Maminka.czTipy na výlet

Výlety za dobrotami: Odhalte tajemství hořických trubiček či štramberských uší

Simona Procházková 5.  11.  2022
Děti a nejrůznější dobrůtky, to prostě patří dohromady. Rodinným výletem, který je spojen se sladkou odměnou, uděláte radost nejen dětem, ale i sami sobě. Kde a na čem si pochutnáte?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hořické trubičky mají svou naučnou stezku

Hořické trubičky se mohou vyrábět jen v Hořicích v Podkrkonoší a přilehlých obcích. Jejich historie sahá opravdu daleko do minulosti. Jsou vidět například na obrazu francouzského malíře Lubina Baugina Le Dessert de Gaufrettes z roku 1630.

Trubičky vznikají stočením teplých oplatek. Následně se plní různými krémy, šlehačkou či se namáčejí do čokolády. Koupíte je sice zcela běžně v obchodech po celém Česku, ale výlet do Hořic rozhodně stojí za to.

VIDEO: Tipy na listopadové výlety

Ve Smetanových sadech najdete krátkou Trubičkovou stezku se sedmi zastaveními a úkoly. Pokud děti všechny úkoly splní a vyluští tajné heslo, čeká na ně v městském informačním centru (o víkendech v Galerii plastik) sladká odměna. V některé z místních cukráren či firemních prodejen se pak zastavte pro zásobu sladkých trubiček.

Perníkové město s perníkovou chaloupkou

Pardubicím se říká “město perníku”. Perníčky tady skvěle chutnají a nad kreativitou jejich tvůrců budete žasnout. Víte, jak vlastně vzniklo slovo perník? V původních receptech se používal pepř, této sladkosti se tak začalo říkat peprník a později právě perník.

Při procházce městem narazíte na spoustu prodejen plných voňavých perníků a perníčků. Pokud přijedete vlakem, tak první perníkové stánky uvidíte hned na nádraží. A prodávají je i v městském informačním centru.

A kde jinde by měla být perníková chaloupka než právě u Pardubic? V bývalém loveckém zámečku v Rábech dnes najdete muzeum perníku se spoustou zábavných aktivit pro děti i dospělé.

Pochutnejte si na uších ve Štramberku

Historie štramberských uší je spojena s řadou legend. A některé jsou pořádně temné. Tataři prý uřezávali svým křesťanským obětem uši a posílali je svému chánovi. A právě na připomínku tohoto děsivého období se ve Štramberku začaly péct kornoutky z perníkového těsta. I když tato legenda k jejich vyzkoušení asi úplně neláká, chutnají výborně.

Štramberské uši se jedí buď samotné, nebo si je v některé z místních cukráren můžete dát plněné šlehačkou a zdobené ovocem.

Městečko a jeho okolí si dobře prohlédnete z gotické věže Trúba, která je dominantou hradu Štramberk. Děti určitě zaujme i Muzeum Zdeňka Buriana s jeho malbami dinosaurů a pravěkých lidí.

Do Brna na draka

Ukažte dětem opravdového draka. Vlastně je to krokodýl, ale lidé kdysi věřili tomu, že je to opravdový drak. Visí v průchodu Staré radnice, kterou najdete v Radniční ulici mezi Zelným trhem a náměstím Svobody. Jak se sem dostal? Pověsti tvrdí, že ho do Brna dovezli ze svých výprav křižáci nebo že jim ho daroval turecký sultán. Podle jedné z legend ho nikdo do města nepřivezl, ale žil v jeskyni u řeky Svratky a děsil své okolí. A od tohoto děsivého draka pak prý brněnské obyvatele zachránil vandrující řeznický tovaryš.

Až si draka prohlédnete, můžete jednoho zdolat přímo na talíři. Zemanova kavárna a cukrárna v Josefské ulici je nejstarší cukrárnou v Brně a už přes 50 let tu pečou sladké draky. Brno nabízí rodinám s dětmi opravdu spoustu zábavných aktivit, po drakovi se vydejte třeba do VIDA! centra nebo do zoo, kde můžete vidět arktické vlky či medvědy.

Super výlety pro všechny Lego fanoušky. Do muzea, hotelu plného kostiček i Legolandu

Lázeňské oplatky

Procházky kolonádou s teplou oplatkou v ruce, koupání v termálních bazénech, řádění na hřišti v parku, výlety přírodou po značených stezkách. Lázně jsou krásným místem pro rodinnou dovolenou. A to v každém ročním období. Vyberte si to pravé ubytování pro svou rodinu a naplánujte si pár dní společného relaxu.

Knížka plná inspirace

Máte rádi výlety a jídlo? Pokud jste dočetli až sem, tak s největší pravděpodobností ano. To vás určitě zaujme nově vydaná knížka Mňam Česko! se spoustou krásných ilustrací. Najdete v ní 196 tipů na rodinné výlety z celého Česka a 28 krajových receptů. V encyklopedické části se dozvíte také plno zajímavostí o potravinách i přírodě.

Témata: Děti, Rodina, Kam s dětmi, Cestování, Výlety, Tipy na výlet, Prázdniny, Pardubice, drak, Za zábavou, Cestujeme, Česká republika, Tataři, Perník, Podkrkonoší, Ucho, Svoboda, Oplatka, Trubička, Městečko, Výlet, Zeman, Brno, Ráby, Trúba