Maminka.czZdraví

Vše o neprůchodnosti slzných kanálků

24. 6. 2016
Vše o neprůchodnosti slzných kanálků
Podrážděné oko, neustálé slzení, nažloutlé ospalky, řasy slepené hnisem – to vše mohou být příznaky neprůchodných slzných kanálků, které trápí až pětinu novorozenců a kojenců!

Tříměsíční Nela je zdravé, spokojené a plně kojené miminko. Jediné, co Nelu i její rodiče snad od narození trápilo, byl podivný zánět spojivek. Holčička měla levé očko neustále uslzené, podrážděné, velmi často v něm měla ošklivé hnisavé ospalky a ráno mívala řasy slepené hnisem.

Po čase se ukázalo, že nejde o banální zánět spojivek, ale o neprůchodnost slzných cest. Na oční klinice Nelinku pečlivě vyšetřili a lékař se rozhodl pro neinvazivní léčbu. Naordinoval holčičce lokální antibiotika, desinfekční roztok a každodenní masáž neprůchodného kanálku. Masáž prováděla proškolená maminka několikrát za den. U dívenky naštěstí léčba nakonec zabrala a nebylo nutné provádět tzv. sondáž, kdy je do slzného kanálku zaveden speciální nástroj, který kanálek zprůchodní.

Časté trápení

Neprůchodnost slzných cest trápí přibližně pětinu evropských novorozenců. „Důsledkem neprůchodnosti slzných kanálků je slzení a hlenění oka, které může vést až k zánětu spojivek a vážněji i zánětům dalších struktur oka. Zároveň se záněty mohou rozšířit i do druhého původně nepostiženého oka.“ uvádí odborníci z Dětského očního centra Kukátko.

Důvod, proč se neprůchodnost slzných cest objevuje u novorozenců tak často je zcela fyziologický; vývoj slzovodu totiž nemusí být po narození miminka zcela dokončen. Odborníci však uvádějí, že až u 90 % takto postižených miminek (v Japonsku je to dokonce až 10 % dětí!) dojde do 3 měsíců věku ke spontánnímu zprůchodnění slzných cest. Odpovídající lékařská péče je však v době akutních problémů nezbytná!

Vaničkování: Plavejte už s miminkem

 Pomáhají masáže nebo průplach

 „Konzervativní léčba neprůchodnost slzných cest se provádí u dětí do cca dvou měsíců věku. Konzervativní léčba spočívá v provádění masáží slzného vaku 5x denně s aplikací desinfekčních či antibiotických kapiček a čištěním nosní dutiny dle potřeby.“ uvádí odborníci z očního centra.

Podívejte se, jak se dělá masáž slzných kanálků

Pakliže ani při opakované léčbě nedochází ke zlepšení a zdá se, že ani postupem věku miminka se problém nespraví, je nutné provést průplach postiženého slzného kanálku nebo dokonce sondáž (zavedení speciální tenké sondy do slzného kanálku). Ve výjimečných případech, kdy nepomáhá konzervativní léčba ani průplachy a sondáž, se obvykle přistupuje k dočasné intubaci slzných cest tenkou silikonovou trubičkou (kanylou), která zajistí průchodnost a zabrání opětovnému uzavření.

Kontroverzní sondáž?

Zatímco dříve se sondáž vcelku běžně prováděla bez lokální či celkové anestezie, dnes je výkon bezbolestný, může však být pochopitelně nepříjemný. Nicméně i v odborných kruzích se liší názory na indikaci a opakování sondáže. Zatímco se jedna skupina odborníků přiklání

k násobnému opakovaní neinvazivní konservativní léčby, druhá neotálí s aplikací sondáže. Ta by se však neměla opakovat více než třikrát a mezi jednotlivými zákroky by měly být patřičné časové rozestupy. Někteří odborníci uvádějí, že i více než měsíc.

Témata: Zdraví, Kojené miminko, Akutní problém, Sonda, Fyziologický vývoj, Anestezie, Lékařská péče, Oční centrum Kukátko, Speciální nástroj, Kanálek, Zánět spojivek, Oční centrum, Konzervativní léčba, Průchodnost

Mohlo by vás zajímat
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Střelec Prožití pohodového víkendu je na dosah ruku. Musíte jen omezit hádky a nesrovnalosti v manželském…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Svatopluk, Svatobor, Alfréda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné