Maminka.czKam s dětmi

Výpravy za poklady: Geocaching je zábava pro celou rodinu

Iva Endrychová 26.  4.  2014
Pokud hledáte inspiraci jak ozvláštnit víkendové výlety, zkuste geocaching. Celosvětovou zábavu, která spočívá ve hledání schránek ukrytých po celém světě pomocí zeměpisných souřadnic. Uvidíte, že pak vytáhnete do přírody i toho největšího lenocha.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Geocaching je vlastně pobyt na čerstvém vzduchu doplněný o dobrodružství a odměnu v podobě nalezeného pokladu. Často musíte při hledání pokladu zapnout i mozkové závity, protože někdy je totiž k jejich získání nutné vyřešit i nějaké úlohy.

Schránky s poklady jsou většinou ukryté na zajímavých a výjimečných místech (historicky, přírodně, osobním vztahem a třeba jen pěkným výhledem.

Pro geocaching v dnešní době nepotřebujete žádné speciální vybavení. Modulem GPS je vybavena již většina mobilních telefonů a stáhnout aplikaci není nic složitého (stačí v eshopu s aplikacemi zadat klíčové slovo geocaching a vybrat si tu vhodnou pro vás). A na krátké výpravy do přírody vám to postačí. Pokud se vám hledání pokladů zalíbí, můžete si pak pořídit speciální přístroj. Jeho pořizovací cena je pár tisíc korun. Kromě tohoto přístroje pak už jen potřebujete přístup k internetu.

Jdeme na to

Aplikaci máme staženou do mobilu a pochopili jsme, jak s ní zacházet. Souřadnice všech krabiček (cache/keší) na světě jsou uloženy na webových stránkách geocaching.com, kde se registrujete a založíte profil, pod kterým si budete zapisovat nálezy keší.

Na mapě na stránkách si najdeme oblast, kam chceme jet na výlet a vybereme si nějaké ze zobrazených keší. Po rozkliknutí se nám otevře popis konkrétního místa i keše.

Ty se dělí podle obtížnosti řešení, velikosti schránky, obtížnosti terénu. U většiny keší jsou i piktogramy, z nich zjistíte, zda ke kešce dojedete autem, zda je vhodná pro rodiny, dostupnost na kole, s kočárkem a je tam naznačen i charakter terenu.

Součástí popisu bývá i nápověda, fotografie místa, mapka a další informace, které tam zakladatel zadal. Úplně dole naleznete informace ostatních hledačů -cacherů (kačerů), jak kešku našli nebo nenašli.

Souřadnice vybraných keší si můžete opsat, případně importovat do svého programu v mobilu či do zařízení. Vřele doporučuji si nastudovat i popis kešky, abyste na místě nebyli překvapeni, nutností mít s sebou třeba provaz nebo baterku.

Druhy keší

Kromě tradičních keší (krabička se nachází přímo na uvedených souřadnicích) existují i multikeše (souřadnice vedou pouze k výchozímu bodu a přes další místa doputujete až k finálnímu umístění krabičky. Specifické jsou mystery keše. U nich je třeba už doma vyluštit nějakou úlohu.

Kešky jsou také odstupňovány podle velikosti. Od drobných mikrokeší, až po ty velké – large. Odstupňovaný bývá i terén. U terénu s označením jedna nepotřebujete žádné speciální vybavení. Nejobtížnější terén je označený pětkou a tam již potřebujete například horolezeckou výbavu.

Hledání pokladu

Na místo pokladu vás dovede GPSka, která vám ukazuje kterým směrem je krabička uložená. Pozor, řídí se vzdušnou vzdáleností, takže někdy sice vidíte, že keška je pár metrů od vás, ale fyzicky musíte překonat ještě třeba kopec nebo obejít rokli. Někdy vidíte místo, kde je schovaná krabička na první pohled, jindy musíte převrátit doslova každý kámen, než schránku naleznete.

V každé schránce naleznete sešit - logbook, kam se zapíšete, že jste keš našli. V těch větších bývají schované i drobné dárkové předměty na výměnu – samolepky, klíčenky, kuličky, hračky z Kinder vajíček. To se bude líbit především dětem. Platí, že za každý předmět, který si z kešky vyberete, musíte dát jiný vlastní.

Při hledání i ukládání krabičky zpět na původní místo, buďte velmi nenápadní a opatrní, neměl by vás přitom nikdo vidět. To posiluje pocit spiklenectví, který mají rádi především děti.

Na internet pak hned po nálezu nebo až doma zapíšete, že jste nalezli kešku a získáte tak bod.


7 důvodů proč se do hledání keší s dětmi pustit:

1. Objevíte zajímavosti ve svém okolí, o kterých jste neměli ani tušení.

2. Při luštění mysterek trénuje celá rodina mozek a dozví se i spoustu zajímavostí.

3. Jste s rodinou na čerstvém vzduchu, a pokud nehledáte jen takzvané drive-in kešky (až k nim dojedete autem), tak ke každé kešce musíte alespoň kousek dojít pěšky.

4. Do hledání se může zapojit celá rodina a užije si přitom spoustu zábavy.

5. Děti poznají smysl fair play, protože musí dodržovat určitá pravidla.

6. Výlety s odměnou jsou vždy zábavnější a lákavější než ty bez nich.

7. Při hledání navážete nová přátelství.

Tipy, kde najdete informace o keších vhodných pro děti:

www.geocaching.cz

Kešky vhodné pro děti

Tipy na keše, které budou děti bavit -

Témata: Děti, Kam s dětmi, Hry pro děti, Maminka cestuje, zábava, Původní místo, Peťko, Geocaching, Poklad, Klíčové slovo, Žába, Kačer, Fair Play, Čelo, Drive-in, Souřadnice, Rubrika, Osobní vztah, Pořizovací cena, Krabička, GPS