Maminka.czRodičovství

Výchova dětí v Čechách: Unikátní průzkum mezi matkami zjistil, že facky, pevná ruka a striktní pravidla jsou mimo. Máte stejný názor?

Dita Mrázková 24.  4.  2024
Průzkum, který jako první v Česku mapuje výchovu dětí, odhalil, na co se české mámy soustředí mnohem víc než na fyzické tresty. Co je pro ně ve výchově prioritou? A kolik z nich preferuje kontaktní rodičovství a respektující výchovu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Snad každý rodič se (ne)jednou zamyslel nad tím, zda své dítě vychovává dobře. Zda ho příliš často nenechává u televize. Zda udělal správně, když mu uštědřil pohlavek. Zda ho dostatečně motivuje. Zda udělal dobře, když mu pořídil dvacátého plyšáka. Pochyby, pochyby, pochyby. Známe je všichni. Kdo říká, že nepochybuje, pochybuje ze všech nejvíc. 

VIDEO: PODCAST MAMINKA: TEORIE TYPŮ U DĚTÍ. MÁTE DOMA MILOVNÍKA PRAVIDEL, SVOBODOMYSLNÉHO AKČŇÁKA, NEBO HLEDAČE HARMONIE?

Pochyby jsou však přirozené. Kdyby existoval zaručený patent na to, jak správně vychovávat děti, bylo by to možná fajn, dost možná by se ale ze všech malých rošťáků rázem stali roboti. A mít doma dítě, které nezlobí, nedrobí, nehuláká, nevzteká se, všechno chápe a všemu rozumí, nechce asi nikdo. Nebo?

Letos v březnu se zúčastnilo celkem 1420 matek dětí předškolního věku unikátního průzkumu, který si dal za cíl zmapovat, jak to s tou výchovou vlastně je. Za výzkumem stojí mobilní aplikace Mamio, jejímž cílem je díky sdílející platformě propojovat maminky, které se tak můžou v mateřství podporovat. 
 

Klepněte pro větší obrázek

Dítě bez traumat

Dnešní mámy kladou na duševní zdraví svých potomků velký důraz. Pro 82 % dotázaných je důležité, aby děti věděly, že je má máma ráda. A téměř pro polovinu (47 %) je zásadní, aby dítě vyrostlo bez emočních traumat. Častější a větší projevy lásky jsou tak hlavní odpovědí na otázku, v čem matky chtějí vychovávat své děti jinak, než jak byly vychovány samy, a jaký vztah mají k „tradiční“ výchově.

„Záleží, co si člověk představí pod pojmem tradiční. Já tam vidím nepodmíněný respekt k autoritám, neexistující vlastní názor, očekávání naprosté poslušnosti, fyzické tresty a psychický teror. Z toho si neberu vůbec nic, takto traumatizovaný jedinec pak přispívá traumatizované společnosti,” vyjádřila svůj vztah k tradiční výchově jedna z uživatelek aplikace Mamio.

A právě respekt vůči dítěti se ve výchově snaží praktikovat 59 % dotázaných maminek. Být oproti svým rodičům méně autoritativní chce polovina z nich. Polovina dotázaných matek se chce také úplně vyhnout tělesným trestům. Jen o něco málo méně (47 %) jich někdy dítě fyzicky potrestalo s tím, že toho následně vždy litovaly.

„Souzním s tím, že bych neměla nechat dítě skákat mi po hlavě, nechat ho, aby bylo pánem domácnosti a všechno se točilo jen kolem něj. Jinými slovy rozmazlovat ho a vše mu dovolit. Na druhou stranu je otázka, jak toho dosáhnout. Pokud to lze, nesahat po křiku a fyzickém násilí, ale snažit se v co největší míře vysvětlovat. Ale i tak mi to přijde zatraceně těžké a o nervy – najít tu správnou hranici, co ještě ano, a co ne, a jak správně naložit s tím, když je hranice překročena,“ glosuje další z maminek.

Pokud by měly být dány současné populární přístupy do konkrétního rámce, mezi nejčastější praktiky bychom mohli zařadit kontaktní rodičovství (68 %), respektující výchovu (68 %) a Montessori (43 %). Naopak méně rozšířený je protektivní přístup (11 %), striktní  řád (8 %) a volná výchova (4 %).

ANKETA

poučit se z chyb předchozích generací…

Mobilní aplikace Mamio maminkám umožňuje seznamovat se podle věku dítěte a lokace a své mateřské zkušenosti tak sdílet s ostatními. Od svého spuštění v loňském roce nasbírala už přes 20 000 uživatelek.

„Naše aplikace je důkazem, že dnešní mámy nechtějí jít ve výchově jednoduchou cestou. Chtějí sdílet své strasti i radosti s ostatními maminkami, čerpat inspiraci, poučit se ze svých chyb i chyb předchozích generací a růst jako rodiče i lidé. Často je to trnitá cesta, ale vychovávat sebevědomé jedince, kteří nejsou zatíženi traumatem, je pro ně ultimátní priorita,“ říká spoluzakladatelka Laureen Höllge.

Více na https://www.mamio-app.com/

Kontaktní rodičovství: Ne jen spokojené dítě, šťastná máte být i vy
Témata: Děti, Mateřství, Výchova, Chování a vztahy, Anketa, Péče o dítě a jeho výchova, Psychika, Rodičovství, Rodiče, Matka, Dětství, Průzkum, Teorie typů, Montessori, Mamio, Máma, Striktní pravidlo, Česká republika, Čechy, Maminka, Pevná ruka, Výchova dětí