Maminka.czZdraví

Vysedávají děti denně nad tabletem nebo u televize? Zarazte to, hrozí jim cukrovka

Simona Procházková 3.  10.  2022
Je na čase odpojit potomky od elektroniky! Moderní technologie sice patří k našemu životu i životu našich dětí, ovšem právě zde víc než kde jinde platí, že všeho je třeba užívat s mírou. Už tři hodiny denně nad displejem tabletu nebo před televizní obrazovkou jsou potenciální hrozbou pro zdraví, tvrdí nová studie.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nadměrné užívání mobilních telefonů, tabletů a počítačů, hraní on-line a videoher a sledování televizní obrazovky dětmi jsou známé problémy dnešní doby. Existuje riziko vzniku závislosti, nadváhy a obezity, potíží se zády a páteří, vadného držení těla, migrén a úporných bolestí hlavy, poruch spánku nebo obtíží se zrakem. A navíc je tu další, dosud neodhalené nebezpečí, které by rodiče neměli podceňovat.

VIDEO: Děti a tablet: Může mít negativní vliv na vývoj řeči

U televize se tloustne rychle

Odežeňte ratolesti od elektronických hraček dříve, než se z nich stanou diabetici! Výsledky nejnovějších výzkumů ukazují, že tři a více hodin vysedávání nad mobilem, tabletem nebo před televizí denně může výrazně zvyšovat u dětí a mladistvých riziko vzniku cukrovky, konkrétně tedy diabetu 2. typu (metabolická porucha, která se vyvíjí postupně a plíživě).

Vědci z britské London University provedli rozsáhlý průzkum, do kterého bylo zapojeno více než 4000 dětí ve věku 9 až 10 let, a zjistili, že u chlapců i dívek, kteří uváděli, že tráví sledováním elektroniky více než tři hodiny času každý den, se objevuje vyšší podíl tělesného tuku a projevují se příznaky inzulinové rezistence. Ta nastává, když organismus přestane reagovat tak, jak by měl, na hormon inzulin (produkován slinivkou břišní) a neumí ho správně využívat pro výživu buněk. Takový stav vede časem k vysoké hladině cukru v krvi. Za nejrizikovější faktory se považují (vedle genetických dispozic) zejména nedostatek pohybové aktivity, nezdravý jídelníček bohatý na tuky a jednoduché cukry a s tím související nadváha a obezita.

3 mýty a fakta o moderních technologiích. Opravdu dětem tolik škodí?

Počty nemocných cukrovkou rostou

„Výsledky aktuální studie mě nepřekvapují. Mnoho dětí běžně tráví každé odpoledne tak, že přijdou ze školy domů, zasednou ke stolu nebo se rozvalí na sedačku a pustí televizi nebo hrají on-line hry, sledují do večera videa na YouTube nebo donekonečna 'blbnou' s aplikacemi v telefonech. A zpravidla během toho rovněž jedí, aniž by vůbec vnímaly, co konzumují, bezmyšlenkovitě do žaludku naládují cokoli, a jelikož nesledují, kolik čeho spořádají, následkem je zákonitě nadměrný příjem potravy. Nazývám to 'bezduchým stravováním',“ uvádí Sylvia White, RD, certifikovaná dietoložka a odbornice na výživu.

Alarmujícím zjištěním je fakt, že počet dětských pacientů s cukrovkou 2. typu celosvětově každým rokem narůstá. Jen v Česku je aktuálně zhruba 4000 dětí s touto chorobou (což je 3x více než před 20 lety).

Jak poznáte problém?

Cukrovka je závažnou zdravotní komplikací, u dětí obzvláště, protože hladina cukru v krvi u nich obvykle kolísá mnohem víc než u dospělých. Onemocnění s sebou přináší celou řadu problémů. Pokud není včas rozpoznáno a správně léčeno, může způsobit potíže se zrakem a kůží, nebo dokonce poškození srdce a selhání ledvin. Co by vás mělo varovat?

Mezi hlavní příznaky patří častý pocit žízně, časté močení, nevysvětlitelně rychlý úbytek na váze, problémy s očima, vyšší únavnost, ospalost, opakované infekce nebo špatné hojení ran.

Jí vaše batole málo zeleniny? Hrozí mu cukrovka i potíže se srdcem!

Změňte návyky celé rodiny

Předejít podobným scénářům můžete tak, že přehodnotíte přístup celé rodiny k používání technologií, budete společně trávit čas raději venku na čerstvém vzduchu, věnovat se pohybu a motivovat děti k aktivnímu trávení volného času.

Vsaďte rovněž na domácí poctivou stravu z čerstvých surovin, nepředkládejte rodině solí a chemickými dochucovadly nadopované polotovary, vyhýbejte se smaženým a tučným jídlům, veďte ratolesti odmalička k tomu, aby věděly, co je pro jejich zdraví a kondici nejlepší.
 

Témata: Děti, Zdraví, Rodina, Předškolák, Školák, Výživa a stravování, Děti a nemoci, Nemoci, Nemoc, Cukr, obezita, cukrovka, Tablet, Televize, inzulin, Česká republika, Moderní technologie, Elektronika, YouTube, Alarm, Televizní obrazovka, Zář, Zdraví na Heureka.cz