Maminka.czChování a vztahy

Výchova dětí se liší stát od státu. Podívejte se na rozdíly

31. 8. 2014
Výchova dětí se liší stát od státu. Podívejte se na rozdíly
Co země, to jiné přístupy k výchově. Mrkněte na ty nejzajímavější!

Argentinské děti chodí spát později než mnozí čeští rodiče, roční vietnamská batolata jsou již bez plenek a v Japonsku nechávají děti samotné cestovat po městě od velmi útlého věku…


Rodičovské návyky, které jsou někde zcela běžné (nechat dítě v kočárku před restaurací a jít se dovnitř najíst - Dánsko), jinde trestají vězením (Amerika). Mrkněte na odlišné pojetí výchovy v různých zemích po celém světě. Neříkáme, že bychom se všemi měli nechat inspirovat, ale za pozornost určitě stojí.

Otužilí Norové

Vezmeme-li v úvahu, že průměrná teplota v Norsku v zimních měsících dosahuje mínus 10 stupňů Celsia, nemělo by nás překvapovat, že norské děti si běžně hrají venku při teplotách pod bodem mrazu. Do státních školek tam nastupují již v roce věku (Norové mají rodičovskou na rozdíl od nás pouze jednoletou) a není výjimkou, že na hřištích tamních školek uvidíte na mraze si hrát, houpat se a běhat a v kočárcích spát zachumlaná batolata.

Jak se rodí v Saúdské Arábii

Učenliví Vietnamci

Mámy a tátové ve Vietnamu učí své děti již ve věku několika měsíců čůrat při pískání. Jak to přesně vypadá? V okamžiku, kdy vidí své potomky čůrat, zanotují hvízdavý zvuk. Dětem se tento zvuk brzy podvědomě spojí s čůráním, takže v okamžiku, kdy rodič zapíská, dítě se automaticky vymočí. O úspěšnosti této metody vypovídá fakt, že vietnamské děti přestávají nosit plenky průměrně v 9 měsících života.

Pohodoví Dánové

Byli jste někdy v Kodani? A všimli jste si na ulicích před krámy běžně zaparkovaných kočárků s dětmi, jejichž rodiče si zrovna odběhli dovnitř nakoupit nebo se najíst? V Dánsku se nad tím nikdo nepozastaví. Naproti tomu v New Yorku je to něco naprosto nemyslitelného. Nedávno tu dokonce zatkli pár (z nichž jeden byl dánské příslušnosti), který nechal své dítě v kočárku před fastfoodem a šel se dovnitř najíst.

Jak se žije českým maminkám v cizině
Jak se žije českým maminkám v cizině II.

Samostatní Japonci

Není neobvyklé, že japonští rodiče nechají své děti cestovat samotné metrem ve věku 7 let, ale na nástupištích vlaků najdete klidně i čtyřleté. Americká spisovatelka Christine Gross-Loh, autorka knihy Rodičovství bez hranic, žije část roku v Japonsku a druhou část ve Spojených státech. Na jednom semináři přiznala, že když jsou v Japonsku, nechává své děti běžně cestovat metrem a pohybovat se po městě, jak se jim zlíbí. „Kdybych ale něco podobného udělala a Americe, setkala bych se nejen s nechápavými a odsuzujícími pohledy, ale půlka lidí za okny by na mě ještě zavolala sociálku.“

Ponocující Španělé

Asi byste špatně pochodili, pokud byste se snažili uložit španělské batole před osmou hodinou. „Tento koncept je španělským rodičům zcela cizí a jejich děti chodí od malička spát kolem desáté,“ říká profesorka Sara Harkness z univerzity v Conektikatu. „Dělají to proto, aby se děti mohly zapojit i do večerního života rodiny.“ To stejné platí i pro rodiče v Argentině.

Manžel u porodu? V Ghaně věc nemožná

Dětští vychovatelé v Polynésii

Jakmile miminko přestane být miminkem – zpravidla je to spojené se zvládnutím chůze – přebírají si ho v Polynésii do péče organizované skupiny dětských opatrovníků. Ne že by se jeho rodiče zřekli úplně, to samozřejmě ne, ale na Polynéských ostrovech je zvykem, že se o děti starají děti. Předškoláci se učí empatii při tišení a zvládání běžných potřeb batolat a ta se zase učí samostatnosti a větší nezávislosti, jelikož se touží ve všem svým větším vzorům podobat.

Témata: Děti, Láska a vztahy, Chování a vztahy, Rodina, Výchova, Vietnam, LOH, Kodaň, Amerika, Dánsko, Výchova dětí, Průměrná teplota

Mohlo by vás zajímat
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
Devět největších chyb, které dělají rodiče v prvním roce života dítěte
Moc jsem chtěla dítě, muže jsem neměla. Stálo to jako dovolená u moře
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?

Horoskopy

Kozoroh Připadáte si jako Alenka v říši divů. Jeden den je všechno v pořádku a dalším obdobím procházíte s…

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu