Maminka.czPříběhy

Vypátrali jsme příběh snímku, který zobrazuje bolest i krásu císařského řezu

len 26.  10.  2023
Porodní fotografie zažívá boom. Bývá za ní spousta příprav, dohod, kompromisů. A někdy taky byznysu. A pak náhodně vznikne záběr jako tento – novorozeně pokryté mázkem, těsně po vyjmutí během sekce. A i přes spontaneitu a spěch, v nichž snímek vznikl, vyzařuje úžasnou atmosféru zázraku zrození. Na sále ho v rychlosti vyfotila zdravotní sestřička na mobilní telefon maminky. A my jsme se ptali na celý příběh jeho vzniku...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Tento příběh není zrovna ukázkový a ani podle mých plánů a představ. Proto jsem se rozhodla ho zveřejnit – aby si všichni uvědomili, co za oporu může být vlastní porodní asistentka. Kterou já bohužel neměla, a tak to také vypadalo,“ začíná své vyprávění Anna.

Své vymodlené dítě čekala po třech spontánních potratech. Kvůli nim a kvůli vývojové vadě dělohy byla "na rizikovém". Ve 29.+2 týdnu těhotenství si pár dní poležela v nemocnici kvůli otevírání a zkracujícímu se čípku. „To se naštěstí zastavilo. Vlastně to byla má první a jediná kontrola v nemocnici,“ přemítá Anna, která celé těhotenství doufala v přirozený porod. „Bohužel jsem tehdy ani nevěděla, že existují nějaké komunitní porodní asistentky,“ lituje zpětně.

VIDEO: Byli jsme svědky císařského řezu v porodnici Krnov

Mám dva čípky, no vážně!

Anna byla teprve ve 37.+1 týdnu těhotenství a celý ten den měla poslíčky. „Večer jsme šli na oslavu. Hodinu před půlnocí jsme přišli domů a chtěli jít spát. Došla jsem si na záchod, a když jsem šla zpět do ložnice, vyteklo ze mě něco i s krví,“ vzpomíná Anna. Jako nezkušená prvorodička si myslela, že to je plodová voda. Zavolala tedy do porodnice. Dobalili věci a vyrazili.

V porodnici jí udělali test na plodovou vodu – negativní. Také na monitoru bylo všechno v pořádku a šly vidět i kontrakce. „Do toho jsme vypisovali papíry. Vyšetření bylo dost bolestivé a s krvácením. Ale to je u mě normální, protože mám přepážku v pochvě, ačkoliv ze tří čtvrtin odstraněnou.“ Miminko bylo obrácené koncem pánevním a porodní asistentka Annu stále přesvědčovala, že zvládnou porodit normálně. „Než zjistila, že mám dva čípky. No vážně! Nikdy mi to nikdo nevěří…“ směje se Anna.

Jak se žije se dvěma dělohami, dvěma čípky či dvěma pochvami?

Odpovídá prezidentka Unie porodních asistentek MAGDALÉNA EZROVÁ

Anna v příběhu zmiňuje, že má přepážku v pochvě a dva děložní čípky. Je to rarita?

Odhaduje se, že nějaký druh vrozené vývojové vady dělohy a pochvy se objevuje asi u pěti procent žen. Jedná se o vadu, jejíž příčina spadá do období vývoje zárodku v děloze a nedostatečného spojení Müllerových vývodů. Podle způsobu nesplynutí se pak tyto vady dělí na různé druhy. Od takových, kdy má žena například jen mírnou přepážku v děloze, až po takovou, kdy má nejen dvě dělohy, ale i dvě pochvy.

Co znamená pro běžný život mít dvě dělohy?

Ženy, které mají dvě dělohy (což nutně neznamená dva čípky jako v případě Anny), udávají mnohem silnější krvácení, a tedy i nutnost využívat dostatečně savé vložky či dva tampony. Někdy jsou úpornější i menstruační bolesti. Dle vývojových vad dělohy lze použít i menstruační kalíšek, ale je nutné vybrat si správný a mít trochu cviku. A u přepážky v pochvě, kterou Anna měla, bývá někdy bolestivý pohlavní styk.

Jaký vliv má taková vývojová vada na početí či donošení dítěte?

Mírné druhy vývojových vad dělohy žena nemusí vůbec poznat a ani nijak neovlivňují její možnosti otěhotnět, dítě donosit a porodit. Čím je ale vada závažnější, tím víc se zvyšuje riziko potratu už v prvním trimestru, předčasného porodu, malé porodní váhy, špatné polohy miminka... Odstranění přepážky v pochvě, o které v příběhu Anna mluví, podle výzkumů značně zvyšuje šance na donošení miminka. Porod císařským řezem pak bývá u žen, které mají dvě dělohy, nejčastějším ukončením těhotenství.

Může se uhnízdit vajíčko v obou dělohách?

Jsou zaznamenány i případy, kdy žena se dvěma dělohami donosila dvě děti – každé v jedné z děloh. Jejich data narození se někdy lišila nejen o dny, ale i o týdny, protože děti nebyly počaty ve stejný čas. Jedná se ale o velmi raritní záležitost.

unipa.cz

Sestřička vzala můj mobil a fotila

V porodnici si Annu nechali přes noc, že ráno se uvidí, zda ji případně ještě pošlou domů. Dostala informovaný souhlas k císařskému řezu, aby si ho v klidu přečetla a podepsala. Ráno jí vzali krev a moč a podle výsledků ji měli pustit. Jenže mezitím začala pomalinku odtékat plodová voda… Testy byly horší a po obědě za Annou přišli, že císařský řez provedou ještě dnes. „Jenže já už měla ten oběd v sobě, tak jsme stejně museli čekat do šesti hodin do večera,“ vypráví Anna.

Nakonec se na sál dostala v sedm: „Manžel stihl přijet a čekal před sálem. Měla jsem spinální anestezii. Bohužel přišly komplikace, ale prostě ne všechno jde vždy podle plánu…“ Když lékaři dceru vyjmuli, hned ji Anně ukázali. „Vážila 2290 gramů a měřila 47 centimetrů. Skvělá sestřička mi ji nafotila na můj mobil, jsem jí za to moc vděčná,“ vzpomíná dojatě Anna. Tak vznikla působivá fotografie z úvodu tohoto článku.

„Dceru odnesli zvážit a na další procedury, pak ji dali manželovi. Já bohužel měla problém s dělohou, která se nechtěla zatáhnout. Píchli mi něco, z čeho jsem se pozvracela,“ otřese se při té vzpomínce Anna.

Manžel odnesl dceru na dětské oddělení, pak ho pustili na sál. Miminko zůstalo v inkubátoru a k Anně ho pravidelně nosili: „Se mnou však bylo až od třetího dne a v inkubátoru až do konce pobytu – strávili jsme tam celkem dvanáct dní.“

Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!

Jedna z nejkrásnějších i nejbolestivějších chvil v životě ženy

„Tento příběh není zrovna ukázkový a ani podle mých plánů a představ,“ říká Anna. A právě proto se rozhodla ho zveřejnit – "aby si lidé uvědomili, jak velkou oporou může být vlastní porodní asistentka". Tu si chce Anna pro příští porod určitě dopředu zajistit. „Pokud mi to tedy bude státem umožněno,“ připomíná legislativní obtíže.

A jak na ni dnes působí fotografie, kterou v okamžiku zrození pořídila na sále na mobil zdravotní sestřička? „Ačkoliv tam úplně vidět nejsem, vyjadřuje krásu císařského řezu, bolest, zrození, štěstí a lásku v jednom. A dokazuje, že ačkoliv to není přirozený vaginální porod, může to být jedna z nejkrásnějších a zároveň nejbolestivějších chvil v životě ženy. A je potřeba, aby o všechny tyto ženy bylo řádně postaráno.“

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Porod, Příběhy, Vaše příběhy, Krása, Vaše porodní příběhy, Císařský řez, Porodní asistentka, Bolest, Krnov, Anna, Děloha, Sestřička, Pochva, Vada