Maminka.czVýchova

Vyhazování do vzduchu, lechtání a pošťuchování. Maminky, neděste se, i tohle děti při hraní potřebují!

Lenka Brožová 19.  4.  2022
Zdroj: Istock
Vyhazování do vzduchu, lechtání a pošťuchování. Maminky, neděste se, i tohle děti při hraní potřebují! | Zdroj: Istock
Taky vám zatrne, když partner vyhodí vašeho prcka do velké výšky? Protestujete, že s ním dělá blbiny, kterou jsou zbytečně nebezpečné? Tak to je úplně v pořádku. Dítě totiž potřebuje pro svůj zdravý vývoj oba tyto přístupy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

My maminky miminka rády tiskneme, mazlíme, usmíváme se na ně. Když si hrajeme, jsou to hry spíše zrakové. Hra s tatínkem je oproti tomu mnohem tělesnější, pohybová. To je všechno to lechtání, vyhazování do vzduchu, škrábání vousy a podobně. Takovému chování se říká poking a je to něco mezi pošťuchováním, popichováním, škádlením a postrkováním.

Z pohledu maminek naprosto zbytečná provokace, z pohledu otce jakási diagnostika toho, co dítě umí a vydrží. A občas tyto hry končí slzami. Vám rve ten pláč uši i srdce a jako obvykle potomka konejšíte, zatímco tatínek se tváří zkroušeně, protože „vždyť se přece tak moc nestalo, že jo“. Jenže dítěti za chvilku otrne a ty dva jedou své experimenty nanovo. A vy se ptáte: „Proč to doprčic zas dělají? Copak se nepoučili?!“ 

VIDEO: 10 zásad dobrého rodiče

Chceš tam? Tak tam vylez sám

Kupodivu právě kvůli tomu poučení to oba dělají. Akorát ho vnímají jinak než vy. V odborné literatuře se to nazývá „the father´s challenging role“ a cílem je podněcovat dítě k zajímavým, možná i obtížnějším řešením. Ne že by se snad tatínkové o děti nebáli, ale při těchto hrách jsou prostě emoce upozaděné. 

Naopak se buduje cit pro pravidla, respektování protivníka. Dítě se učí brát v úvahu své síly, odhadnout rezervy, vytrvat, případně se vyrovnat s neúspěchem – to je ten pláč na konci, který musíte dořešit vy, protože to je zase vaše úloha. Proto muži třeba v Člověče, nezlob se dítěti obvykle nenahrávají a bez milosti mu tu figurku ze hry vyšoupnou. 

Když pak ratolest v záchvatu vzteku a neštěstí ostentativně odchází, nehnou ani brvou, protože „v životě mu taky nikdo nebude umetat cestičku“. A mají pravdu. Život totiž vypadá setsakra jinak, než jak ho kolem svých potomků ochranitelsky splétají mámy. Ve skutečnosti v něm nic není zadarmo a pro úspěch je potřeba vynaložit úsilí. Taky je svět plný komplikací a je jen o postoji, zda se je dětinaučí vnímat jako výzvy nebo jako překážky.

Holčičky jsou citlivé, kluci musí vyhrávat? 7 věcí o chování, které byste měli vědět!

U školních dětí je otcovsky náročný přístup snad ještě důležitější. Zatímco matky v tomto věku podněcují fantazii či dramatické hry, otec podporuje samostatnost a sebedůvěru, učí dítě dodržovat pravidla, spolupracovat a prosadit se. A děti tyhle otcovské hry, v nichž nechybí nebezpečí a riziko, nejen potřebují, ale i milují! A nemusejí to být vyloženě hry, mohou to být dovednosti jako manipulace s vodou, s ohněm, při nichž tátové (na rozdíl od maminek) spíš dohlížejí, ale moc nevysvětlují – o to je pro dítě činnost zábavnější, že si na ni musí přijít samo. 

Otec jako most do života

Tatínkové tímhle přístupem a chováním vlastně vytvářejí svému potomkovi jakýsi most, který ho převádí do života, do společnosti. Tato hypotéza nese název Gleasonova teorie mostu. V roce 1975 s ní přišla Jean Berko Glesonová, psycholingvistka z Bostonské univerzity, když zkoumala odlišnosti v komunikaci rodičů s dítětem. Ukázalo se třeba, že matky mají s dětmi – a s těmi malými obzvlášť – vytvořený vlastní způsob mluvy, kterému okolí jen obtížně rozumí. Kontakt s otcem je pro dítěkomunikačně náročnější, vyžaduje od něj větší úsilí.

Věděli jste například, že už v prvních dnech života zapíná miminko rozdílné svalové partie podle toho, má-li být zvednuto matkou nebo otcem? Úžasné, že! Vede s ním prý tzv. tonický dialog, který je právě s mámou i s tátou jiný. U nás se otázkám raného vývoje a vazby dítěte s rodiči věnuje profesorka psychologie Lenka Šulová. Po revoluci se účastnila výzkumu na univerzitě v Toulouse, kde sledovali interakci dětí s rodiči. Zjistili, že muži už s novorozenci manipulují jiným způsobem než ženy – jinak je uchopují, jinak na ně mluví.

GALERIE: Byli na dítě sami a jsou na to hrdí! Těchto 5 slavných otců vzalo výchovu do vlastních rukou

Hezky to prý bylo vidět v bazénu. Zatímco maminky malé plaváčky otáčely k sobě a věnovaly jim plnou pozornost, mluvily na ně, tatínkové naopak nasměrovali potomka na ostatní, aby přece viděl, co se kolem děje, a taky aby jim samým nezacláněl. Maminky se také staraly o komfort dítěte, průběžně kontrolovaly, zda mu není zima, mazlily se s ním. A tatínkové? Nejspíš předpokládáte správě – ti cákali na miminko vodu, vyhazovali ho do vzduchu a pokládali ho na hladinu, aby zkusili, zda se potopí. 

Kluk nebo holka?

Nejenže jiné vzorce chování uplatňuje otec a jiné matka, výzkumy ukazují, že jiné používají rodiče i podle toho, zda jde o syna, či dceru. A mnohem větší tendenci k takovému (byť třeba i nevědomému) genderovému rozlišování mají otcové, kteří:

  • v interakci se syny bývají autoritativnější či hravější s až řekněme agresivním nábojem.
  • mají tendenci předčasně očekávat nereálný stupeň autonomie a nezávislosti, zejména pak u chlapců. Jinými slovy, na syny jsou tatínkové náročnější než na dcery.
  • u chlapců povzbuzují spíše fyzickou zdatnost, samostatnost, zkoumavost, soutěživost, kdežto u dívekpodporují něžnost, pasivitu, mírnost, tedy vlastnosti vnímané obecně jako „ženské“. 
Témata: Časopis Maminka, Rodiče, Mateřství, Miminko, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Rodičovství, tatínek, Mateřská, Otec, OSTE, Vzduch, Maminka, Vyhazování, Děti, Pošťuchování
Mohlo by vás zajímat
Tohle je 5 podivných věcí, které dělají těhotné ženy za zavřenými dveřmi! Poznáváte se v nich?
Formánková Simona
Těhotenství
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Strie jsou normální, kojení na veřejnosti také: 5 zásad modelky Ashley Graham, které by měla přijmout každá matka
Formánková Simona
Ashley Graham
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky