Maminka.czZdraví

Vysavač, nebo balonek? Záleží i na typu rýmy

, Časopis Maminka
20. 6. 2013
Vysavač, nebo balonek? Záleží i na typu rýmy
Každá z metod, jak zbavit miminko nepříjemné nudličky, má zaryté zastánkyně i odpůrkyně. Do jakého tábora patříte vy, a není načase přeběhnout na druhou stranu?

Rýma a plný nos nemusí vašeho potomka trápit jen v době, kdy kýchají a s kapesníkem u nosu chodí všichni. Sezonní, alergické rýmy dokážou vaši ratolest (i vás) sužovat stejně a vy byste měla vědět, jaký prostředek je pro odstraňování hlenu ten nejlepší. Jakého pomocníka mít stále po ruce v době, kdy vaše dítě samo smrkat nemůže, ale nudle se zbavovat musí, aby mu nezpůsobila další obtíže v oblasti ORL? A má pravdu skupina maminek, která tvrdí, že jejich dětem způsobují odsávačky napojitelné na vysavač zánět středního ucha? Nebo naopak ty, jež prohlašují, že nudlička se musí pečlivě vysát, což mechanická pomocnice s balonkem a hadičkami nikdy nezvládne? Jak se na problematiku dívá lékařka?

Dobrá rada nad zlato

Dětská lékařka Vilma Vaňurová vysvětluje: „Pro novorozence využívají rodiče nejčastěji ústní odsávačku obsahující ,kalíšek‘ na jímání odsátých hlenů a dvě hadičky – pomocí jedné vytváříme podtlak ústy, druhá odvádí nežádoucí obsah z nosu do výše zmíněného kalíšku… Později už mohou používat odsávačky s výkonem, vždy ale záleží na komfortu dítěte.“ Navíc s alergickou rýmou byste měla zacházet trochu jinak než s nachlazením a hlenem během zimních měsíců.

Alergologové se shodují, že důkladné čištění má smysl, ale nic se nemá přehánět. „Občas je dokonce lepší mírně hlen v nose nechat a zvlhčovat,“ vysvětluje imunoložka MUDr. Jitka Vojtíšková. „Na přesušené sliznici totiž velice snadno dochází k pronikání alergenů do organismu a ty tak mohou napáchat mnohem větší škodu, než jsme si původně mysleli. Proto považuju za nejlepší řešení v kritických okamžicích odsávat, jinak sliznici naopak zvlhčovat například Vincentkou ve spreji, výborně funguje také Stérimar s přídavkem železa, právě na alergické rýmy.“

Pediatrička Vaňurová souhlasí: „Za velmi důležitou považuju, kromě odsávání, také aplikaci vhodných nosních kapek, nejlépe pak mořské vody ve spreji, která nos uvolňuje a nedráždí sliznici. Odsávání je výborné před nočním spánkem, po spánku, tedy ráno a během dne v okamžicích, kdy se dítě již nosem opravdu nemůže nadechnout.“ Jaké kapičky jsou pro malé děti vhodné? Pro novorozence lékárníci doporučují většinou Libenar, později potom například Olynth pro kojence, Muconasal Baby a podobně. Mějte ale na paměti, že kapičky do nosu nemůže používat dítě neustále, o možnostech a dávkování se vždy poraďte s pediatrem nebo lékárníkem.

Nezapomínejte na hygienu

Doktorka Vaňurová upozorňuje ještě na jednu zásadní věc: „Je nezbytné, aby maminky uchovávaly odsávačku v čistotě a po použití pečlivě odstranily vše, co do ní nepatří. Hygiena je totiž taktéž dokonalou prevencí komplikací onemocnění sliznice nosní, proto nejen u léků a kapek do nosu by maminky měly číst příbalový leták, stejně pozorně by měly nastudovat i návod k použití a údržbě u pomocníků, kteří pomáhají s nudličkami bojovat.“ A doplňuje: „Snad to je dost motivující pro maminky, aby nenechávaly předměty k zajištění péče o dítě bez dostatečného ošetření.“

Ve finále nezáleží tolik na tom, jestli se rozhodnete pro odsávačku s balonkem nebo tu k vysavači, která dítěti ublížit nemůže, protože má pečlivě kontrolovanou redukci tlaku, jde spíš o to, abyste jednu odsávačku bez jakékoli hygieny nepoužívala pro dvě a více dětí, mohla by se tak stát snadným přenašečem virů a bacilů ve vaší domácnosti a vy byste tak mohla sklouznout do kolotoče podzimních viróz, ke kterým se na jaře přidají rýmy alergické, a vy se budete divit, proč je vaše zlatíčko celoročně nemocné. V neposlední řadě dejte na mateřský cit, a pokud se vaše dítě vysavače, respektive jeho zvuku bojí, nabídněte mu alternativu. Nechcete ho přece zbytečně trápit.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Bál, Typ, Balón, Olynth, Balónek, Stále po ruce, Kalíšek, Sliznice nosní, Vysavač, Příbalový leták, Hadička, Mateřský cit

Mohlo by vás zajímat
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Beran Jste moc šťastní a nemyslíte na hlouposti. K pracovním úkolům přistupujete systematicky a umíte se jim…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ingrid, Ingeborg, Inna

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné