikne při pohlavním styku přes porušenou sliznici či kůži. Možný je také přenos kontaminovanými předměty, prsty, orálně apod. Viry se množí v místě vstupu a pronikají podél nervových vláken do nervových uzlíků podél páteře až do mozku mozku.
V těchto místech zůstávají po celý život svého „hostitele“. Čas od času z něj „vystrčí drápky“ a dají o sobě vědět. Ospalé viry z jejich „spánku“ nejčastěji probudí snížená obranyschopnost i jakékoliv další oslabení organismu. Problém může nastat i během hormonálních změn a po lokálním podráždění pokožky.
Genitální opar je sice nepříjemný a někdy obtížně léčitelný, je-li však léčený a lékařem sledovaný, není nebezpečný. Situace se může změnit ve chvíli, kdy tento druh oparu trápí nastávající maminku.
„Dojde-li k primoinfekci v I. trimestru těhotenství, může být vyšší riziko spontánního potratu či může dojít k rozvoji různých vrozených vad plodu (především v oblasti mozku).
Video: Podívejte se na první polibky miminka s maminkou po porodu
Primární infekce ve II. či III. trimestru zvyšuje riziko předčasného porodu. K nákaze dítěte od matky může dojít i během porodu infikovanými porodními cestami. Pokud má tedy matka v období porodu výsev herpetických puchýřů, je indikován primární císařský řez. V ostatních fázích onemocnění není důvod pro operační ukončení těhotenství a porod je veden vaginální cestou,“ upozorňují odborníci z Gynekologické ambulance Náchod.
Genitální opary se léčí antivirotiky a léčba patří do rukou odborníka. Jedinou možnou prevencí před primární infekcí je používání kondomu a pochopitelně i odmítnutí sexu s nakaženým (muži mívají genitální opar velmi často na žaludu).
Pokud je opar mimo genitál, lze se pochopitelně nakazit i během nekoitálních sexuálních praktik. „Na místě jsou také zvýšená hygienická opatření, jako nepoužívat společné ručníky, žínky atd.,“ radí odborníci.
Pokud jste již opar několikrát prodělala, nezbývá nic jiného, než se chovat odpovědně ke svému tělu i duši a snažit se, zejména v době těhotenství, vyvarovat všemu, co má vliv na imunitu a fyzickou a psychickou pohodu.