Maminka.czpreeklampsie

Pozor na vysoký tlak v těhotenství. Preeklampsie může ohrozit život matky i miminka

Simona Procházková 17.  8.  2023
Říká se jí tichý zabiják, a to zejména kvůli tomu, že se dlouho nemusí projevovat žádnými příznaky. Řeč je o hypertenzi neboli vysokém krevním tlaku, který je obzvlášť nebezpečný v těhotenství, kdy může vyústit v závažná onemocnění ohrožující život plodu i matky. Jednat se může zejména o preeklampsii.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Neléčený vysoký krevní tlak a těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes, to jsou dvě zdravotní komplikace, které patří v období těhotenství mezi ty nejzávažnější. Obě mohou negativně ovlivnit zdraví nastávající maminky i plodu v děloze. Lékaři tak apelují na těhotné ženy, aby nepodceňovaly rizika a veškeré obtíže včas konzultovaly se svým ošetřujícím lékařem. V případě těhotenské cukrovky jde zejména o absolvování vyšetření OGTT, tedy orálního glukózového tolerančního testu. Ano, nepatří mezi maminkami zrovna oblíbené procedury, nicméně dokáže zjistit problém včas, a umožní tak zahájení vhodné léčby.

VIDEO: Nebezpečná preeklampsie: Dá se odhalit předem? A jak pomáhá screening?

Problémy s tlakem u každé desáté těhotné

„Vysokým krevním tlakem trpí v České republice zhruba každý čtvrtý člověk. Problémem je, že zvyšuje námahu srdce, které musí pracovat proti většímu tlaku, čímž poškozuje povrch cév a podporuje tvorbu aterosklerózy, tedy kornatění tepen. To může zapříčinit infarkt, mozkovou mrtvici a další problémy. Cévy člověka trpícího vysokým tlakem jsou náchylnější k prasknutí,“ říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. Ta se zdraví srdce a cév věnuje v rámci kampaně Žiješ srdcem.

Vysoký krevní tlak komplikuje okolo 10 % těhotenství. Někdy se může objevit jako příznak vážných onemocnění, proto je těhotné ženě na prohlídkách u gynekologa tlak pravidelně měřen. Vyšší riziko preeklampsie lze zjistit také při screeningu v 1. trimestru, který probíhá mezi 11. až 14. týdnem těhotenství.

Jak poznáte preeklampsii a kdy ohrožuje život?

K preeklampsii může dojít po 20. týdnu těhotenství a v začátcích je často bezpříznaková. Na onemocnění tak obvykle upozorní právě až prohlídka u gynekologa, kdy je těhotné ženě naměřen vysoký krevní tlak a objevena přítomnost bílkoviny v moči. Preeklampsii často doprovází také otoky rukou a nohou, rychlé přibývání na váze, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení, zdvojené nebo neostré vidění a bolest pod žebry.

Preeklampsie je spojena se špatným vývojem placenty, kvůli kterému dochází k nedostatečnému prokrvení a okysličení plodu. Ten v reakci na nevyhovující podmínky začne produkovat látky, které zvyšují krevní tlak matky, aby placentou protékal dostatek krve. Tyto látky postihují také stěnu cév a mohou způsobit nežádoucí změny v některých orgánech, například v játrech, ledvinách nebo na mozku. V souvislosti s preeklampsií může dojít k závažnému zpomalení růstu plodu v děloze i k úmrtí těhotné ženy.

OGTT: Vyšetření odhalí zákeřnou těhotenskou cukrovku. Proč test podstoupit?

Prevence vysokého krevního tlaku

Je proto velmi důležité preeklampsii včas odhalit a nasadit léčbu, která se zaměřuje na udržení správného krevního tlaku, a to pomocí léků bezpečných v těhotenství. Žena musí docházet také na častější kontroly, ve vážnějších případech je hospitalizována. V případě těžké formy preeklampsie je často jedinou možností léčby okamžité vyvolání předčasného porodu.

I v případě, že žena netrpí preeklampsií nebo jinými vážnými komplikacemi, by měla dodržovat zásady prevence vysokého krevního tlaku. Mezi ně patří zejména zdravý životní styl a dostatečný pohyb. Základem je také vyvážená strava a vyhýbání se kouření a alkoholu. Normální krevní tlak se pohybuje kolem hodnoty 120/80, vysoký krevní tlak přesahuje hodnotu 140/90.

Co možná nevíte o vysokém krevním tlaku...

  • Hypertenze není zdravotním problémem pouze starších lidí, objevuje se ve všech věkových kategoriích, a to i u jinak zdravých jedinců.
  • Do rizikové skupiny patří třeba ti, u kterých se v rodině dříve vyskytla mozková příhoda. Navzdory zdravému životnímu stylu je totiž genetická predispozice neovlivnitelným faktorem.
  • Nejvyšší krevní tlak míváme krátce po probuzení. Ranní hypertenze je definována jako týdenní průměrná hodnota ranního krevního tlaku (který se měří jednu až dvě hodiny po probuzení) a přesahuje 135/85 mmHg.
  • V rámci prevence doporučují lékaři omezit příjem alkoholu, přestat kouřit, začít pravidelně sportovat a hlídat si příjem soli, tučného a smaženého jídla a průmyslových polotovarů.
  • Mezi potraviny, které pomáhají snížit krevní tlak, patří listová zelenina, bobulovité plody, červená řepa, ovesné vločky, banány nebo ryby.

 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Miminko, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Předčasný porod, Zdraví žen, onemocnění, preeklampsie, Hypertenze, OGTT, Česká republika, Život matky, Těhotná žena, Vysoký tlak, Krevní tlak, Plod, Loono, Zdraví na Heureka.cz