Maminka.czZdraví

Vy nemáte v mobilu číslo na toxikologii?!

21. 10. 2013
Vy nemáte v mobilu číslo na toxikologii?!
Na procházce v parku „sezobl“ jakousi bílou bobuli. Místo spaní se cpal růžovou modelínou. Vaše pediatrička „jak na potvoru“ není v ordinaci, kdo vám poradí?!

Případ 1.: Křupavé bobulky – pámelník bílý

„Občas s Lukym jezdíme do vedlejší čtvrti do krásného starého parku, zvláště nyní na podzim tam bývá nádherně. Sbíráme kaštany, šípky, žaludy a pak z nich doma vyrábíme zvířátka. Lukymu dovolím sbírat i kamínky, barevné listí, hezké větvičky – Lukášek je nadšený, když poznává svět nejen očima, ale také hmatem a čichem. Jenže nedávno se jako správné batole rozhodl, poznávat okolí i prostřednictvím chuti.

V nestřeženém okamžiku, než jsem stačila zasáhnout, slupnul jednu bílou bobulku, kterou vždy po hrstech trháme a pak na ně nadšeně dupeme. Po napínavých celodenních peripetiích jsem se dozvěděla, že se jedná o pámelník bílý, který je v tomto množství takřka netoxický. Kdybych měla tenkrát v mobilu číslo na Toxikologické informační středisko, ušetřila bych si ten den hodně nervů.“
(Eva, 30)

Případ 2.: Chutná růžová modelína

„Elenka po obědě krásně usnula a já si šla uvařit vytouženou kávu. Jelikož byl pátek a já za sebou měla velmi náročný týden, tak jsem si místo žehličky vyndala ke kávě časopis a čokoládu – mateřská dovolená měla najednou úplně jiný rozměr (krásný rozměr)! Asi po hodině jsem se šla podívat, jak Elí spí. Jenže ta malá potvůrka nespala, ale po kousíčkách uždibovala růžovou modelínu z postavičky, kterou vyrobil starší brácha ve škole. Šla jsem do kolen. Pak jsem začala zmatkovat; škrábala jsem Elče modelínu ze zubů (hádejte, jak to šlo), pak jsem jí rvala prsty do krku, aby blinkala.

Elen řvala, já řvala na Elen, zkrátka jsem se chovala jako hysterka. Do toho přišel Adam ze školy, rychle pochopil, co se stalo, a s ledovým klidem se mě zeptal, jestli už jsem volala doktorce. Nevolala! Podal mi svůj telefon a já vymačkala číslo, paní doktorka mě uklidnila, že nejsem první a bohužel ani poslední, a že má již zjištěno, že trocha modelíny Elče nic neudělá. Nicméně ať raději ihned přijdeme (máme to 3 minuty) a vezmeme s sebou obal od modelíny, že pro jistotu ještě zavolá na Toxikologické informační středisko.“
(Jitka, 41)

Případ 3.: Bonbónky jménem silikagel

„Petříkovi jsme koupili dvoje nové boty, v barevných krabicích, které si vzal na hraní, jsem nedopatřením zapomněla malý pytlík s tzv. silikagelem – malými kuličkami, které odnímají z výrobků vlhkost. Barevné krabice se změnily ve vláček, který Petříkovi přivezl malý pytlík ,bonbonkůʽ a mně takřka infarkt. Petr si celý pytlíček vysypal do pusy a snědl. Ihned jsem se pokusila vyvolat zvracení a volala jsem záchranku. Dispečerka mě velmi profesionálně vyzpovídala a mně spadl kámen ze srdce. Silikagel není toxický, prý nemusíme ani k našemu lékaři. Jen mi doporučila dát Petříkovi hodně napít.“
(Klára, 33)

3 příběhy, 3 připomenutí: Aneb máte v telefonu číslo na „toxikologii“?

Všechny tři příběhy by možná měly rychlejší a klidnější průběh, kdyby měly maminky ve svém mobilu uloženo číslo na Toxikologické informační středisko (TIS), ostatně právě tam bude v případě nejistoty volat i váš pediatr. Samozřejmě pouze v případech, kdy jde spíše o nejistotu, než o jasnou otravu např. tabletou do myčky, čisticími prostředky, louhy apod., kdy budete samozřejmě ihned volat Zdravotnickou záchrannou službu.

Ať tak či onak, mějte na paměti, že pokud nemáte přesné znalosti (školení, vzdělání apod.), vyvolejte zvracení až po poradě s lékařem (v některých případech, především u chemikálií, to totiž nemusí být vhodné!). Také nezapomeňte pro zdravotníky zajistit vzorek dané rostliny či obal od zkonzumovaného výrobku.

A číslo na TIS? Pište si, prosím: 224 91 92 93nebo 224 91 54 02.
Podrobnosti naleznete na: www.tis-cz.cz.
Skvělá příručka o otravách u dětíke stažení

Témata: Zdraví, Mobil, Vedlejší čtvrť, Příručka, Pytlíček, Číslo

Mohlo by vás zajímat
Matka kojila dceru neuvěřitelných devět let! Čekala, až se sama odstaví
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Šmajdání: Kdy a jak ho řešit? A má doma dítě chodit v bačkorách?
Tělo po porodu je jiné! 7 změn, které vás mohou zaskočit nebo vystrašit
Problémy se spánkem má třetina dětí. Chce to režim, říká odborník
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Beran Beranům úterek se nese ve stejném duchu jako pondělní nadšení. To je velmi dobře, protože má ve zvyku…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloslav, Milorad, Gracián

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu