Maminka.czZdraví

Vysavač, nebo balonek? Záleží i na typu rýmy

Klára Kotábová 20.  6.  2013
Vysavač, nebo balonek? Záleží i na typu rýmy
Každá z metod, jak zbavit miminko nepříjemné nudličky, má zaryté zastánkyně i odpůrkyně. Do jakého tábora patříte vy, a není načase přeběhnout na druhou stranu?

Rýma a plný nos nemusí vašeho potomka trápit jen v době, kdy kýchají a s kapesníkem u nosu chodí všichni. Sezonní, alergické rýmy dokážou vaši ratolest (i vás) sužovat stejně a vy byste měla vědět, jaký prostředek je pro odstraňování hlenu ten nejlepší. Jakého pomocníka mít stále po ruce v době, kdy vaše dítě samo smrkat nemůže, ale nudle se zbavovat musí, aby mu nezpůsobila další obtíže v oblasti ORL? A má pravdu skupina maminek, která tvrdí, že jejich dětem způsobují odsávačky napojitelné na vysavač zánět středního ucha? Nebo naopak ty, jež prohlašují, že nudlička se musí pečlivě vysát, což mechanická pomocnice s balonkem a hadičkami nikdy nezvládne? Jak se na problematiku dívá lékařka?

Dobrá rada nad zlato

Dětská lékařka Vilma Vaňurová vysvětluje: „Pro novorozence využívají rodiče nejčastěji ústní odsávačku obsahující ,kalíšek‘ na jímání odsátých hlenů a dvě hadičky – pomocí jedné vytváříme podtlak ústy, druhá odvádí nežádoucí obsah z nosu do výše zmíněného kalíšku… Později už mohou používat odsávačky s výkonem, vždy ale záleží na komfortu dítěte.“ Navíc s alergickou rýmou byste měla zacházet trochu jinak než s nachlazením a hlenem během zimních měsíců.

Alergologové se shodují, že důkladné čištění má smysl, ale nic se nemá přehánět. „Občas je dokonce lepší mírně hlen v nose nechat a zvlhčovat,“ vysvětluje imunoložka MUDr. Jitka Vojtíšková. „Na přesušené sliznici totiž velice snadno dochází k pronikání alergenů do organismu a ty tak mohou napáchat mnohem větší škodu, než jsme si původně mysleli. Proto považuju za nejlepší řešení v kritických okamžicích odsávat, jinak sliznici naopak zvlhčovat například Vincentkou ve spreji, výborně funguje také Stérimar s přídavkem železa, právě na alergické rýmy.“

Pediatrička Vaňurová souhlasí: „Za velmi důležitou považuju, kromě odsávání, také aplikaci vhodných nosních kapek, nejlépe pak mořské vody ve spreji, která nos uvolňuje a nedráždí sliznici. Odsávání je výborné před nočním spánkem, po spánku, tedy ráno a během dne v okamžicích, kdy se dítě již nosem opravdu nemůže nadechnout.“ Jaké kapičky jsou pro malé děti vhodné? Pro novorozence lékárníci doporučují většinou Libenar, později potom například Olynth pro kojence, Muconasal Baby a podobně. Mějte ale na paměti, že kapičky do nosu nemůže používat dítě neustále, o možnostech a dávkování se vždy poraďte s pediatrem nebo lékárníkem.

Nezapomínejte na hygienu

Doktorka Vaňurová upozorňuje ještě na jednu zásadní věc: „Je nezbytné, aby maminky uchovávaly odsávačku v čistotě a po použití pečlivě odstranily vše, co do ní nepatří. Hygiena je totiž taktéž dokonalou prevencí komplikací onemocnění sliznice nosní, proto nejen u léků a kapek do nosu by maminky měly číst příbalový leták, stejně pozorně by měly nastudovat i návod k použití a údržbě u pomocníků, kteří pomáhají s nudličkami bojovat.“ A doplňuje: „Snad to je dost motivující pro maminky, aby nenechávaly předměty k zajištění péče o dítě bez dostatečného ošetření.“

Ve finále nezáleží tolik na tom, jestli se rozhodnete pro odsávačku s balonkem nebo tu k vysavači, která dítěti ublížit nemůže, protože má pečlivě kontrolovanou redukci tlaku, jde spíš o to, abyste jednu odsávačku bez jakékoli hygieny nepoužívala pro dvě a více dětí, mohla by se tak stát snadným přenašečem virů a bacilů ve vaší domácnosti a vy byste tak mohla sklouznout do kolotoče podzimních viróz, ke kterým se na jaře přidají rýmy alergické, a vy se budete divit, proč je vaše zlatíčko celoročně nemocné. V neposlední řadě dejte na mateřský cit, a pokud se vaše dítě vysavače, respektive jeho zvuku bojí, nabídněte mu alternativu. Nechcete ho přece zbytečně trápit.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Stále po ruce, Kalíšek, Sliznice nosní, Bál, Rým, Příbalový leták, Balón, Mateřský cit, Balónek, Vysavač, Hadička, Olynth, Typ
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
10 nejčastějších věcí, na které se ptají novopečení rodiče
Procházková Simona
Šestinedělí
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky