Maminka.czKam s dětmi

Výlety na kole - 2. díl

Lucie Kaufnerová 7.  8.  2009
Výlety na kole - 2. díl
V prvním díle našeho cestovního seriálu jste si s dětmi užili ve vlaku, nyní propojte objevování nových míst s aktivním pohybem. Nasaďte si přilby, dupněte do pedálů, vyrážíme na cyklistickou výpravu!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Teplé jarní a letní víkendy lákají na silnice, polní cesty a především na cyklostezky houfy nadšených cyklistů - od dokonale vybavených, od hlavy až k patě vyladěných sportovců, přes solitérní jezdce rozmanitého věku, různorodé skupinky až po rodinky s malými dětmi. Na kolo totiž můžete s dětmi vyrazit už od jejich miminkovských let. Ty nejmenší pohodlně uložíte do vozíku, který zapojíte za vaše kolo, batolata posadíte do sedačky, kolo tříletého cyklisty můžete zapřáhnout na speciální tyč připevněnou k vašemu kolu a pětiletý předškolák už s vámi může vyrazit po svých (šlapkách).

Pohodlí ve vozítku a na sedačce

Je pěkný den, chcete si vyjet na kole, ale máte doma miminko… Nemusíte posílat manžela samotného a jít opět na obyčejnou procházku s kočárkem. Můžete vyzkoušet vozík, do kterého svého drobečka pohodlně posadíte nebo položíte, připevníte jej ke svému kolu a není problém vyrazit. „Na kolo jsme s manželem jezdili v každé volné chvíli a za každého počasí. A rozhodně jsme nechtěli s tímto naším koníčkem číslo jedna přestat s narozením miminka. O koupi vozíku bylo rozhodnuto už dlouho předtím, než se Samuel narodil. A od několika měsíců si cyklistické výlety užívá s námi.

Zpočátku je sice většinou prospal, ale teď je mu rok a půl, při jízdě pozoruje okolí a nadšeně povykuje. Navíc je vozík úžasná alternativa kočárku - když jsme někde na výletě a chceme se projít, vozík jednoduše odpojíme a použijeme místo kočárku,“ vypráví třicetiletá Pavla z Poděbrad. V přívěsném vozíku je dítě zcela v bezpečí. Je připoutané, pohodlně se mu sedí nebo leží a je schované za síťkou proti poletujícímu hmyzu a drobným nečistotám.
Od chvíle, kdy vaše batole už stabilně sedí, jej můžete posadit do sedačky, která se připevní za sedlo vašeho kola. „Malý jezdec“ je připoutaný přes ramínka pásem a nožičky má pohodlně usazené na výškově nastavitelných podnožkách. Nezbytnou součástí výbavy už v tomto případě musí být přilba.

Vychytávka pro nejmenší cyklisty

Kolem tří let věku, kdy už váš malý sportovec zasedne na vlastní kolo, v první fázi ještě s přídavnými kolečky, si s ním ještě asi příliš dlouhé výjezdy na kole neužijete. Na cyklosedačku je už ale poměrně těžký, zvláště pokud jej máte vozit sama, když zrovna manžel není k dispozici. V takovém přechodném období mezi sedačkou a vlastním kolem existuje v poslední době oblíbená varianta - tažná tyč za kolo, která se připevní jedním koncem na přední rám dětského kola a druhým pod sedlem vašeho kola, přičemž zadní kolečko dětského kola zůstává na zemi a přední nad povrchem.

Malý cyklista je tedy zapojen za vaše kolo a využívá tak při jízdě „váš pohon“. Přitom vám ale může v kopcích i trochu pomoci, protože šlape také. Problém nastává ve chvíli, kdy se při výšlapu zadívá po okolí a trochu se při tom opře dozadu o šlapku -potom vás znatelně brzdí, a to ve chvíli, kdy to zrovna nejméně potřebujete... Párkrát se mi to stalo, když jsem vozila na tyči dceru. Jediným úskalím tohoto druhu „pohonu“ je to, že je potřeba dávat velký pozor v zatáčkách - musíte totiž počítat s tím, že jste dost dlouhé „monstrum“, a tudíž nesmíte zatáčky projíždět příliš rychle a ostře. (Více informací o tažných tyčích produktu naleznete na www.trail-gator.cz)

Jedeme na první velký výlet!

Kolem pátého roku už jsou některé děti natolik fyzicky zdatné, že je mohou vzít rodiče na opravdový cyklistický výlet. Samozřejmě je lepší vytrénovat je nejdříve někde v parku nebo na dopravním hřišti a potom postupně přejít na cyklostezky, než s nimi vyrazíte na silnici. Podle odborníků je vhodné vzít dítě poprvé do běžného silničního provozu ve věku přibližně 8 let, předtím ještě neumějí například spolehlivě odhadnout odstup a rychlost jiných účastníků silničního provozu. Proto raději volte nepříliš frekventované cyklostezky, kde je pro děti bezpečněji. A každém případě jezděte vždy za nimi, abyste je měla neustále pod dohledem.

Základem je správná výbava

Na rodinný cyklistický výlet je nezbytné se pečlivě připravit. Při každém výletu na kole s dětmi různého věku - myslete především na svou bezpečnost. Možná si někdy říkáte, nejedu daleko a ještě nikdy jsem z kola nespadla, navíc je venku dost teplo, tak nechám přilbu doma… Já jsem na tom byla stejně, než se mi podařilo kdysi při jednom sjezdu trochu víc stisknout přední brzdu a doslova „přeletět“ přes řídítka. Sice to odnesla jen tvář, ale od té doby jsem nevyjela bez přilby. A protože jsem začala zapojovat přibližně před třemi lety do cyklovýletů i děti, je přilba pro celou rodinu samozřejmostí.

Jak byste dětem vysvětlili, že ony mít přilbu musejí a maminka (tatínek) ne…?
Podle silničního zákona je navíc přilba v současné době předepsanou nutností.
A i kdyby nebyla, odborné studie prokázaly, že cyklisté s přilbou podstupují 19x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. Při výběru přilby pro svého malého cyklistu se zaměřte na to, aby mu z hlavy neklouzala a byla řádně upevněná. Dnes je na trhu velký výběr dětských přilbiček. Všechny mají potřebný atest a liší se většinou množstvím odvětrávacích otvorů, možností nastavení upínacího pásku a samozřejmě designem. Podle toho se také pohybují jejich ceny v rozmezí od těch nejlevnějších až po značkové pro malé profesionály.
Když s vámi děti vyrazí na kolo a jedou už jako velcí cyklisté na svém vlastním, je dobré pořídit jim i vhodné oblečení.

Optimální je samozřejmě koupit jej přímo ve specializovaných prodejnách. Dresy jsou většinou z přírodního prodyšného materiálu, delší, aby kryly dětem záda, když trochu zafouká, s kapsičkami na všemožné cestovní maličkosti. Pokud už s vámi děti jezdí na delší výlety, zvolte kraťasy s výstelkou pod zadečkem - malý cyklista to jistě ocení. I když je hezky a vyrazíte pouze v dresu s krátkým rukávem, je vhodné přibalit s sebou dětem větrovku. Oblečení by mělo být lehké a vzdušné a spodní vrstva by měla odvádět pot. Při výběru barev oblečení pro děti se doporučuje dát přednost pestrým, reflexním barvám, které zajistí dobrou viditelnost malého cyklisty a navíc se dětem líbí. A co ještě přibalit s sebou?
Součástí cyklovýbavy jsou rukavičky, brýle a náhradní díly na kolo. Neměly by chybět tekutiny, svačinka a v pěkném letním počasí opalovací krém.


Naše tipy na cyklovýlety

Ideálním krajem pro výlety s malými cyklisty je Třeboňsko. Nenáročný rovinný terén propojuje množství cyklostezek proplétajících se mezi rybníky, loukami a lesy. Sport můžete kdekoli spojit s koupáním, což vaše ratolesti jistě uvítají. Lednicko-valtický areál, který se řadí k přírodnímu a kulturnímu bohatství UNESCO, můžete projet na kole křížem krážem. Ze sedla uvidíte zámky, parky a spoustu dalších romantických míst a tatínci mohou po výletě zaskočit do některého z mnoha vinných sklípků. Více informací najdete na www.cyklotrasy.cz


Maminčin odborník Ing. Blanka Sunkovská Ministerstvo dopravy - BESIP

Povinné vybavení kola

  • dvě na sobě nezávislé účinné brzdy
  • zadní odrazka červené barvy
  • přední odrazka bílé barvy
  • odrazky oranžové barvy na obou stranách pedálů
  • na paprscích předního nebo zadního kola nebo obou kol nejméně jedna boční odrazka oranžové barvy

Za snížené viditelnosti:

  • světlomet svítící dopředu bílým světlem
  • zadní svítilna červené barvy
  • zdroj elektrického proudu

Doporučení s ohledem na bezpečnost provozu:

  • zvonek, kryt řetězu, blatníky
Témata: Kam s dětmi, Časopis Maminka, Děti, Výlety, Kapsička, Tažná tyč, Náhradní díl, BESIP, Výlet, Velký výběr, Součást výbavy, Přilba, Velký výlet, Malý jezdec, Malý cyklista, Monstrum, Třeboňsko, Malý sportovec, Přechodné období, Upínací pás, Spodní vrstva
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče