Maminka.czChování a vztahy

Vyčleněn z kolektivu: Jak mohu dítěti pomoci?

10. 6. 2014
Vyčleněn z kolektivu: Jak mohu dítěti pomoci?
Mareček je zvláštní dítě; žádný introvert, naopak je ho všude plno, stále něco vypráví, organizuje, poučuje, navíc je i zjevem poněkud nestandardní. Rád poučuje a děti ho nemají rády. Maminka je z toho samozřejmě nešťastná…

„Sotva se nám s Markem po dvou letech podařilo trochu urovnat problémy ve školce, čeká ho v září škola, a já se bojím, že vše začne nanovo. Že bude mít opět problémy začlenit se do kolektivu a najít si kamarády. Marek kupodivu není žádný introvert, naopak! Doma je ho všude plno, stále něco povídá, vysvětluje, organizuje, poučuje, vymýšlí, kutí. Jako by manželovi z oka vypadl… Myslím, že právě po manželovi má sklony každého poučovat, vyprávět, co zažil, kde co viděl, jak to či ono funguje, a to velmi živelně, tak aby ho každý poslouchal. Umím si živě představit, jak to časem musí lézt druhým na nervy, jenže on je prostě takový. Samozřejmě se s ním o tom snažím mluvit, vysvětlovat mu, že co zajímá jeho, nemusí zajímat ostatní. Radila jsem se i s dětským psychologem, pár výchovných rad jsem dostala, ale prý je holt rozumbrada, a časem, až sociálně vyspěje, z toho (možná) vyroste. Mareček je navíc takový neforemný, má nápadně větší hlavičku, k tomu strašně husté a skoro bílé kudrnaté vlasy, které hlavu ještě více zvětšují. Tělo má naopak nápadně útlé. Je zkrátka svým zjevem i chováním hodně nápadný. Děti ve školce ho neměly rády, nenašel si kamarády ani na plavání, ani na hřišti u domu, ani v mateřském centru. Čím je Marek starší, tím víc mu kamarádi chybí a já mám strach, jak ho přijmou děti ve škole.“ (Alice, 36 let a Mareček, 5 let)

V každém kolektivu je „divný týpek“

Takřka každý dětský kolektiv – školka, škola, různé zájmové kroužky, sportovní oddíly, tábory - má své „outsidery“. Děti, které jsou „divné“ a ostatní se s nimi moc nebaví nebo je dokonce zcela zjevně odmítají. Někdy lze na první pohled definovat, čím jsou tyto děti jiné, jindy ne. Odmítnutím, posměšky a někdy i zjevným nepřátelstvím kolektivu trpí nejen dítě samotné, ale i jeho rodiče.

„Má-li vaše dítě potíže najít si skupinu přátel, ať z důvodu okamžité situace, nebo povahových, můžete se cítit stejně zranění a bezmocní jako ono. Můžete se dokonce natolik identifikovat s jeho izolací, že budete rozdělovat svět na my a oni,“ tvrdí významný americký dětský psycholog a psychoterapeut Lawrence E. Shapiro. Takový přístup sice může být krátkodobě pro dítě i rodiče jistou útěchou, nicméně z dlouhodobého hlediska je dle Shapira velmi důležité, aby se dítě naučilo „fungovat“ ve skupině stejně starých dětí. Pokud bude neustále zažívat jen pocit porážky a odmítání a rodiče ho budou utvrzovat v jeho jinakosti a ublíženosti, budou jej tyto negativní pocity a emoce formovat i v dospívání i dospělosti.

6 rad pro rodiče „divých týpků“ aneb jak neposilovat pocity porážky a neúspěchu

  • Buďte mu příkladem, chovejte se tak, jak byste chtěli, aby se chovalo vaše dítě. Jste-li sami „divní brouci“, nedivte se, že je i ono takové. Jděte příkladem, snažte se cíleně zapojovat do různých zájmových skupin (sportovních, kulturních apod.), buďte v rámci možností angažovanými členy společnosti, nebo určité komunity, ve které žijete. „Je velmi důležité, aby vaše děti vnímaly, jakou hodnotu pro vás tyto skupiny mají,“ říká Lawrence Shapiro.
  • Vlastní příklad je opravdu nedocenitelný výchovný prostředek; pokud budete stále o všech a všem mluvit pohrdavě, negativně a povýšeně – stylem já a ti druzí – posilujete jeho pocity výlučnosti a následný negativní vztah k jednotlivcům i skupinám.
  • Povzbuzujte dítě, aby se zapojilo do nějakého zájmového kroužku dětí s podobnými, obvykle poněkud vyhraněnými, zájmy. „U dětí které mají problémy s amorfními skupinami dětí, je větší pravděpodobnost, že budou mít úspěch v úzce zaměřených skupinách založených na dovednostech, zájmech…,“ říká psycholog Shapiro (např. počítačové kroužky, šachové kluby, různé umělecké a hudební kroužky apod.)
  • Všemožně mu pomozte v navazování přátelství; pozvěte k sobě nějakého vyhlédnutého kamaráda na návštěvu, přespání, vezměte ho s sebou na výlet, do ZOO, do bazénu. Uspořádejte u vás pro několik dětí ze školky (kroužku apod.) párty, opékání buřtů apod.
  • Přemýšlejte o tom, jak funguje vaše rodina; nemá v ní dítě hlavní slovo, nebo naopak velmi omezený prostor k vyjádření názoru? Obě krajní polohy mu v případě, že má problémy v kolektivu, zkomplikují situaci.
  • Utvrzujte ho ve své bezpodmínečné lásce; měl by vždy vědět, že vaší lásku a náklonnost si nemusí nijak zasluhovat. Tato jistota je tím nejlepším odrazovým můstkem k jakýmkoliv změnám, třeba i k posílení jeho sebevědomí.
maminka predplatne
Témata: Chování a vztahy, Jak, Negativní vztah, Sportovní oddíl, Mareček, Skupina dětí, Hlavní slovo, Děti, Výchovný prostředek, Kolektiv, Lawrence, Pomoc

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Máte doma líného chlapa? Tohle je 9 způsobů, jak ho „aktivovat“
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení

Horoskopy

Býk Pokud se budete dívat lépe kolem sebe, tak objevíte staronového ctitele. Lásku k vám chová blízký…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dina, Bonifác, Aglaja

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné