Maminka.czTipy a rady v těhotenství

Všechno, co opravdu potřebujete vědět o spánku v těhotenství

Simona Procházková 4.  3.  2023
Potíže se spánkem a usínáním řeší alespoň občas většina nastávajících maminek. Možná se vám bude hodit pár tipů, jak se v těhotenství vyspat o něco lépe.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak se dobře vyspat, když zlobí žaludek nebo střeva, pětkrát za noc vás vzbudí plný močák i křeče v lýtkách a později všude tlačí rostoucí bříško? Tady jsou šikovné tipy a rady odbornic na slovo vzatých. Co doporučují fyzioterapeutka a terapeutka Dornovy metody?

VIDEO: Podcast Maminka: Potravinové doplňky v těhotenství

„Základem zdravého spánku je, aby se nastávající maminka cítila pohodlně. Proto by měla volit volné oblečení, které nikde netlačí a neškrtí. Doporučuji místnost, ve které spíte, nepřetápět a rovněž se vyhnout studeným a sladkým jídlům před spaním, ta spíš miminko nabudí, než uklidní,“ popisuje Dana Hodanová, osobní terapeutka ze Studia Danah.

Ideální poloha?

Složitou situaci s polohou při spánku mají maminky, které byly zvyklé spát na břiše nebo na zádech. S pokračujícím těhotenstvím totiž zjistí, že tyto polohy pro spánek už nejsou možné a zbývá jedině spaní na boku. Odborníci doporučují levý bok, protože hlavně v průběhu třetího trimestru nastávajícím maminkám bude v této poloze lépe cirkulovat krev.

„Pro těhotné ženy rozhodně není dobrá poloha na zádech kvůli nepohodlí pro dítě v děloze. Já osobně jsem volila spánek v polosedě, zejména nad ránem, když jsem už nemohla zabrat. Na břiše je možné spát, dokud je vám to příjemné, v prvních měsících to určitě nevadí, horší je, když začne překážet bříško,“ vzpomíná Kristýna Přibylová, trojnásobná máma a lektorka v dětských tělocvičnách Monkey´s Gym.

Co pomůže při nespavosti?

Jak bojovat s nespavostí nebo špatným usínáním? „Maminky určitě uklidní, že případná nespavost a problémy se spánkem nemají žádný vliv na samotný plod, ten má vlastní režim bdění a spánku. K lepšímu spánku můžou pomoct večerní relaxační koupel či sprcha nebo bylinkový čaj. Vhodná je například meduňka, která má uklidňující účinky. Vždy je ale potřeba poradit se předem s odborníkem, ne všechny bylinky jsou pro těhotné vhodné,“ uvádí fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková.

Oči v těhotenství. Proč se někdy zhorší zrak a co může způsobit infekce?

Její slova potvrzuje a doplňuje Dana Hodanová: „S bylinkami je dobré zacházet opatrně, protože mnoho z nich způsobuje zvýšenou činnost dělohy. Určitě se ve větším množství vyvarujte máty, šalvěje, kontryhelu a rozmarýnu. Naopak si můžete udělat kopřivový, meduňkový nebo heřmánkový čaj. Těhotné by také neměly zapomínat na správné zažívání, které ovlivňuje i miminko. Střeva jsou vlastně takový náš druhý mozek a k jejich dobré funkci pomohou probiotika a aloe vera.“

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak pomůžou k lepšímu spánku v těhotenství cvičení a fyzioterapie?

Proč lékaři radí těhotným spát na levém boku?

+ Rady fyzioterapeutky pro zdravý spánek. A co znamená spánkový režim?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Od těhotenství k porodu, Spánek, Tipy a rady v těhotenství, Zdraví žen, Cvičení, Levý bok, Nespavost, Usínání, SM systém, Maminka, Kristýna Přibylová, Iva Bílková, Dornovy
Mohlo by vás zajímat