Maminka.czPraktické rady

Výbavička pro miminko: Co opravdu potřebujete, bez čeho se nejspíš obejdete a proč nepropadat nákupnímu šílenství?

Simona Procházková 3.  1.  2023
Čekáte první děťátko a lámete si hlavu, co všechno by měla obsahovat výbava pro vaše miminko? Co je skutečně potřeba pořídit, bez čeho se v každodenním koloběhu péče o kojence neobejdete a které „vychytávky" budou nejspíš zbytečná investice a vyhozené peníze? Poradí Kristýna Tumpachová, spoluzakladatelka společnosti Mimiconcept.cz, kterou jsme oslovili se žádostí o praktické rady a tipy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Maminky, obzvláště ty, které čekají prvního potomka, mohou být při pořizování výbavičky trochu zmatené a bezradné. Co byste jim poradila ohledně toho, jak a čím začít a kdy je vlastně pro nákup základní výbavy ten pravý čas?

Osobně bych doporučovala začít pomalu chystat výbavičku po prvním trimestru, kdy stále ještě zbývá hodně času a zároveň obtíže, jako jsou nevolnosti a pocity velké únavy, které jsou spojené s prvním trimestrem, už obvykle polevují. Spousta rodičů čeká na první velký screening nebo na ultrazvukové vyšetření, které odhalí pohlaví miminka, a pak se již do příprav na příchod nového člena rodiny pustí naplno.

VIDEO: Podcast Maminka: Péče o dětskou kůži - ekzém

V dnešní době velmi aktuální otázka: jak na to chytře a kde je možné ušetřit?

Určitě je dobrým tipem nekupovat vše najednou. Z finančního hlediska je rozhodně lepší rozdělit si pořizování a kompletovaní miminkovské výbavičky do několika měsíců. Dalším dobrým nápadem je udělat si dopředu seznam věcí, které budete potřebovat. Ten pak můžete konzultovat například se zkušenější kamarádkou, která už nějaké dítko má. Vsadím na to, že vám určitě pár věcí vyškrtá, a některé naopak na seznam přidá. Na druhou stranu si pamatujte, že ne vše, co dobře poslouží jedné mamince a vyhovuje jednomu miminku, bude stejně ideální pro to vaše.

Které části výbavičky je možné nakoupit ještě před porodem, a naopak co se vyplatí pořizovat raději až po narození děťátka? 

Je pravda, že potřeb a pomůcek pro miminka je dnes na trhu skutečně obrovské množství a zorientovat se v nabídce v obchodech obvykle chvilku trvá. My proto tápajícím maminkám radíme, aby vždy začaly s pořizováním výbavy od těch nejdůležitějších a největších věcí, jako jsou kočárek, autosedačka nebo postýlka. A teprve poté aby nakupovaly ty menší – jako například matraci do postýlky nebo kolébky, mantinel, hnízdečko, zavinovačku nebo fusak.

Jak už bylo zmíněno, každého dnes zajímá, jak nějakou tu korunu ušetřit. Mohou rodiče část výbavičky bez obav pořídit například v bazaru nebo od známých, prostě takzvaně „z druhé ruky“?

Já osobně se vždy řídím heslem: "Nejsem tak bohatá, abych si kupovala levné a nekvalitní věci." A v tomto případě to platí také. Kvalitní věci mohou sloužit nejen jednomu miminku, ale i jeho sourozencům. Jeden příklad za všechny: naše péřové zavinovačky mají vyměnitelný potah a jsou plněné 90% prachovým peřím, které vydrží generace. Mohou tak kolovat v rodině dlouhé roky.

Na druhou stranu, určitě se dá ušetřit na oblečení, sama z vlastní zkušenosti vím, že jsme doma měli hromadu oblečení, které moje děti ani nestihly unosit. Takže jestli chce maminka pár korun ušetřit, určitě bych se podívala po dětských bazárcích, kde sežene často jen párkrát nošené kousky. Další samostatnou položkou jsou větší kusy nábytku. Já sama jsem si od kamarádek půjčila houpátko a kolébku. Myslím, že když se člověk poptá po kamarádech a známých, dokáže si zapůjčit řadu věcí, které zrovna v tu danou chvíli bude potřebovat. A naopak – přátelé budou rádi, že si vyčistí byt.

Přebalování miminka krok za krokem: Co všechno potřebujete vědět?

Poradíte, co je ve výbavě pro miminko skutečně nezbytné a důležité, a bez čeho se naopak bez problémů obejdeme? Není třeba nakupovat "předražené zbytečnosti”...

Nedokážu vůbec odhadnout, co je "předražená zbytečnost", jelikož něco, co doma nefunguje jednomu miminku, může naopak velmi dobře fungovat jinému. Vidím to i u nás v kanceláři. Já jsem kupříkladu nedala dopustit na péřovou zavinovačku a kolegyně zase nezavinovala vůbec, její děti měly nejraději pytlík s kapucí. Myslím, že každé miminko a každá rodina mají trochu jiné potřeby a nároky. Takže tady spíš radím nakupovat s rozmyslem a podle aktuálních potřeb vašeho děťátka.

Speciální kapitolou je zdravý spánek miminek. Na co bychom měli dávat pozor a jak to zařídit, aby kojenec spinkal zdravě, neničil si páteř a podobně?

Obecná pravda je, že nejmenší miminka spí 16 až 20 hodin denně, proto je maximální pohodlí pro jejich klidný spánek velmi důležité. Miminku byste samozřejmě měli nachystat jeho vlastní pohodlné a bezpečné místo na spaní.  Vše je ale hodně individuální. Jsou rodiče, kteří preferují společné spaní s miminkem v posteli – pro to je skvělé dětské hnízdo, protože i ve velké posteli má miminko svůj ohraničený prostor a zároveň maminku v těsné blízkosti.

Pokud patříte mezi rodiče, kteří preferují, aby miminko spalo ve vlastní postýlce, pamatujte na to, že čím méně textilu v postýlce, tím lépe. Miminko by mělo spát ve spacím pytli, dalším skvělým pomocníkem je mantinel se dnem. Jde o speciálně navržený mantinel, který má dno, které se dá dát pod matraci, takže se nemůže stát, že dítě mantinel nadzvedne a uvízne pod ním nebo si ho přetáhne přes hlavu.

Kojenci rychle rostou. Dá se odhadnout, kolik pořídit před porodem například dupaček nebo bodýček, aby nám dítko neodrostlo dříve, než je vůbec stačí unosit? Sama jsem vyřazovala se slzou v oku ze skříně hromádky zcela nových kousků, protože syn během pár týdnů vyrostl tak, že jsem mu je ani nestačila obléct...

Vycházejme z toho, že dětské oblečení se dá dokoupit na e-shopech vždy na pár kliknutí a během chvilky z pohodlí domova. Takže pro začátek, kdy ani nevím, jak bude miminko při narození veliké, bych koupila jenom to nejnutnější a pak průběžně vše dokupovala.

Maminky, které chtějí ušetřit buď finance, nebo přírodu, případně obojí, najdou nepřeberně krásných a skoro nenošených kousků třeba na internetových dětských bazárcích. Ale určitě by vaše komoda pro miminko měla obsahovat dupačky, dětské body s dlouhým i krátkým rukávem, čepičky, svetry a kabátky, tepláčky, ponožky a v případě "zimního miminka" ještě zimní kombinézu, teplý fusak, čepici, rukavice a zateplený overal.

5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku

Na závěr bych ráda dodala, že nakupovat byste měla s rozmyslem, je dobré nestresovat se tím, co máte, nebo nemáte. Žijeme v době, kdy se případně dá vše pořídit během okamžiku a s doručením do dvou dnů až domů.

Klepněte pro větší obrázek

Kristýna Tumpachová, spoluzakladatelka společnosti Mimiconcept.cz

Co patří do základní výbavičky pro novorozence?

Kristýna Tumpachová, spoluzakladatelka společnosti Mimiconcept.cz

Spinkání:

 • postýlka / kolébka
 • dětské hnízdo
 • zavinovačka
 • deka
 • chůvička, případně monitor dechu
 • prostěradlo.

Koupání:

 • vanička / kyblík / lehátko do vany
 • dětské osušky
 • žínka
 • teploměr na měření vody (případně úplně bohatě stačí loket :)
 • kartáč na vlásky
 • dětská kosmetika.

Přebalování:

 • přebalovací pult
 • přebalovací podložka (TIP: pořiďte podložku s vyššími okraji, která chrání miminko před pádem)
 • pleny jednorázové nebo látkové
 • mastičky na zadeček
 • líh na pupík
 • koš na jednorázové plenky, ušetří vám každodenní vynášení koše kvůli zápachu 
 • vlhčené ubrousky / žínka nebo purelan.

Cestování:

 • kočárek
 • autosedačka
 • šátek nebo ergonomické nosítko – doporučuji buď vyzkoušet u kamarádky, nebo jít do specializovaného obchodu už s miminkem, zde vám pomohou s výběrem přímo na míru
 • cestovní přebalovací podložka.

Kojení:

 • látkové pleny
 • kojicí ergonomický polštář.

Hračky pro miminko:

 • hrací deka – neměla by mít zvýšené okraje, aby miminko, když začne otáčet hlavičku, ji správně dotočilo (když bude deka s okrajem, hlavičku nedotočí, protože okraj mu bude překážet v rozhledu)
 • černobílé leporelo
 • závěsná hračka nad kočárek
 • houpátko pro miminko.
Témata: Děti, Novorozenec, Miminko, Praktické rady, Šestinedělí, Kojenec, Dítě je na světě, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Rozhovor, Po porodu, Výbava, Děťátko, Výbavička, Maminka, Spoluzakladatelka, Síl, Kristýna Tumpachová
Mohlo by vás zajímat