Maminka.czTipy na výlet

Vyrazte na vinobraní, slavnosti vína nebo na vinařské stezky na kole či pěšky. A děti vezměte s sebou

Simona Procházková 31.  8.  2023
Prázdniny se sice blíží ke konci, to ale rozhodně neznamená, že si nemůžete i nadále užívat rodinné výpravy na zajímavá místa a skvělé akce. Přinášíme inspiraci na výlety za vínem, na vinařské slavnosti a vinobraní. Vyrazit můžete samozřejmě i s dětmi, atraktivní doprovodný program je v rámci těchto akcí připraven i pro ně.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pálavské vinobraní

Letošní ročník tradičního Pálavského vinobraní proběhne v Mikulově od pátku 8. do neděle 10. září a po všechny dny bude připraven program plný hudebních hvězd (přijedou např. Anna K. nebo kapely Slza, Jelen a Čechomor), dále tu budou vystoupení folklorních souborů i dobových řemeslníků a kejklířů, cimbálová muzika, rytířské turnaje a spousta další zábavy. Chybět samozřejmě nebude moravské víno ve všech podobách. Užijete si ho třeba v rámci Národní soutěže vín mikulovské vinařské podoblasti spojené s veřejnou ochutnávkou několika stovek vzorků.

Těšit se můžete dále na pochod královské družiny městem nebo pochodňovou show. Centrum Mikulova se promění na středověkou tržnici, kde si pochutnáte na mnoha gastronomických specialitách i letošním burčáku. Pro děti jsou nachystány soutěže, různé hry a hrané i loutkové pohádky. Dominantou starobylého města je barokní zámek, sídlo Regionálního muzea v Mikulově, kde objevíte nejrozsáhlejší tuzemskou expozici vinařství a vinohradnictví s unikátním obřím vinným sudem.

VIDEO: Kam vyrazit na výlet ve středních Čechách?

Znojemské vinobraní

Na Znojemské historické vinobraní se můžete vypravit již příští víkend, město ožije slavnostmi vína od pátku 8. září. Burčák i vynikající víno od moravských vinařů potečou proudem, chybět samozřejmě nebude ani výborná gastronomie. A co víc, těšit se můžete i na velkolepý ohňostroj, který rozzáří oblohu nad Znojmem. Vinobraní zahájí panovník Jan Lucemburský s chotí, kterému vzdá hold dav dvořanů a poddaných, následovat bude kostýmovaný průvod ulicemi města, kde bude hrát po celé dny hudba. Čekají vás i bohatý historický a kulturní program na 13 scénách, turnaje na koních, středověké tržiště s ukázkami tradičních řemesel i středověká krčma. Ani děti nepřijdou zkrátka, mohou se zúčastnit soutěží a her nebo dílniček, potěší je i divadélko.

Za zážitkovou degustací do Velkých Bílovic

Velké Bílovice jsou malebná vesnička s bohatou historií, kterou najdete asi 10 kilometrů severně od Břeclavi. Patří mezi největší vinařské obce v Česku. Prohlédnout si zde můžete celou řadu unikátních památek, jako jsou kaplička na Hradišťku ve tvaru románské rotundy, kostel Narození Panny Marie na návrší Tabačov nebo historické Habánské sklepy. Ty postavili před čtyřmi staletími mírumilovní Habáni, kteří si na Moravě získali respekt jako zruční řemeslníci a vynikající vinaři. Zajímavostí je, že víno se zde vyrábí již od 17. století a mnoho z tradic původní výroby se dodržuje dodnes.

Vinařství nabízí poutavé prohlídky, které provedou návštěvníky výrobou známých vín, i designovou vinotéku s venkovním posezením. Mohlo by vás také zajímat, že součástí vinařství je i karavanové stání s plnou vybaveností, které je dostupné v každém ročním období. Letošní novinkou jsou speciální zážitkové degustace. Užijte si snoubení šesti tapas pouze z lokálních moravských pochutin a šesti habánských vín včetně archivních vzorků, které lze ochutnat pouze na jediném místě, a to právě v Habánských sklepích. Zážitkovou degustací vás provede jeden ze sklepmistrů nebo sám Petr Ptáček, zkušený enolog a ředitel Habánských sklepů.

Kde zažijete „zarážení hory“?

Slyšeli jste už o tom, že před oblíbeným vinobraním se musí „uzamknout vinice“? Jedině tak bude úroda uhlídána. Tento prastarý zvyk s kořeny až ve středověku v posledních letech ale všechny milovníky vína spíše baví. Představuje totiž další příležitost, jak se u moravského vína sejít. Jak probíhá a do jakých vinařských obcí za ním můžete vyrazit?

"Zarážení hory", nářečně "zarážaní hory", symbolizuje uzavírání vinice před všemi, kteří tam nemají co dělat. Horou se obecně označuje vinice, a když v ní dříve dozrávaly hrozny, zarážela se do ní tyč vysoká několik metrů, což signalizovalo, že je do vinohradů vstup zakázán. Takže název tradice „zarážení hory“ dává smysl. V posledních letech tento zvyk zažívá renesanci. Řada vinařů z jižní Moravy ho oprašuje a pojímá po svém, všechny varianty ale mají jedno společné – akce je plná zábavy, lidových tradic, humorných scének, lákavých pochutin a především kvalitního moravského vína.

6 výletů na unikátní místa v Česku, která byste měli s dětmi objevit. Vyrazí vám dech

Kde můžete tuto tradici zažít? Už zítra, v pátek 1. září, třeba na Letním festivalu vína v jihomoravské vinařské obci Němčičky. Součástí bude bohatý folklorní program. Začíná se v pátek v 18 hodin na nádvoří kulturního domu, v 19 hodin následuje modrohorské zpívání s účastí všech pěti mužských sborů mikroregionu Modré hory z obcí Bořetice, Vrbice, Kobylí, Němčičky a města Velké Pavlovice. Od 20 hodin si pak budete moct vychutnat besedu u cimbálu. Chybět samozřejmě nebude hudební doprovod. Obřad "zarážení hory" proběhne také o víkendu 15. až 16. září v rámci Velkopavlovického vinobraní, které bude kromě vína a burčáku plné hudby, zpěvu, tance a lidových tradic.

Mělnické vinobraní

I letos se můžete v Mělníku těšit na tři dny plné zábavy, dobrého jídla, vína a bohatého kulturního programu na čtyřech scénách. Od pátku 15. do neděle 17. září budou v centru města připraveny čtyři scény, na kterých proběhne zábavný hudební a historický program.

Chybět nebude ani velkolepý ohňostroj. Letos si zvláštní pozornost zaslouží historický průvod, který symbolizuje příjezd Karla IV. na Mělník a připomíná historii panovníka, který se zasadil o položení základů vinařství nejen v tomto městě. Uvidíte přehlídku vyzdobených povozů, rytířů, šermířů a dalších historických postav.

Nejmenší návštěvníci si užijí spoustu zábavy v rámci Dětské scény, kde budou probíhat kromě hudebních vystoupení také různé tvořivé dílničky a kouzelnická představení. Milovníci dobrého vína by určitě neměli vynechat Degustační dvůr – místo, kde bude probíhat degustace mělnických vín Cechu českých vinařů s prezentací vybraných vín spolku Mělnický košt. Můžete se přesvědčit, že i v Čechách se dají dělat skvělá vína.

Za foodtrucky do vinic: občerstvení na kolech

Stále populárnější foodtrucky jsou moderní verzí degustačního stánku, zjednodušeně se dá říct, že jde o takové občerstvení na kolech. Bývají to speciálně vyrobený přívěs nebo třeba jen upravená maringotka či menší auto, ale princip je stejný – nápoje, jídlo, posezení a samozřejmě skvělé víno. Na vrcholu viniční tratě Pod Starým hradem u kaple sv. Floriána a Šebestiána v Bzenci se nachází vinný bar s poutavým názvem Široko daleko Zámeckého vinařství Bzenec. Je to takový menší foodtruck, kde si kromě vína můžete dát i dobrou kávu, něco drobného k jídlu, posedět na plážových lehátkách a k tomu si dopřát nádherný výhled.

Podobnou cestou se vydal i vinař Jan Stávek z vinařství Víno J. Stávek. Původně covidový projekt vymyslel spolu s kamarádem Honzou Špalkem, majitelem brněnské pražírny kávy. V rodinné vinici vznikla vlastnoručně vyrobená modrá maringotka vybavená profi kávovary, grilem a samozřejmě ledničkou na vína. Stojí u kapličky svatého Antonína Poduánského, na místě zvaném Mezi Řádky u vinice U Větřáka, kde stával před sto lety větrný mlýn. Z místa je hezký pohled na Pálavu, ale také celý Lednicko-Valtický areál, dále pak na Podluží a Malé i Bílé Karpaty. Kromě vína nabízejí výběrovou kávu, originální pochutiny a speciality z Gálových sadů.

Další food- nebo vlastně spíše winetruck, kde je možné posedět na lehátkách, odpočinout si a občerstvit se nejen vínem, ale také pokrmy z vyhlášené kuchyně, naleznete v moderním areálu Thaya Vinařství v Havraníkách. Za návštěvu stojí rovněž Vinice Coffeebar mezi vinohrady pod Svatým kopečkem u Mikulova. Víno od rodinného vinařství Srholec z Mikulova, něco k jídlu nebo třeba dobrá káva určitě potěší každého výletníka.

Salzburg s rodinou: 9 tipů na unikátní místa, kde to bude bavit vás i vaše děti

Znáte české vinařské stezky?

Vinařské stezky pro pěší turisty i cyklisty jsou mezi Čechy velmi oblíbené. Krajina posetá malebnými vinicemi zkrátka láká. Pravda, většina z nich se nachází na jižní Moravě, ale také Čechy mají svoje vyhlášené vinařské lokality. Hned dvě zajímavé tematické stezky pak můžete navštívit ve středních Čechách. Absolvovat se dají na kole i pěšky a řadí se mezi nenáročné, takže jsou vhodné jak pro sportovce, tak pro rekreační výlety. Dobré víno a zajímavé zastávky spojené s vinařstvím a vinohradnictvím jsou pak samozřejmostí.

Kutnohorská vinařská stezka je dlouhá necelých 6 km, takže se pohodlně dá ujít i pěšky a propojuje historické jádro Kutné Hory s vinohradem pod kopcem Sukov. Trasa začíná na kutnohorském Palackého náměstí a vede do vinice pod kopcem Sukov na severním okraji města. Cestou vinohrady se pak otevírá nádherný výhled na město Kutná Hora a stezka vás dovede postupně zpět do centra města.

Druhá stezka, která nese název Polabská, kombinuje Mělnickou a Litoměřickou vinařskou podoblast. Oba tyto vinařské regiony lze spojit při cyklovýletu do jediného putování se začátkem v Mělníku a koncem ve Velkých Žernosekách kousek za Litoměřicemi. Stezka samotná je určena hlavně cyklistům, na své si ale přijdou i ti, kteří by se chtěli jen projít. Cestou si prohlédnete mimo jiné také legendární Vinici sv. Ludmily, jejíž krásu oceníte hlavně při pohledu od soutoku Labe a Vltavy. Samotná cyklostezka pod Mělníkem vede až na pár výjimek po rovině podél břehu Labe a je velmi pohodlná, takže ideální tip na výlet pro rodiny s dětmi.

Témata: Cestování, Kam s dětmi, Tradice, Tipy na výlet, Za zábavou, zábava, Cestujeme, Volný čas, Výlety, festival, Atrakce, Znojmo, Malý, Slzy, Morava, Dětská scéna, Víno, Stezka, Habán, Mělnický, Mikulov, Bílé Karpaty, Svatý Kopeček, Čechomor, Vinice