Maminka.czChování a vztahy

Vyčleněn z kolektivu: Jak mohu dítěti pomoci?

10. 6. 2014
Vyčleněn z kolektivu: Jak mohu dítěti pomoci?
Mareček je zvláštní dítě; žádný introvert, naopak je ho všude plno, stále něco vypráví, organizuje, poučuje, navíc je i zjevem poněkud nestandardní. Rád poučuje a děti ho nemají rády. Maminka je z toho samozřejmě nešťastná…

„Sotva se nám s Markem po dvou letech podařilo trochu urovnat problémy ve školce, čeká ho v září škola, a já se bojím, že vše začne nanovo. Že bude mít opět problémy začlenit se do kolektivu a najít si kamarády. Marek kupodivu není žádný introvert, naopak! Doma je ho všude plno, stále něco povídá, vysvětluje, organizuje, poučuje, vymýšlí, kutí. Jako by manželovi z oka vypadl… Myslím, že právě po manželovi má sklony každého poučovat, vyprávět, co zažil, kde co viděl, jak to či ono funguje, a to velmi živelně, tak aby ho každý poslouchal. Umím si živě představit, jak to časem musí lézt druhým na nervy, jenže on je prostě takový. Samozřejmě se s ním o tom snažím mluvit, vysvětlovat mu, že co zajímá jeho, nemusí zajímat ostatní. Radila jsem se i s dětským psychologem, pár výchovných rad jsem dostala, ale prý je holt rozumbrada, a časem, až sociálně vyspěje, z toho (možná) vyroste. Mareček je navíc takový neforemný, má nápadně větší hlavičku, k tomu strašně husté a skoro bílé kudrnaté vlasy, které hlavu ještě více zvětšují. Tělo má naopak nápadně útlé. Je zkrátka svým zjevem i chováním hodně nápadný. Děti ve školce ho neměly rády, nenašel si kamarády ani na plavání, ani na hřišti u domu, ani v mateřském centru. Čím je Marek starší, tím víc mu kamarádi chybí a já mám strach, jak ho přijmou děti ve škole.“ (Alice, 36 let a Mareček, 5 let)

V každém kolektivu je „divný týpek“

Takřka každý dětský kolektiv – školka, škola, různé zájmové kroužky, sportovní oddíly, tábory - má své „outsidery“. Děti, které jsou „divné“ a ostatní se s nimi moc nebaví nebo je dokonce zcela zjevně odmítají. Někdy lze na první pohled definovat, čím jsou tyto děti jiné, jindy ne. Odmítnutím, posměšky a někdy i zjevným nepřátelstvím kolektivu trpí nejen dítě samotné, ale i jeho rodiče.

„Má-li vaše dítě potíže najít si skupinu přátel, ať z důvodu okamžité situace, nebo povahových, můžete se cítit stejně zranění a bezmocní jako ono. Můžete se dokonce natolik identifikovat s jeho izolací, že budete rozdělovat svět na my a oni,“ tvrdí významný americký dětský psycholog a psychoterapeut Lawrence E. Shapiro. Takový přístup sice může být krátkodobě pro dítě i rodiče jistou útěchou, nicméně z dlouhodobého hlediska je dle Shapira velmi důležité, aby se dítě naučilo „fungovat“ ve skupině stejně starých dětí. Pokud bude neustále zažívat jen pocit porážky a odmítání a rodiče ho budou utvrzovat v jeho jinakosti a ublíženosti, budou jej tyto negativní pocity a emoce formovat i v dospívání i dospělosti.

6 rad pro rodiče „divých týpků“ aneb jak neposilovat pocity porážky a neúspěchu

  • Buďte mu příkladem, chovejte se tak, jak byste chtěli, aby se chovalo vaše dítě. Jste-li sami „divní brouci“, nedivte se, že je i ono takové. Jděte příkladem, snažte se cíleně zapojovat do různých zájmových skupin (sportovních, kulturních apod.), buďte v rámci možností angažovanými členy společnosti, nebo určité komunity, ve které žijete. „Je velmi důležité, aby vaše děti vnímaly, jakou hodnotu pro vás tyto skupiny mají,“ říká Lawrence Shapiro.
  • Vlastní příklad je opravdu nedocenitelný výchovný prostředek; pokud budete stále o všech a všem mluvit pohrdavě, negativně a povýšeně – stylem já a ti druzí – posilujete jeho pocity výlučnosti a následný negativní vztah k jednotlivcům i skupinám.
  • Povzbuzujte dítě, aby se zapojilo do nějakého zájmového kroužku dětí s podobnými, obvykle poněkud vyhraněnými, zájmy. „U dětí které mají problémy s amorfními skupinami dětí, je větší pravděpodobnost, že budou mít úspěch v úzce zaměřených skupinách založených na dovednostech, zájmech…,“ říká psycholog Shapiro (např. počítačové kroužky, šachové kluby, různé umělecké a hudební kroužky apod.)
  • Všemožně mu pomozte v navazování přátelství; pozvěte k sobě nějakého vyhlédnutého kamaráda na návštěvu, přespání, vezměte ho s sebou na výlet, do ZOO, do bazénu. Uspořádejte u vás pro několik dětí ze školky (kroužku apod.) párty, opékání buřtů apod.
  • Přemýšlejte o tom, jak funguje vaše rodina; nemá v ní dítě hlavní slovo, nebo naopak velmi omezený prostor k vyjádření názoru? Obě krajní polohy mu v případě, že má problémy v kolektivu, zkomplikují situaci.
  • Utvrzujte ho ve své bezpodmínečné lásce; měl by vždy vědět, že vaší lásku a náklonnost si nemusí nijak zasluhovat. Tato jistota je tím nejlepším odrazovým můstkem k jakýmkoliv změnám, třeba i k posílení jeho sebevědomí.
Maminka roku - Hlasování
Témata: Chování a vztahy, Pomoc, Mareček, Sportovní oddíl, Jak, Výchovný prostředek, Kolektiv, Skupina dětí, Hlavní slovo, Lawrence, Děti, Negativní vztah

Mohlo by vás zajímat
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept

Horoskopy

Střelec Neshody s nadřízeným nesete těžce, a proto se nedivte, že vám může sáhnout na finanční prémie. No, tak…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Valdemar, Waldemar, Vadim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné