[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Historie Kutné Hory je neoddělitelně spojená s těžbou stříbra a ražbou pražských grošů. Stříbrná horečka sem přilákala tisíce lidí, z bývalé osady se pak stalo bohaté královské město. Ve středověkém dolu, který patří pod České muzeum stříbra, se dostanete hluboko pod zem. Obléknete si pravou hornickou halenu s kápí a helmu, do ruky dostanete svítilnu a vydáte se po stopách horníků.
Budete procházet úzké chodbičky a poznáte celý proces, kterým musí stříbrná ruda projít, aby se z ní stala krásně lesklá mince. Trasa původní části středověkého dolu měří přibližně 250 metrů a následuje ji expozice o zpracování stříbrné rudy a ražbě mincí.
Když se chcete podívat do dolů, je město Most tou pravou volbou. Podkrušnohorské technické muzeum najdete v areálu bývalého hlubinného hnědouhelného dolu Julius III. Návštěvníky tu provádí přímo bývalí zaměstnanci, takže se můžete těšit na opravdu zasvěcené informace i nejrůznější historky a zajímavosti.
Venku najdete plno obřích strojů, do kterých si můžete vlézt, můžete si vyzkoušet všechny páčky i tlačítka. A poté se už podíváte do šatny, sprch, lampárny, strojovny i věrné repliky důlní šachty. Uslyšíte, jak zní hluk spuštěných strojů i odstřel při hloubení nové šachty.
Na konci prohlídky se v uměle vytvořené šachtě projedete skutečným zavěšeným důlním vlakem. A na úplném konci prohlídky vás čeká krátká expozice o záchranářích, kteří v každém dole musí být v plné pohotovosti. Prohlídka trvá skoro 2 hodiny, ale nudit se rozhodně nebudete. Nejen kvůli délce, ale i hlučnosti při ukázkách Podkrušnohorské technické muzeum doporučujeme spíše až pro děti školního věku.
Naopak i se školkovými dětmi se můžete vydat na jižní Moravu do Zábavního parku Permonium. Bývalý důl Kukla se změnil v místo dětské zábavy a zážitky propojuje s historií a technologií těžby černého uhlí. Děti určitě nadchne největší nadzemní bludiště v Česku, které napodobuje styl důlních chodeb.
Budou na vorech zdolávat důlní jezero a čekají je tu i sopka, prales, stará hornická dílna či reálné štoly plné zábavných aktivit. Za příplatek můžete zamířit také do lanového centra.
Dětem do 3 let je určen přilehlý Duhový svět, kde si užijí prolézačky, vodní hrátky a prvky pro rozvíjení obratnosti i fantazie. Parkem děti provází příběh duhové víly Permíny. Těšit se mohou třeba na čarovná jezírka, tajemnou komnatu či lanoloď.
Znáte Mirakulum v Milovicích? A víte, že vedle prolézaček vysoko nad zemí, tobogánů, vodního světa a dětských hřišť se tu můžete dostat také do spletitých podzemních chodeb? Sestoupíte do nich nejen po schodech, ale můžete sem sjet i tobogánem z prolézačkového hradu.
Přibalte baterky, budete je potřebovat. V chodbách je opravdu naprostá tma. Pokud byste žádnou doma nenašli, dají se v Mirakulu koupit. Starší děti budou zkoumat a řádit klidně samotné, ale s menšími se do podzemí určitě vydejte i vy. To ostatně na Mirakulu milujeme, tady rodiče jen nepozorují děti z lavičky, ale mohou se do všeho zapojit. I lanové mosty a prolézačky jsou přístupné všem bez ohledu na věk.
Návštěva Karlových Varů nemusí být jen o procházce kolonádou s oplatkou v ruce. Objevte i svět v podzemí. Stačí si koupit vstupenky ve Vřídelní kolonádě a po krátkém úvodu se ocitnete v podzemí nejteplejšího českého pramene Vřídlo.
Pramenem každou minutu vyvěrá ohromujících 2000 litrů minerální vody. Každý litr obsahuje více než 6 gramů rozpuštěných minerálních látek. A toho se využívá při procesu "pokameňování" suvenýrů. Právě zde v podzemí Vřídelní kolonády vznikají slavné karlovarské kamenné růže.