Vyrábíme s dětmi: Co můžete vytvořit z obyčejných šišek?

Iva Staňková 27.  1.  2021
Když na procházce v lese seberete ze země šišku, asi vás ani nenapadne, jak úžasný vynález paní přírody to je. A teprve, co všechno se dá z šišek vyrobit!

Prohlédni si hnědou zralou šišku pěkně zblízka. Vidíš v ní takové průhledné šupinky? To jsou semínka. Jen některé z nich se časem promění ve strom. Na většině si pochutnají zvířátka. 

Šišek existuje obrovské množství druhů. Liší se mezi sebou tvarem, ale i velikostí. Najdeš mezi nimi úplné prcky, velké jen několik milimetrů, ale i šišky obry.  Světovou rekordmankou je šiška borovice Lambertovy: ta dorůstá do délky okolo 50 až 60 cm.

Troufneš si tipnout, kolik šišek najdeš pod vzrostlou jedlí? Ani jednu! Jedině, že by ji ze stromu shodila veverka. Jakmile totiž jedlové šišky uzrají, rozpadají se přímo ve větvích.

Klepněte pro větší obrázek

Pokus se šiškou

Představ si, že dřív lidé podle šišek předvídali počasí. Vypozorovali, že před bouřkou, která s sebou přináší vyšší vlhkost vzduchu, se šišky zavřou a neotevřou se, dokud se zase neudělá sucho a teplo. Můžeš si to také vyzkoušet. Potřebovat k tomu budeš jen čistou zralou šišku a sklenici vody.

Jak na to?

  1. Zralou, otevřenou šišku vlož do sklenice s čistou vodou.
  2. Už za půl hodiny můžeš pozorovat, že se šiška uzavírá. Za nějaký čas se zavře úplně celá.
  3. Zavřenou šišku vyndej z vody. Jak bude vysychat, začne se pomalu zase otvírat.

Šiškohrátky

Šišky v lese sbírej jen ty hezky rostlé a ne moc staré. Jak to poznáš? Ty čerstvě spadlé jsou světlejší než ty, které leží v lese už delší dobu.

Náš tip!

Když si šišky přineseš domů, vyskládej je na plech s pečícím papírem a popros maminku, ať je v troubě peče asi hodinu na 160 °C. Pak je nech vychladnout. Šišky budou po upečení krásně čisté, rozvinuté a připravené k tvoření. A co můžeš ze šišek třeba vyrobit?

Klepněte pro větší obrázek

Krmítko pro ptáčky

Mezi šupiny šišky zasuň vyloupané ořechy, pomaž ji lojem nebo sádlem a obal ve směsi semínek. Takové parádní krmítko pak s rodiči pověste na větev nebo k němu připevni tyčku a zapíchni ho do truhlíku za okno.

Malované šišky

Na malování šišek se nám nejvíc osvědčily temperové barvy. Je jen na tobě, jakou zvolíš techniku: buď plochým štětcem pečlivě vybarvíš každou část šišky, nebo si barvu rozmíchej s trochou vody třeba v kelímku od jogurtu a šišku pak do barvy ponoř. Předtím je ale dobré na spodek šišky nalepit tavnou pistolí špejli.

Klepněte pro větší obrázek

Obraz ze šišek

Zeptej se maminky, jestli doma náhodou nenajde prázdný rám od obrazu. Pokud ano, podlep ho kartonem a vesele nabarvené šišky do něj nalep.

Klepněte pro větší obrázek

Zvířátka

Ze šišek můžeš vytvořit i různé zvířecí kamarády. Co třeba pavouka, sovu  nebo netopýra? Na další šiškové zvířátka se můžeš podívat do fotogalerie. S trochou fantazie ale určitě vymyslíš další. Na tvoření budeš potřebovat nůžky, tekuté lepidlo, kousek plstě, barevné papíry, peříčka, plyšové drátky, plastová očička, vatu a další pomůcky, které doma najdeš.

Foto: Tomáš Kozáček, Istock.cz

Témata: Mateřídouška, Tvoření, Lambert, Papír, Les, Strom, Sklenice, Tomáš Kozáček, Zvířátka, Vynález, Šiška, Příroda
Mohlo by vás zajímat
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Tohle nikdo nečekal: Topmodelka Naomi Campbell je maminkou!
Formánková Simona
Slavné maminky
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod