Maminka.czZdraví

Vše o neprůchodnosti slzných kanálků

Podrážděné oko, neustálé slzení, nažloutlé ospalky, řasy slepené hnisem – to vše mohou být příznaky neprůchodných slzných kanálků, které trápí až pětinu novorozenců a kojenců!
24. 6. 2016
Vše o neprůchodnosti slzných kanálků

Tříměsíční Nela je zdravé, spokojené a plně kojené miminko. Jediné, co Nelu i její rodiče snad od narození trápilo, byl podivný zánět spojivek. Holčička měla levé očko neustále uslzené, podrážděné, velmi často v něm měla ošklivé hnisavé ospalky a ráno mívala řasy slepené hnisem.

Po čase se ukázalo, že nejde o banální zánět spojivek, ale o neprůchodnost slzných cest. Na oční klinice Nelinku pečlivě vyšetřili a lékař se rozhodl pro neinvazivní léčbu. Naordinoval holčičce lokální antibiotika, desinfekční roztok a každodenní masáž neprůchodného kanálku. Masáž prováděla proškolená maminka několikrát za den. U dívenky naštěstí léčba nakonec zabrala a nebylo nutné provádět tzv. sondáž, kdy je do slzného kanálku zaveden speciální nástroj, který kanálek zprůchodní.

Časté trápení

Neprůchodnost slzných cest trápí přibližně pětinu evropských novorozenců. „Důsledkem neprůchodnosti slzných kanálků je slzení a hlenění oka, které může vést až k zánětu spojivek a vážněji i zánětům dalších struktur oka. Zároveň se záněty mohou rozšířit i do druhého původně nepostiženého oka.“ uvádí odborníci z Dětského očního centra Kukátko.

Důvod, proč se neprůchodnost slzných cest objevuje u novorozenců tak často je zcela fyziologický; vývoj slzovodu totiž nemusí být po narození miminka zcela dokončen. Odborníci však uvádějí, že až u 90 % takto postižených miminek (v Japonsku je to dokonce až 10 % dětí!) dojde do 3 měsíců věku ke spontánnímu zprůchodnění slzných cest. Odpovídající lékařská péče je však v době akutních problémů nezbytná!

Vaničkování: Plavejte už s miminkem

 Pomáhají masáže nebo průplach

 „Konzervativní léčba neprůchodnost slzných cest se provádí u dětí do cca dvou měsíců věku. Konzervativní léčba spočívá v provádění masáží slzného vaku 5x denně s aplikací desinfekčních či antibiotických kapiček a čištěním nosní dutiny dle potřeby.“ uvádí odborníci z očního centra.

Podívejte se, jak se dělá masáž slzných kanálků

Pakliže ani při opakované léčbě nedochází ke zlepšení a zdá se, že ani postupem věku miminka se problém nespraví, je nutné provést průplach postiženého slzného kanálku nebo dokonce sondáž (zavedení speciální tenké sondy do slzného kanálku). Ve výjimečných případech, kdy nepomáhá konzervativní léčba ani průplachy a sondáž, se obvykle přistupuje k dočasné intubaci slzných cest tenkou silikonovou trubičkou (kanylou), která zajistí průchodnost a zabrání opětovnému uzavření.

Kontroverzní sondáž?

Zatímco dříve se sondáž vcelku běžně prováděla bez lokální či celkové anestezie, dnes je výkon bezbolestný, může však být pochopitelně nepříjemný. Nicméně i v odborných kruzích se liší názory na indikaci a opakování sondáže. Zatímco se jedna skupina odborníků přiklání

k násobnému opakovaní neinvazivní konservativní léčby, druhá neotálí s aplikací sondáže. Ta by se však neměla opakovat více než třikrát a mezi jednotlivými zákroky by měly být patřičné časové rozestupy. Někteří odborníci uvádějí, že i více než měsíc.

Témata: Zdraví, Zánět spojivek, Kanálek, Anestezie, Průchodnost, Konzervativní léčba, Oční centrum, Lékařská péče, Kojené miminko, Oční centrum Kukátko
Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce
Proč pouštíme na podzim draky a opadává listí? Dětské otázky vás už nepřekvapí
První porody by se měly zakázat, říká porodní asistentka Tereza Morávková
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu