Maminka.czPsychomotorický vývoj

Vyroste z toho? Zploštělá hlavička miminka není jen vada na kráse

Michaela Láchová 6.  12.  2022
Stáčí vaše miminko hlavičku jen na jednu stranu? Pokud ano, je čas zbystřit. Velmi snadno totiž může dojít k jejímu zploštění, které se ne vždy dá snadno napravit. Na co si dát pozor a kdy zamířit k fyzioterapeutovi? Poradíme!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

To se srovná,“ mávla rukou moje známá Katka nad zploštělou hlavičkou svého miminka a mě v tu chvíli svrběl jazyk. Říct, nebo neříct, že se to vůbec srovnat nemusí? Jasně, nevyžádané rady nesnášíme všichni a mě se v tu chvíli nikdo o radu neprosil. Přesto jsem jí tehdy se vší laskavostí doporučila návštěvu fyzioterapeuta, stejně jako to podle jejích pozdějších slov udělal její pediatr. Nakonec se k němu rozhodla jít, jenže tím, že bylo už miminko větší, nešlo vše tak snadno. Čas je totiž v tomto případě velmi důležitý a jednoduše „hraje proti nám“.

VIDEO: Pasení hříbátek pohledem fyzioterapeutky

Miminka jsou na nás v prvních týdnech odkázaná

Čeho bychom si tedy měli všímat a co nebrat na lehkou váhu, je stáčení hlavičky k jedné straně neboli predilekce. Tu přitom můžeme vysledovat my rodiče ještě dřív než odborníci. „Predilekce se týká čistě ležících miminek v prvních týdnech života, kdy jsou odkázána na naše polohování a manipulaci. Dítě neotáčí hlavičku, respektive drží hlavičku otočenou k jedné straně a k té druhé se otáčí v menším poměru. Měkké lebeční kosti miminka pak vlivem soustavného tlaku o podložku velmi snadno mění tvar. Rodiče mohou pozorovat, že hlavička dítěte není ve vláskách symetricky kulatá a záhlaví je oploštěné. Je-li vada vážnější, na jedné straně čela se může rýsovat ‚růžek‘ a jedna strana tvářičky je viditelně kratší – prostor mezi nosem a uchem se zúžil,“ popisuje hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Nejdůležitější je vše řešit včas

Dětská hlavička roste nejrychleji mezi čtyřmi a devíti měsíci věku dítěte. V tomto období udělá největší skok. Pak růst zpomalí a ve třech letech má dítě lebeční kosti mozkové části téměř stejně velké jako dospělák. Dál se poměrově více zvětšuje už jen obličejová část lebky.

Polohování miminka: na bok, nebo na bříško? A jak to střídat? Odpovědi má fyzioterapeutka

„Pokud rodič odchytne vadu v otáčení hlavičky mezi šestým a osmým týdnem věku miminka, pravděpodobně ji půjde dobře rozcvičit. I třítýdenního novorozence můžeme lépe polohovat při spinkání, nošení, kojení, můžeme s ním cvičit na míči nebo vaničkovat. Důležité je začít co nejdříve. Zploštělá hlavička totiž není jen estetickým problémem, jak se často v internetových diskusích maminky ujišťují. Jde především o znamení, že je chybně nastaveno řízení v centrálním nervovém systému, mozek si fixuje špatné pohybové vzorce a celý psychomotorický vývoj se stáčí nevhodným směrem,“ upozorňuje Iva Bílková s tím, že v důsledku se u dítěte můžou později projevit vadné držení těla, skolióza, chybné tvarování nosných kloubů dolních končetin, bolesti hlavy a další vývojové vady.

První týdny jsou zásadní

Podle zkušeností specialistky by proto měla být kontrola na fyzioterapii v prvních týdnech života stejně samozřejmá jako návštěvy poradny u dětského lékaře. „Pediatři jsou výborní na odhalení šelestu na srdci, vyznají se v dětských nemocech a očkováních, ale vady pohybového aparátu mají někteří tendenci zlehčovat. Predilekci hlavičky buď přehlédnou, nebo jí nepřikládají takovou důležitost," poukazuje Iva Bílková. K fyzioterapeutovi se podle jejích slov dostane jen zlomek dětí, které mají tendenci ke špatnému psychomotorickému vývoji.

Asymetrická hlavička? Pomůže helmička a polohování

„Na dětskou neurologii nebo na dětskou fyzioterapii pediatři obvykle odesílají jen miminka, u nichž vidí už opravdu vážnější vady ve vývoji. Rodiče, kteří k nám přicházejí pozdě, jsou pak nešťastní, že to nechali být. Uvěřili, že ‚se to spraví samo‘, že ‚je dítě jen líné‘ nebo že ‚jde jen o vadu na kráse a šišatou hlavičku zakryjí vlasy‘. Dětský fyzioterapeut dokáže včas odhalit i méně viditelné odchylky, které značí chybný psychomotorický vývoj, a předejít tak větším vadám v pohybovém aparátu," podotýká.

První týdny života jsou pro psychomotorický vývoj miminka zásadní. Všechny odchylky a chyby jsou fixovány častým opakováním a řetězí se do složitějších pohybů, a to včetně stoje, chůze a běhu. Pouze při brzkém odstranění svalových dysbalancí novorozence se může dítě z pohledu fyzioterapie dál vyvíjet správně.

Problémy mohou nastat i později

„Vzniklá predilekce sama nezanikne. V detailním hodnocení ji fyzioterapeut vidí i u předškolních dětí, školáků nebo dospělých. Není už ale tolik výrazná, protože dítě je psychicky zdravé a má motivaci překonávat další mety – někam dosáhnout, dojít. Vtočené špičky, které mohou být důsledkem neřešené predilekce, při chůzi pak už nikoho moc netrápí. Dítě má však horší koordinaci a zakopává,“ říká fyzioterapeutka s tím, že kvůli nekvalitnímu řízení z centrální nervové soustavy u něj pohyb vyžaduje větší koncentraci a sílu, těžko se mu dosahuje uspokojivých výsledků ve sportu a ztrácí o pohyb zájem. Spíš patří k těm, kteří ve školním tělocviku zaostávají. „Oprava lehkých pohybových vad, které většinou začínají predilekcí hlavičky u novorozenců, přitom bývá při včasném zachycení snadná a stoprocentní,“ uzavírá fyzioterapeutka.

Co dělat, když miminko stáčí hlavičku?

  • Přicházejte k miminku z té strany, kam se většinou nedívá – pokud ji stáčí často doleva, přicházejte k němu zprava.
  • Snažte se dítě zaujmout hračkami, které opět dáte na opačnou stranu než na tu, kterou preferuje. Odtud na něj můžete zkusit i mluvit, aby za vámi otočilo hlavičku.
  • Manipulaci s miminkem se snažte přizpůsobit tak, aby se muselo častěji dívat na druhou stranu, než je zvyklé. Třeba i při kojení – i tady můžete najít polohu, která ho přiměje hlavičku otočit na druhou stranu, např. boční držení.
  • Zkuste vaničkovat! Nejenže tak pomůžete miminku třeba i s bolavým bříškem, ale můžete využít i rehabilitační účinky.
  • Bude masáž? Jasně! Podpoříte tak motorický vývoj miminka a koordinaci jeho pohybů.
  • Střídejte polohu miminka v postýlce, popřípadě ho zkuste „namotivovat“ světlem, které by mělo přicházet opět z jím nepreferované strany.​
Témata: Rodina, Novorozenec, Miminko, Dítě je na světě, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Krása, Fyzioterapie, Vývoj, Psychomotorický vývoj, Hlavička, Rada, Skolióza, Vada, Iva Bílková, Fyzioterapeut, Katka, Fyzioterapeutka, Namo, FYZIOkliniky