[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Zápal plic (zánět plicní tkáně, pneumonie) je v dětském věku vcelku častým onemocněním dolních cest dýchacích, naštěstí již však dobře léčitelným. I tak ale může v některých případech být u oslabených jedinců a kojenců nebezpečnou chorobou s nedobrou prognózou. Zápal plic se často rozvine jako „pokračování“ zánětu průdušek, kdy se zánět šíří z průdušek dál do plic. Někdy se tato nepříjemná nemoc objevuje coby komplikace jiného infekčního onemocnění, kupříkladu neštovic nebo chřipky.
Méně známou i méně častou příčinou zánětu v plicích je též vdechnutí drobného předmětu (kousku oříšku apod.) či otrava toxickou těkavou látkou. Jelikož v pozadí zánětu plicní tkáně obvykle postává početný „roj“ bakterií, nejčastěji asi pneumokoků, léčí se tato nemoc obyčejně antibiotiky. Nicméně u nejmenších kojenců bývá kupodivu častější virový zánět než bakteriální. A aby toho nebylo málo, mnohdy jsou původci zápalu plic původu smíšeného! Kupříkladu bakterie škodí spolu s viry anebo se nemocnému o „zábavu postará“ více typů bakterií nebo dokonce zákeřné parazitické chlamydie.
Při podezření na zápal plic bude pacient odeslaný na rentgen a mnohdy i na ultrazvuk, „CRP“ diagnostika zánětu a poslechové vyšetření je samozřejmostí, stejně jako odběr a rozbor krve. Své místo zde mají i výtěry nosíku a také rozbor vykašlaného hlenu. Nicméně stanovení diagnózy si vždy vyžádá nějaký čas, neboť příznaky a původci mohou být neobyčejně pestří.
Děti, u nichž nemoc probíhá hladce, bývají léčené doma, nejčastěji antibiotiky, v ideálním případě přímo dle typu bakterie, která má nemoc na svědomí. Malí kojenci však mohou být při zápalu plic hospitalizovaní a antibiotika se jim dávkují rovnou do žil. Všem pacientům však pomáhá vlhčí vzduch, hlava ve vyvýšené poloze vůči tělu a při teplotě nad 38 stupňů se též doporučují léky proti horečce. Své místo mají i léky na kašel a případně též na uvolnění nosíku.