Maminka.czPorod

Všechno jinak: Plánovaný císař skončil fyziologickým porodem

Martina Machová 13.  11.  2013
Všechno jinak: Plánovaný císař skončil fyziologickým porodem
Porod koncem pánevním dopadl úplně jinak, než Klára a lékaři plánovali. Miminko se totiž přetočilo přesně v den porodu a překazilo tak plánovaný císařský řez.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možná si, milé čtenářky, vzpomínáte na dilema budoucí maminky Kláry, která se nám svěřila se svými obavami z porodu koncem pánevním. Klára se po doporučení primáře malé porodnice, kam docházela na předporodní kontroly, rozhodla, že navzdory přesvědčování svého gynekologa bude rodit císařským řezem. Primář byl na „její straně“ a ostatně i celkový přístup porodnice byl v podobných případech nakloněn spíše operativnímu porodu. A to i přes to, že Klára i nenarozené děťátko splňovaly všechny předpoklady k tomu, aby se porod uskutečnil přirozenou cestou. Jenže Klára měla nejen všechny předpoklady, ale také velký strach, který není při porodu vůbec dobrým společníkem. Nakonec byl tedy stanoven termín příjmu i plánované operace. Jenže vše nakonec dopadlo jinak…

Pozdrav slunci možná „malého Buddhu“ konečně probudil

Klára byla klidná, smířená s operativním porodem, do porodnice bylo vše sbaleno, výbavička nakoupená. Večer před hospitalizací si s manželem zašli na večeři a prožili velmi příjemný večer bezdětného páru. Klára si dokonce dala 1dcl oblíbeného bílého vína, domů šla s velice povznesenou náladou. Noc však měla neklidnou, „malý Buddha“ (jak mu Klára přezdívala), který obvykle vyrovnaně a zarputile seděl v její děloze se neuvěřitelně vrtěl. „Možná jsem si neměla dávat to víno!“ říkala si Klára, a upřímně se těšila do porodnice.

Vstala brzy, umyla se a jako každý den uvítala ráno jogínským Pozdravem slunci. Józe se věnovala 3 roky a ranní sestavu (nyní upravenou pro těhotné) cvičila celé těhotenství. Jenže Pozdrav se poněkud zvrtl, „Buddha“ dělal v břiše kotrmelce (možná prováděl vlastní sestavu), až se Kláře udělalo nevolno. Do porodnice odjížděla se smíšenými pocity a lehkou nevolností, bystrá ženská intuice ji navíc napovídala, že je něco jinak.

Ale kdepak „císař“, maminko!

V porodnici vládl klid, žádný porod zde aktuálně neprobíhal, na běžné kontrole bylo jen několik maminek. Při příjmu Klára asistentce říkala o ranní příhodě, pozorná sestřička Kláru vyšetřila, natočila monitor a zavolala primáře. Cosi si špitali, primář Kláru opět prohlédl, prohmatal a nakonec prohlásil: „Milá maminko, řezat se nebude, ještě si pro sichr skočte na ultrazvuk, ale ten váš Buddha konečně provádí tu správnou ásanu.“ Aby překvapení nebylo málo, praskla cestou z ultrazvuku Kláře voda. Když stékala na podlahu výtahu, dala se Klára do pláče. Bylo toho na ni moc. Díky vlídným sestřičkám se ale rychle vzpamatovala, v podstatě ani neměla na vybranou – miminko se začínalo evidentně hlásit o slovo a za 8 hodin od prasknutí vody byl „Buddha“ na světě!

Mohl za to Pozdrav slunci?

Pravděpodobně ne. I když některá podpůrná cvičení zaměřená na to, aby se plod v bříšku přetočil do porodní pozice, využívají cviků podobným tzv. kočičím hřbetům, které jsou částem zmíněné jógové sestavy podobné. To, že se miminko spontánně otočí až na konci těhotenství, je sice neobvyklé, ale rozhodně ne nemožné, což dokládají i některé zkušenosti překvapených maminek.

Témata: Porod, Císařský řez, Buddha, Příjemný večer, Smíšený pocit, Nenarozené děťátko, Ženská intuice, Plán, Pór, Operativní porod, Jogín, Fyziologický porod
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Dříve normální, dnes často nemyslitelné! Podívejte se na retro snímky, jak se bavily děti v minulosti
redakce
Hry pro děti
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství