Maminka.czKojenec

Vyrazíme mezi lidi?

, Časopis Maminka
10. 6. 2010
Vyrazíme mezi lidi?
Právě jste přijela z porodnice domů a chcete se pochlubit celému světu svým miminkem? Počkejte pár týdnů, než se vydáte někam mezi lidi. Až bude větší, užijete si s ním společných výjezdů dosyta.

Když se narodila Lucinka, všichni ji chtěli hned vidět. Nejradši by se u nás návštěvy střídaly po hodinách. Tchyně zase chtěla Lucinku po pár dnech naložit do auta a odvézt ji ukázat svým sousedům a kamarádkám. Řekla jsem, že teď to opravdu není vhodné. Nechte nás chvíli vydechnout, a až přijde ten správný čas, sama ji přivezu ukázat,“ vypráví svou zkušenost Pavla Kořínková (29) z Prahy.

Je jasné, že všichni jsou z malého tvorečka nadšení a že i vy se nemůžete dočkat, až poprvé vyrazíte s kočárkem mezi lidi. Jen se všichni podívejte, jaké mám krásné dítě… Nejenže si přejete „pochlubit“ se svým potomkem, ale chcete mu také dopřát pobyt na čerstvém vzduchu (pokud tedy nebydlíte v centru města, kde je znečištěné ovzduší).

Nejlepší důvody, proč se vypravit ven…

Kdy jít poprvé ven Asi velmi častá otázka maminek - kdy tedy mohou své miminko obléknout a vyjít si s ním na procházku nebo třeba na návštěvu ke kamarádce? Pokud je miminko (i vy) v pořádku, na krátkou procházku klidně můžete v podstatě kdykoli po propuštění z porodnice. Samozřejmě, že také záleží na ročním období a počasí - pokud je minus patnáct nebo fouká silný vítr, s kojencem raději nikam nechoďte.

Jeho imunitní systém se teprve vytváří, takže žádné nesmyslné výlety do nákupních center nepodnikejte. „Novorozenec je citlivý tvoreček, kterého musíte chránit. Dítě se rodí ještě s nevyvinutou imunitou, a proto je jeho schopnost bránit se nástrahám okolí jenom omezená. Placentou v rámci předporodního období získává protilátky, které ho pak chrání během prvních týdnů života. Množství mateřských protilátek ale postupně klesá a přibližně od třetího měsíce života se musí spolehnout jenom na svou vlastní protilátkovou produkci,“ vysvětluje MUDr. Mária Fedorová.

Ještě vaše maminky zůstávaly po porodu aspoň dva týdny doma, nikam nechodily a nepřijímaly žádné návštěvy. V současnosti to už pediatři tak přísně nevidí.
„Dítě už může ven v podstatě hned poté, co s ním přijdete domů, ale je nutné zvolit vhodné oblečení, přiměřenou délku procházky a příhodné prostředí.

Novorozenec a malý kojenec by neměl pobývat v prostředí s teplotou nižší, než je -5 °C, takže v mrazivých dnech zůstaňte doma. Však se dočkáte. „Vycházky prodlužujte postupně, aby si miminko mělo čas zvyknout na teplotní změnu. První den bude stačit 20-30 minut, každý další den můžete procházku prodloužit o půl hodiny. Vhodné je tiché, klidné prostředí, s nízkou koncentrací lidí, třeba blízký park,“ radí lékařka. Rozhodně tedy není vhodné vzít novorozence na dvě hodiny do supermarketu.

Můžeme k vám přijít?

Už zase slyšíte zvonek? Tentokrát jsou to kamarádky, které se přišly pokochat pohledem na vaše miminko. Ale pozor - s návštěvami raději opatrně. Ne nadarmo se říká ženám po porodu „nedělky“.

Šestinedělí je období, kdy se dává tělo rodičky dohromady a kdy se žena učí nové mateřské roli. Zejména pokud je to vaše první dítě, pak se asi mnoho věcí teprve učíte a hledáte odpovědi na tisíce otázek.

„Uvědomte si, že pro malého kojence je i běžná rýma velmi obtěžující záležitostí. Miminko nemůže dobře sát z prsu, špatně se mu dýchá a neklidně spí,“ říká lékařka Fedorová. To všechno pak vede k začarovanému kruhu - nevrlé miminko, unavená a nevyspalá maminka.

Nenechte si to krásné období „zkazit“ netrpělivými návštěvami. Nestyďte se všem říct, že teď prostě na ně nemáte náladu, že jste utahaná a nevyspalá. Máte pocit, že nějakou tu vizitu zvládnete? Pak se ale každého, ještě než vstoupí do bytu, zeptejte, zda je zdravý. „Chráníte tím své dítě. A nezapomínejte, že i dětské návštěvy představují riziko. Řada dětských nemocí je infekčních ještě před objevením prvních příznaků, například neštovice,“ dodává lékařka.

Proto se vůbec netrapte nějakým pocitem viny - vy jste ten, kdo rozhoduje. Má vaše kamaráda dvě malé děti, které zrovna pokašlávají a kýchají? Jednoduše jí řekněte, že se na ni těšíte, ale až budou děti zdravé.

V prvních týdnech je vhodné, abyste se vyhýbala místům, kde je hodně lidí. To platí především o velkých nákupních centrech, ale také o městské hromadné dopravě. Vždyť jen v metru jezdí denně tisíce lidí a tisíce nejrůznějších virů a bakterií poletují všude kolem. Pokud musíte nutně někam zajet, požádejte raději manžela, aby vám miminko pohlídal, a vy si zařiďte, co potřebujete, i když většinu věcí může v šestinedělí zařídit partner sám, nebo požádejte o pomoc babičku či sousedku.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Výraz, Krásné dítě, Malý kojenec, Silný vítr

Mohlo by vás zajímat
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Štír Pracujete-li v oblasti estetiky a umělecké tvorby, hýříte kreativními nápady. Kolegové si vás dobírají,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lenka, Eleonora, Lena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu