Maminka.czZdraví

Všechno, co byste měli vědět o vlašských ořeších

Reklama 4.  5.  2021
Shutterstock
Všechno, co byste měli vědět o vlašských ořeších | Shutterstock
Kdo by neznal vlašské ořechy. Jsou dobré, praktické na výlety a hodí se i jako součást pohoštění pro návštěvy.

Věděli jste ale, že vlašské ořechy jsou považovány za superpotraviny? Jsou totiž skvělým zdrojem vitaminů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Přesto ale podle svého vzhledu tak nevypadají. 

Konzumací i jen jedné hrsti vlašských ořechů denně svému tělu dopřejete množství látek potřebných pro správné fungování vašeho těla. Následující řádky vás zavedou zpět do pravěku, neboť si na nich pochutnávali i naši předci, v době Antiky je uctívali jako symboly mužství – a nyní se právem chlubí zařazením mezi superpotraviny.

Lahůdka již od pravěku a symbol mužství

Vlašské ořechy jsou oblíbenou pochoutkou již od dob pravěku. V antickém Řecku a Římě byly symbolem mužství a plodnosti, což se díky odborným studiím skutečně potvrdilo. Vlašské ořechy totiž mají pozitivní vliv na kvalitu a množství spermií. Stále probíhají výzkumy, které mají za úkol zjistit, zda by mohla konzumace vlašských ořechů pomoci párům, které mají problémy s početím.

Zdravotní přínos vlašských ořechů

Vlašské ořechy vám dodají energii, sníží hladinu cholesterolu v krvi, nadopují vás antioxidanty, vitaminy a minerály. Obsahují rovněž mastné kyseliny, a co se týče obsahu omega-3 mastných kyselin, mohou se pochlubit jejich nejvyšším obsahem mezi všemi druhy ořechů. V neposlední řadě jsou plné:

  • draslíku,
  • hořčíku,
  • vápníku,
  • zinku,
  • selenu,
  • železa.

A pokud trpíte cukrovkou, nemějte obavy, jsou vhodné i pro diabetiky. Díky vláknině, která se ve vlašských ořeších nachází, budete mít i lepší trávení.

Loupané, drcené i ochucené

Nejvíce obtěžující části týkající se konzumace vlašských ořechů je jejich loupání. Naštěstí existují obchody, ve kterých si „vlašáky“ můžete koupit již loupané. Vlašské ořechy Svět plodů jsou dokonce k sehnání i bez slupek. Pomocí metody blanšírování jsou zbaveny slupek – a konzumenti se tak nemusí obávat jakýchkoli částí zaseknutých mezi zuby. Mezi další oblíbené varianty úpravy vlašských ořechů patří blanšírování v bylinkách a karamelu.

Klepněte pro větší obrázek

Skvělí pomocníci při pečení

Jestliže se v kuchyni pohybujete rádi a pečení je vaše oblíbená činnost, neváhejte si pořídit vlašské ořechy ve velkém balení. Proč? Při nákupu většího množství je totiž větší šance, že k jejich nákupu budete moci využít i různé slevy. A i relativně velké balení vlašských ořechů se dočká využití v kuchyni. Přidávají se nejenom do těsta na vanilkové rohlíčky, nesmí chybět v klasickém štrúdlu, jsou součástí drobenek na koláče a skvěle se hodí i v podobě křupavého elementu do salátů. Koupit je můžete samozřejmě i drcené.

Občerstvení pro návštěvy i svačina do školy

Vlastníte nějaké dekorační mísy? Pokud ne, popřemýšlejte nad jejich koupí. Můžete je totiž využít k servírování vlašských ořechů a rovněž v nich ořechy uchovávat. Dětem zase prospějí vlašské ořechy jako součást školní svačiny. Podle výzkumů totiž pomáhají s vývojem dětského mozku, a pozitivní vliv mají také na psychiku, zlepšují paměť a pomáhají i při učení.

Jak skladovat vlašské ořechy

Díky vysokému obsahu tuku vlašské ořechy rychle žluknou. Proto je vždy skladujte v uzavíratelných nádobách na chladném místě. V lednici v nepropustném obalu či misce vydrží klidně i půl roku. Pokud už dopředu víte, že množství ořechů v nejbližších šesti měsících nespotřebujete, uložte je do mrazáku, kde se dají uchovávat až po dobu jednoho roku.

Dopřávejte si hrst vlašských oříšků každý den a uvidíte, že na sobě budete pozorovat jejich pozitivní vliv. Zlepší se vám paměť i nálada a budete se i lépe soustředit.

Témata: Zdraví, Reklama, Prezentace klienta
Mohlo by vás zajímat
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Kolinová Gabriela
Slavné maminky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
redakce
Galerie
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
kog Blesk pro ženy
Po porodu
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod