Výběr jména pro dítě: IN je odlišit se od ostatních. Co radí psycholog, numeroložka a jazykovědec?

Výběr jména pro dítě: IN je odlišit se od ostatních. Co radí psycholog, numeroložka a jazykovědec?

Zapojte veškerou fantazii, jméno nás ovlivňuje celý život. Čím se v Česku řídíme, když pojmenováváme svoje děti, prozradili dva odborníci na nauku o osobních jménech. Jazykovědkyně a soudní znalkyně přes jména a také psycholog, matrikářka i numeroložka.

Pokud jde o výběr jména, snaží se rodiče vybrat pro potomka to nejlepší, aby pro něj v životě nebylo zátěží a aby k němu existoval dostatek variant a zdrobnělin a v neposlední řadě korespondovalo s příjmením. Skvělým pomocníkem pro výběr jmen je kniha jazykovědkyně a soudní znalkyně přes jména Miloslavy Knappové Jak se bude vaše dítě jmenovat?

„Je vhodné, aby jméno spolu s příjmením vytvářelo sourodý celek co do délky, výslovnosti a pravopisu. Nedoporučuje se krátké jméno i příjmení nebo naopak obě dlouhá, například Jan Háj, vhodnější je Jan Kovář. Nehodilo by se třeba Samantha Křápková, působilo by to komicky. Pokud má někdo typicky české příjmení, je vhodné vybrat i české jméno,“ radí Miloslava Knappová

VIDEO: Nejčastější pověry o těhotenství, kterým stále věříme

Antipatie hrají roli 

Aby nám některá jména začala vadit, stačí podle psychologa Jeronýma Klimeše opravdu málo. „Není potřeba to dramatizovat, nic hrozného nám ten člověk nemusí udělat. Stačí prosté antipatie. Uvedl bych příklad: Potkáme nesympatickou Jaroslavu či Karla a už jméno svému dítěti nedáme.“ Jména jsou svědectvím doby. Ovlivňuje nás mnohé, ať už sociální postavení, vzdělání, rodinné a jazykové zvyklosti, náboženství, profese, populární osobnosti i dobové společenské obliby jmen. Někteří z nás se dokonce snaží oživit neužívaná jména. 

Emma porazila Emu

„Kromě obecných principů, jimiž se rodiče řídí při výběru jména pro své dítě, je v poslední době důležitý rys, že se snaží odlišit od ostatních, což ale někdy vede k naprosto opačnému efektu, že se zvláštní jména už objevují častěji než ta původní. Vysvětlím na příkladu Emma a Ema. Verze se dvěma ,m' se objevuje častěji než ta s jedním,“ říká jazykovědec Václav Lábus z liberecké Technické univerzity. 

Někteří rodiče zase svěří výběr jména hvězdám nebo číslům. Podle numeroložky Kláry Pokorné numerologie není zábavnou hrou s čísly ani náhražkou života. „Můžeme ji chápat jako pomocníka pro poznání energie v našich jménech a datech narození. Mohu ze své praxe potvrdit, že výběrem vhodného jména k příjmení ovlivníme částečně temperament a životní směřování jedince. Současně vhodným jménem můžeme zmírnit obtížné datum narození nebo zátěžové rodové vlivy. Změnu jména žádají lidé všech věkových kategorií. Mnozí z nich začínají nový život a numerologie jim pomáhá překonat obtížnou minulost.“ 

Fascinace tajemstvím

Psycholog Jeroným Klimeš se domnívá, že je obliba numerologie způsobená fascinací tajemstvím. „Pro většinu lidí je mikrovlnka stejné tajemství jako kouzla Harryho Pottera, kouzlit neumí a vyrobit mikrovlnku také ne, ale kouzla mají větší přitažlivost, protože tuší, že se vysvětlit nedají. U mikrovlnky by to bohužel znamenalo matematiku, fyziku a vzorečky a tam samozřejmě velká část lidí udělá ‚Blé!‘ a už je to nezajímá. Chybí tam fluidum tajemství.“ Jde o lidi napříč společenským spektrem, vzdělání nebo společenské postavení nehraje roli. „Vysvětlitelné věci je nezajímají, ale když je to zastřené fantazií, kouzlem a magickými formulkami, tak se obracejí na odborníky podle toho, čemu věří: někdo na doktory, někdo na psychology, kouče a někdo na kartářku nebo numerologa,“ dodává klinický psycholog. 

Pozor na kalkulačky

Numerologické články, výpočtové kalkulačky jmen nebo populární knihy na toto téma doporučuje numeroložka brát s rezervou. „Pokud je vám blízký alternativní přístup, nechte si vybrat či zhodnotit jméno či příjmení od zkušeného numerologa. Nic není černobílé a nemá smysl se hroutit z toho, že jsem dala dceři špatné jméno. Vše je nutné vidět v širších souvislostech života jednotlivce,“ uklidňuje maminky a tatínky, kteří už jméno vybrali a podle hvězd nebo numerologie zrovna nevychází tak, jak si představovali. Navíc vždy existuje varianta, že si dítě může v dospělosti jméno změnit na jinou podobu. Hodnocení jmen je ryze subjektivní. To, co se líbí jednomu, se nemusí líbit druhému, a jeho důvody mohou být různé. „Jména máme také spojená s konkrétními osobami či osobnostmi, nebo je považujeme za příznaková z hlediska sociálního či náboženského,“ vysvětluje Žaneta Dvořáková z onomastického oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd.

Článek vyšel v časopise Maminka 12/2021. 


Druhé jméno později

„Na druhou stranu se setkávám i s rodiči, kteří chtějí svému dítěti zvolit druhé jméno až v pozdějším věku. Tato prohlášení jsou čím dál častější a rodiče vlastně plní přání svého dítěte užívat dvě jména. Musím říct, že i naše téměř jedenáctiletá dcera Kristína asi před rokem projevila přání užívat druhé jméno Anna, ale zatím jsme s manželem v této věci nepodnikli žádné kroky, a to s ohledem na její věk, vyčkáváme,“ řekla Zuzana Soukupová, vedoucí oddělení matrik v Hradci Králové a dodává, že volba druhého jména se týká i dospělých, kteří tuto změnu provádějí z nejrůznějších důvodů, převažuje hlavně numerologie. Tak ať už vyberete, nebo jste vybrali jakkoli, teď už víte, jak to se jmény vlastně je.

Určitě si přečtěte

Články z jiných titulů