Maminka.czTvoření

Vyrobte pro svoje miminko: Deka do kočárku, která má styl, od Krampolinky!

22. 5. 2019
Blíží se nám letní parna, ale také chladnější letní dny. Čím vytvořit miminku v kočárku komfort a současně zůstat STYLová? No přeci s háčkovanou dečkou z příze Style.

Představujeme vám Kateřinu Ramil alias Krampolinku. Loňskou vítězku kategorie blogerek soutěže Maminka roku, s níž spolupracujeme. A jelikož má úspěšný blog věnující se háčkování, připravuje pro vás návody, podle nichž můžete něco tvořit i vy.

YarnArt Style je letošní novinkou. Jedná se o 67% bavlnu a 33% viskózu. Příze je příjemná na dotek, splývavá a má lesk. Pokud ještě nemá, tak v brzké době výhradní dovozce přízí YarnArt do České republiky www.bezvapleteni.cz k přízi dodá český atest TZÚ, takže bude certifikovaná pro děti do tří let. V 50gramovém klubíčku naleznete 185 metrů příze a Style je nabízena v pestré barevné škále. Pro práci je velmi jemná, takže těm, kteří střídají háček s jarním zahradničením jako já, doporučuji ošetřit ručky, ať nezachytáváte.

Krampolinka: Vlaječková girlanda na křtiny, oslavy i do dětského pokojíčku

Na tuto dečku spotřebujete 5 klubíček příze YarnArt Style. V tomto případě se Vám vyplatí zakoupit komplet balení (balík 5 ks) na www.pletemesi.cz. V případě vícebarevné kombinace můžete Style po klubíčku zakoupit na www.mojegalanterka.cz

Zvolený vzoreček je krapet retro. Narazila jsem na něj v knížce 500 háčkovaných vzorů, viz odkaz na konci článku. Celkový vzhled připomíná letošní opět módní boho look, takže kráčíme s módou i co se dek pro miminka týče. Deka má rozměr cca 54x70 cm a velikostí se hodí právě do kočárku pro naše úplně nejmenší. Můžete ji použít jak pro tepelný komfort (viskóza chladí), tak pro ochranu proti sluníčku. No a my se do ní pustíme.

Krampolinka: Střapečková girlanda jako nevšední dárek pro miminko do pokojíčku

Deka Style, rozměr 54x70 cm

Příze: YarnArt Style, 5 klubíček, zakoupíte celé balení na www.pletemesi.cz nebo po jednotlivých klubíčkách na www.mojegalanterka.cz
Háček: 3,5 mm 
Na dozdobení knoflík, štítek, případně dovyrobit kytičku pro holčičí variantu
Hodinový rozpočet: cca 10 hodin včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS - krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
DS4 – 4 DS sháčkované do jednoho DS, tj. nahodíme, háček vedeme do očka, vytáhneme přízi na háček s nahozením, zpracujeme jen půlku DS, toto zopakujeme celkem 4x, s posledním nahozením sháčkujeme všechny 4 DS do jednoho
PRDS - přední reliéfní DS
ZR DS - zadní reliéfní DS
Škola háčkování zde.
Náhrada (N) je 3 ŘO za DS na začátku řady. Deku háčkujeme po řadách tam a zpět, olem deky háčkujeme dokola.

Deka, háček 3,5 mm
Uháčkujeme základní řetízek  110 + 2 klasická ŘO (N) na otočení, háčkujeme ZPĚT (pokud hodně utahujete, vezměte si na řetízek háček č. 4, jinak stačí háčkovat spíše volněji)
1. řada: do třetího očka od háčku uháčkujeme první DS, dále DS do ŘO, celkem včetně náhrady máme 111 DS.

2. řada: N za DS, 7 DS, 3 ŘO, 3 očka vynechat, *DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, 3 ŘO, 3 očka vynechat, DS, 3 ŘO, 3 očka vynechat*, opakujeme vzorek mezi značkami, na konci řady uděláme 8 DS a háčkujeme zpět (v této řadě se nám vzorek DS4 opakuje celkem 6x, v následujících řadách to bude vypadat jako trojúhelníčky).

Je to tady! Známe semifinalistky Maminky roku. Můžete hlasovat!

3. řada: N za DS, 7 DS, DS pod ŘO z předchozí řady (celkem 9 DS), 3 ŘO a háček vedeme do mezery mezi DS4 z předchozí řady a pokračujeme vzorkem *DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO, DS pod oblouček, DS do DS, DS pod oblouček, 3 ŘO*, opakujeme, na konci řady uděláme DS pod ŘO, DS do DS (8x, tj. celkem 9 DS na konci řady), otočíme.

4. řada: N za DS, 8 DS, DS pod ŘO z předchozí řady (celkem 10 DS), 3 ŘO a háček vedeme do mezery mezi DS4 z předchozí řady a pokračujeme vzorkem *DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO, DS pod oblouček, DS do DS (3 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO*, opakujeme, na konci řady uděláme DS pod ŘO, DS do DS (9x, tj. celkem 10 DS na konci řady), otočíme.

5. řada: N za DS, 9 DS, DS pod ŘO z předchozí řady (celkem 11 DS), 3 ŘO a háček vedeme do mezery mezi DS4 z předchozí řady a pokračujeme vzorkem *DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO, DS pod oblouček, DS do DS (5 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO*, opakujeme, na konci řady uděláme DS pod ŘO, DS do DS (10x, tj. celkem 11 DS na konci řady), otočíme.

6. řada: N za DS, 10 DS, DS pod ŘO z předchozí řady (celkem 12 DS), 3 ŘO a háček vedeme do mezery mezi DS4 z předchozí řady a pokračujeme vzorkem *DS4, 3 ŘO, DS pod oblouček, DS do DS (7 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO*, opakujeme, na konci řady uděláme DS pod ŘO, DS do DS (11x, tj. celkem 12 DS na konci řady), otočíme.

Změna ve vzhledu vzorku, tam kde máme řadu DS (9 za sebou), budeme háčkovat DS4, a tam, kde jsme končili DS4, bude vznikat trojúhelníček z DS. Hlídáme si okraje, zde je naznačena jen půlka trojúhelníčku, tak se nenecháme zmást vzhledem.

7. řada: N za DS, 6 DS, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat,  DS4, 3 ŘO, *DS do DS4 z předchozí řady, 3 ŘO, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, 3 ŘO* opakujeme vzor mezi značkami, na konci řady DS4 do DS, ŘO očko vynechat, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, ŘO a do následujících oček už háčkujeme DS do konce řady, tj. celkem 7 DS.

8. řada: N za DS, 6 DS, ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO, *DS pod oblouček, DS do DS, DS pod oblouček, 3 ŘO, DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO* opakujeme vzor mezi značkami, na konci řady DS4, ŘO, DS4, ŘO a do následujících oček už háčkujeme DS do konce řady, tj. celkem 7 DS.

9. řada: N za DS, 6 DS, DS4 mezi DS a DS4 z předchozí řady, ŘO, DS4, 3 ŘO, *DS pod oblouček, DS do DS (3 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO, DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO* opakujeme vzor mezi značkami, na konci řady DS4, ŘO, DS4, ŘO a do následujících oček už háčkujeme DS do konce řady, tj. celkem 7 DS.

10. řada: N za DS, 6 DS, ŘO, DS4, 3 ŘO, *DS pod oblouček, DS do DS (5 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO* opakujeme vzor mezi značkami, na konci řady DS4, ŘO a do následujících oček už háčkujeme DS do konce řady, tj. celkem 7 DS.

11. řada: N za DS, 6 DS, DS4 mezi DS a DS4 z předchozí řady, 3 ŘO, *DS pod oblouček, DS do DS (7 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO, DS4, 3 ŘO* opakujeme vzor mezi značkami, na konci řady DS4 a do následujících oček už háčkujeme DS do konce řady, tj. celkem 7 DS.

12.66. řada: opakujeme vzorek 2. až 11. řada, přičemž u dvanácté řady postupujeme takto: N za DS, 6 DS, 1 DS do DS4 z předchozí řady, 3 ŘO, *DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, 3 ŘO, 3 očka vynechat, DS do DS4 z předchozí řady, 3 ŘO*, opakujeme vzorek mezi značkami, na konci řady uděláme DS do DS4 a dále DS do DS (7 DS za sebou, celkem 8) a háčkujeme zpět.

67. řada: N za DS, 11 DS,  *3 DS pod oblouček, DS do DS4, 3 DS pod oblouček, DS do DS (9 DS za sebou)*, opakujeme, na konci řady uděláme DS do DS, celkem 12. V této řadě máme 115  DS.

OLEM, háček 3.5 mm

1. řada: N za DS, 4 DS do stejného místa, dále střídáme 2 DS na jeden vodorovný řádek, tj. 128 DS po dlouhé straně deky, v rohu uděláme 5 DS, končíme DS do stejného místa, jako jsme začali a zde uděláme PO (tj. včetně náhrady zde máme 6 DS).

2. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, 4 DS do stejného místa, 2 ŘO, dále vzorek PR DS střídáme se ZR DS, v rozích 2 ŘO, 5 DS do středu vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, končíme DS do stejného místa, jako jsme začali a zde uděláme PO (tj. včetně náhrady zde máme 6 DS).

3. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, 4 DS do středu vějířku z předchozí řady, 3/4 ŘO (podle toho jak utahujete), dále vzorek PR DS střídáme se ZR DS, v rozích 2 ŘO, 5 DS do středu vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, končíme DS do stejného místa, jako jsem začali a zde uděláme PO (tj. včetně náhrady zde máme 6 DS).

4. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, 4 DS do středu vějířku z předchozí řady, 4/5 ŘO (podle toho jak utahujete), dále vzorek PR DS střídáme se ZR DS, v rozích 2 ŘO, 5 DS do středu vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, končíme DS do stejného místa, jako jsem začali a zde uděláme PO (tj. včetně náhrady zde máme 6 DS).

5. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, 8 DS do středu vějířku z předchozí řady, očko vynechat, KS do vějířku, 5 DS pod ŘO z předchozí řady, *KS do PRDS z předchozí řady, očko vynechat, vějířek z 5 DS, očko vynechat*, toto schéma opakujeme po celé dlouhé a krátké straně, v rozích děláme 5 DS pod ŘO, KS do prvního DS z vějířku z předchozí řady, 9 DS do středu vějířku, KS do posledního DS z vějířku z předchozí řady, 5 DS pod ŘO a následuje vzor mezi *, končíme DS do stejného místa, jako jsem začali, a zde uděláme PO (tj. včetně náhrady zde máme 10 DS), přízi ukončíme.

TIP: Deku pro chlapečky doporučuji dělat bez poslední obloučkové řady a přidat více řad PRDS a ZRDS. Při střídání barev u vzorku PRDS a ZRDS dosáhnete zajímavého efektu.

Dokončení
Zapošijeme volné konce příze. Dozdobíme kytičkou, knoflíkem nebo štítkem. Pokud budete deku prát, ideálně v ruce v prostředku určeném pro praní pletenin. Vyždímejte spíše mačkáním než kroucením, případně zabalte do hutného froťáku, srolujte a nechejte vsáknout vodu. Poté rozložte a sušte rozložené. Ideální je mít polystyrenovou tabuli potaženou potravinovou folií, na tu deku rozprostřete a rovnoměrně vypněte pomocí tenkých zdravotnických jehel (jako dečku na stůl, jen neškrobíte). Žehlíme, pokud musíme, vždy přes další vrstvu, např. ručník.

Pohodové tvoření a krásné letní dny přeje

Katka alias Krampolinka

ZDROJ vzorečku: vzor č. 411, 500 háčkovaných vzorů, Linda P. Schapperová, Ikar 2007

Témata: Tvoření, YarnArt, Style, Deka, Vějíř, Komfort, Kateřina Ramil, Oblouček, Vzorek, Česká republika, Krám, Příze, Utah, Olma, Půlka

Mohlo by vás zajímat
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Jaká je příčina opožděného vývoje řeči u dětí? Budete se divit!
Roznáší vaše dítě drby? Vysvětlete mu, proč to nedělat
Oceán jí vzal dvě děti. S tragédií se svěřila na sociálních sítích
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!

Horoskopy

Ryby Milé Rybičky, dubnové období je pro vás zkraje náročné. Naštěstí jste optimisté a věříte v pozitivní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Julius, Július, Julian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné