[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Vysokým tlakem (hypertenzí), kterému se i mezi odborníky často přezdívá tichý zabiják, trpí v České republice až 43% dospělé populace! Vysoký krevní tlak sice pacienta nebolí a výraznějšími zdravotními obtížemi na sebe neupozorňuje, ale z dlouhodobého hlediska je velmi nebezpečný, neboť násobně zvyšuje riziko závažných srdečně-cévních onemocnění, která si ve vyspělém světě vyžádají každý rok tisíce životů.
Bohužel v posledním desetiletí odborníci stále více varují před narůstáním výskytu tohoto nebezpečného onemocnění také u dětí. Je naprosto alarmující, že v USA trpí hypertenzí až 1% dětské populace! Tato skutečnost je pochopitelně dávána do souvislosti s nárůstem dětské obezity, nezdravým a pasivním životním stylem a také vysokým příjmem soli ve stravě. Tu bohužel někdy najdeme už i ve výrobcích pro kojence a batolata!
„Nadbytek soli je jedním ze zásadních faktorů pro vznik a rozvoj vysokého krevního tlaku a souvisejících zdravotních komplikací, jakými jsou náhlé mozkové příhody, srdeční infarkty či osteoporóza.“ varuje hlavní hygienik Jiří Valenta.
(Více informací najdete na www.mene-solit.cz.)
Příznaky těžké hypertenze
Vysoký krevní tlak jako pomocník? Z určitého pohledu ano!
Zatímco u dospělých „tlakařů“ je v drtivé většině problémem dědičnost, obezita, nezdravé stravování, kouření a stres (tzv. primární hypertenze), u dětí bývají viníkem některá závažná onemocnění. Zejména nemoci ledvin, štítné žlázy, srdce a další – v takovém případě zdravotníci hovoří o sekundární hypertenzi.
V těchto případech může být pro všímavého a pečlivého zdravotníka vysoký tlak skvělým vodítkem k včasnému rozpoznání základní nemoci! Krevní tlak by měl být měřen při preventivních prohlídkách od tří let věku dítěte, a pochopitelně také v případech, kdy se dlouhodobě a bez zjevné příčiny vyskytují výše uvedené varovné příznaky.
Máte-li doma tlakoměr a díky vlivu informací v médiích jej hodláte vyzkoušet i na svých potomcích, vězte, že si se znalostí normálních hodnot u dospělých nevystačíte. Hraniční hodnoty se u dětí a dospělých značně liší. Vysoký tlak se u dětí vyhodnocuje dle tzv. percentilových tabulek, se kterými si umí poradit pediatr (a poučený laik).
Dospělí i děti se však kupodivu naprosto neliší v jednom aspektu; obě skupiny trápí tzv. syndrom bílého pláště, kdy hodnota tlaku „vyletí“ prudce vzhůru, jakmile velký či malý pacient zahlédne zdravotníka s jakýmsi přístrojem v ruce. V těchto případech je po doporučení pediatra kontrolní domácí měření pochopitelně na místě.
A jak je to u vás, milé maminky, měří vašemu dítěti pediatr při preventivních prohlídkách také tlak?