Maminka.czChování a vztahy

Všichni u jednoho stolu. Jak často jíte společně celá rodina?

Martina Machová 14.  9.  2016
Všichni u jednoho stolu. Jak často jíte společně celá rodina?
Společné rodinné jídlo je z jistého pohledu velmi opomíjený rodinný poklad – emocionální, terapeutický, sociální…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Celá rodina u jednoho stolu může i ve všední dny vykouzlit jiskřičku svátečního pocitu. Společné jídlo je pradávný rituál, většina národů a kmenů jídávala společně. Společné jídlo se nikdy neredukovalo pouze na „krmení těla“, ale mělo vždy i sociální rozměr – lidé si povídali, vzpomínali, domlouvali si obchody často jedli z jedné mísy, jednoduše byli spolu.

Vlastně už maličký kojenec u maminčina prsu přijímá s mlékem nejen potravu, ale i lásku a blízkost další osoby. Vždyť přeci: „Láska prochází žaludkem,“ říká staré české přísloví, asi na tom něco bude.

Děti milují rituály

Dodávají jim totiž pocit jistoty, bezpečí a zakotvení v rodině. Některé jednoduché rituály malým dětem pomáhají lépe se orientovat v čase a prostoru a někdy jim dokonce usnadní překonat těžké chvíle (při usínání apod.).

I miminko by mělo jíst u stolu s rodinou

Děti také milují oslavy narozenin a svátků, Vánoce, Velikonoce, rodinné sešlosti, ale i pravidelné večerní čtení, koupání a pochopitelně i společné večeře u jednoho stolu – to vše lze považovat z určitého úhlu pohledu za rituály. V moderním světě bohužel rodinných rituálů ubývá, není na ně čas. Nebo spíše máme pocit, že na ně není čas, že jsou tak nějak zbytečné. Není to ale pro děti škoda?

Učí se napodobováním

„Děti se učí zejména nápodobováním. Ovšem pozor, není tolik důležité to, co jim v roli rodičů říkáme. Mnohem významnější je to, co skutečně děláme, jak se my sami chováme a jakým chováním reagujeme na různé jednání našich potomků. Děti často chování rodičů téměř kopírují,“ říká například dětská psycholožka Tereza Beníšková.  Že se děti učí napodobováním tvrdí nejen odborníci ale i oblíbená staročeských přísloví.

Spokojené rodinné stolování hned od malička...

A právě společný stůl, jedna z mála společných chvil, které rodina během všedního dne stráví opravdu pohromadě, je pro děti skvělým „cvičištěm“! Děti vidí, jak jejich rodiče zacházejí s příborem, jak používají ubrousek, jak konzumují zeleninu, jak si při jídle povídají a třeba i to, jak otec poděkuje matce za výborné jídlo. Když vám pak čtyřletý klučina řekne: „Bylo to výborné, maminko! Děkuji!“můžete si být jisti, že se  to nenaučil ve školce nebo v nějakém kroužku.

Vklad do budoucna

Pochopitelně, že „puberťák“ nebude každý den kvílet nadšením nad společnou večeří, ale pakliže je to v jeho rodině po léta naprosto přirozené, bude s velkou pravděpodobností tuto společnou činnost přijímat zcela přirozeně. Společné jídlo se pak může stát během nelehkého období dospívání vzácnou chvilkou, kdy pubertální dítko pootevře svým rodičům dveře ke svému nitru, místo aby se zavřelo s mobilem a obloženou bagetou v pokoji.

„Snad všechny kamarádky, které k nám kdy dcery přivedly na přespání, se dcerám po čase svěřily, jak jim přijde skvělé, že každý den společně večeříme. Jedna jim dokonce říkala, že snad nikdy nevečeřela s oběma rodiči a sourozenci zároveň u jednoho stolu, a že jí je to vlastně moc líto. Této holčičce je 14 let a obvykle večeří sama u televize,“ svěřuje se například maminka Alena.

Všichni u jednoho stolu

Vzpomínky na společně strávené rodinné chvilky u jednoho stolu, kdy byla vypnutá televize i počítač a všichni u stolu tu byli pouze jeden pro druhého, jsou v současnosti nedoceněným pokladem, jehož pravou cenu lze mnohdy vidět až ve stínu nejrůznějších rodinných krizí a těžkých situací. Je škoda si takový čas nechat uplynout mezi prsty.

S batoletem u rodinného stolu se nudit nebudete
Témata: Rodina, Chování a vztahy, Váš domov, Ubrousek, Nelehké období, Sto, Tereza Beníšková, Celá rodina, Čas, České přísloví, Jed, Večerní čtení, Maminčin prs, Společný stůl, Maličký kojenec, Napodobování, Celá, Čas jít, Jak
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Dříve normální, dnes často nemyslitelné! Podívejte se na retro snímky, jak se bavily děti v minulosti
redakce
Hry pro děti
Tímto gestem dojali svou maminku k slzám! Tři bratři vytvořili "remake" fotek z dětství, takové snímky by chtěl každý rodič
Formánková Simona
Galerie