Maminka.czZdraví

Vyplatí se kupovat dětské oblečení luxusních značek?

25. 12. 2010
Vyplatí se kupovat dětské oblečení luxusních značek?
Botičky od Diora? Bryndáček značky Luis Vuitton? Zimní bundička zakoupená v obchodě Hugo Boss? Anebo docela obyčejné oblečení za pár stokorun, vyráběné průmyslově a nabízené v obchodních domech po tisících kusech?

Je samozřejmé, že každá maminka chce pro svou ratolest to nejlepší. Ale co je skutečně tím nejlepším? Opravdu se vyplatí investovat desetitisíce za prestižní značky?

O tom, že by rodiče měli investovat do svých dětí a snažit se jim dopřát vždy to nejlepší, nemá smysl polemizovat. Je jisté, že každý správný rodič by pro své potomky udělal opravdu mnoho. Na druhou stranu by se ale nic nemělo přehánět.

Drahé botičky nemusí být nejpohodlnější

Pokud jde o oblečení a doplňky pro děti, které vyrábí prestižní světové značky, je na trhu několik věcí, jež za povšimnutí jistě stojí. Příkladem mohou být například, v rámci naší politické scény často diskutované, botičky od Diora, případně od dalších světově proslulých luxusních výrobců.

Jedná se o boty, jejichž cena se pohybuje mezi šedesáti až zhruba stodvacetin korunami. V čem jsou tyto boty ale lepší, než ty, jejichž cena je třeba stokrát nižší? O kvalitě použitých materiálů nemá smysl se přít. Luxusní značky používají ty nejkvalitnější materiály. Dětem se nepotí nohy, není jim zima, materiál v dešti nebo na sněhu nepropouští vodu. Navíc jsou boty odolné i vůči mechanickému poškození. A lakované modely díky několikeré vrstvě laku vydrží více než obyčejné dětské lakovky koupené třeba v H&M.

Na druhou stranu mají ale luxusní boty nevýhodu pokud jde o jejich praktičnost. „Některé drahé modely jsou natolik extravagantní anebo se příliš snaží přiblížit stylu obuvy pro dospělé, že se stávají pro děti nepohodlné. Zejména podrážky by u dětských bot měla být měkká. A samotná bota by měla dobře držet v kotníku. Nízké modely dětských botiček, které nabízel loni například umiňovaný Dior, vyšší a pevné kotníky neměly. V tom případě bych je nedoporučovala k dlouhodobému nošení. Takováto obuv se hodí skutečně spíše jen na výjimečné příležitosti, kdy je dítě nemá na nohou půl dne,“vysvětluje svůj názor na luxusní dětskou obuv pediatrička Monika Bílovcová ze soukromé kliniky v Praze.

Slavnostní šatičky za desetitisíce svůj účel splní

Pokud jde o oblečení ke slavnostním příležitostem, sváteční chlapecký oblek či třeba elegantní dětská blůza nebo šatičky, je vhodné volit nějaký dražší model. Jestli si rodiče mohou dovolit investovat do nákupu společenského oblečení pro své dítě v řadách obchodů jako je Gucci, Hugo Boss, Versace či třeba již zmiňovaný Dior, není důvod k váhání.

Každé společenské oblečení má splnit především ten účel, aby na první pohled působilo elegantně a svátečně. „Luxusní značky jsou výbornou volbou, pokud máte v plánu brát své dítě například na společenskou akci s pracovními klienty anebo mezi více movité přátele. V oděvu luxusní značky bude vaše ratolest působit dokonale. Vedle samotného oblečení ale nezapomínejte ani na celkový vzhled dětí, jako je třeba účes, doplňky a třeba i hračky, které s sebou berou. Nejhorší, co může být, je kombinace luxusního oblečení s lacinými modely například z tržnice,“vysvětluje stylistka a módní poradkyně Martina Koliková.

Vychovejte děti k módnímu vkusu

Jedna věc se ale kvalitním a dražším značkám dětského oblečení upřít nedá. Díky svému, zpravidla preciznímu, zpracování a třeba i barevné vytříbenosti, se váš potomek může snadněji naučit dobrému módnímu stylu.

Pokud bude od malinka dítě vychováváno k tomu, že oblečení k sobě musí barevně ladit, že doplňky by měly být pokud možno stejné barvy, případně i stejných materiálů, věřte, že z něho vyroste jednou hezky oblékaný elegán.

K tomu, aby se dítě od malinka naučilo dobrému vkusu, jsou důležité tři věci. Především, aby mělo dostatečný výběr oblečení různých barev, a díky tomu možnost vytvářet a zkoušet vlastní kombinace. Druhou podstatnou věcí je odborná rada rodičů, kteří by měli jít příkladem svým vlastním módním stylem. A třetí v řadě stojí kvalitní oblečení dobrých značek. Nemusí jít o modely z těch nejprestižnějších obchodů, ale nemělo by se jednou pouze o řadové produkty. Dítě by mělo být schopno odlišit kvalitu od laciného produktu,“ míní stylistka Martina Koliková.

Kolik stojí luxus?

Na závěr by bylo dobré zmínit, jak se ceny luxusních modelů pohybují. Obecně totiž platí, že cena za prestižní značku může být až stokrát vyšší než v případě, kdy byste děstké oblečení kupovala v běžném obchodě nebo dokonce na tržnici.

Příkladem mohou být již zmiňovanbé botičky. Anebo třeba dětský čepice pro novorozeňata, kterou v běžných obchodních domech seženete v ceně pod kolem sta korun. Oproti tomu, pokud byste ji chtěla koupit v některém z vyhlášených obchodů pražské pařížské ulice, zaplatíte klidně i deset tisíc korun. „Značka Swarowski nabízí dětskou čepičku pro děti ve věku do šesti měsíců za devět tisíc devět set korun. Důvodem vyšší ceny je ale i to, že čepička je zdobena malinkými drahými kamínky,“vysvětluje Martina Koliková.

Pokud si tedy můžete dovolit, aby vaše dít chodilo v prestižních značkách, dopřejte mu to. Ale raději všeho s mírou, Pro slavnostní a společenské události je takováto dětská móda vhodnou, Na druhou stranu ale tehdy, když si chce jít váš syn hrát na pískoviště, nemusí mít na sobě boty od Diora a ani čepici posetou diamanty. A pozor dejte také na extravagantní modely, které nemusí být příliš pohodlné.

Témata: Zdraví, Dětské oblečení a dětská obuv, Mechanické poškození, Dětské oblečení, Slavnostní příležitost, Běžný obchod, Použitý materiál, Dětská móda, Celkový vzhled, Oblečení

Mohlo by vás zajímat
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo

Horoskopy

Vodnář Ještě včera jste si mysleli, že vás ze strany zaměstnavatele nic špatného nepotká, ale dnes je všechno…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lenka, Eleonora, Lena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu