Maminka.czTěhotenství

Vysoký krevní tlak v těhotenství ohrožuje vás i miminko!

22. 1. 2021
Vysoký krevní tlak v těhotenství ohrožuje vás i miminko!
Jde o problém, který vám může období očekávání děťátka hodně znepříjemnit. Na rozdíl od nízkého tlaku je totiž ten vysoký příčinou celé řady komplikací. Jak poznáte, že něco není v pořádku, proč nepodceňovat změny a kdy neotálet s návštěvou lékaře?

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je celoživotním onemocněním, které v průběhu života zasáhne až 40 % Čechů. Patří mezi civilizační choroby a jeho zákeřnost tkví zejména v tom, že nebolí, často tudíž není včas rozpoznán a adekvátně léčen.

Jak vlastně poznáte, že můžete mít vysoký krevní tlak? „Vysoký krevní tlak často probíhá zcela bez příznaků, a proto bývá dlouho nerozpoznaný. Jeho diagnóza je velmi snadná, stačí pravidelné měření krevního tlaku. Buď u praktického lékaře, nebo doma některým z přístrojů vhodných pro domácí měření krevního tlaku,“ říká lékařka Petra Vysočanová z Interní kardiologické kliniky FN Brno.

12 změn v těle těhotné: Výraznější znaménka, širší boky, neustálé cesty na WC

Hodnota krevního tlaku se udává pomocí dvou čísel. Vyšší hodnota, systolický krevní tlak, je dána stahem levé srdeční komory a vyjadřuje, jakou silou je krev vypuzena ze srdce do cév celého těla a jakou silou působí na cévní stěnu. Druhá, nižší hodnota, diastolický krevní tlak, je dána odporem cévního řečiště. Čím jsou tyto hodnoty vyšší, tím více poškozují srdce a cévy nemocného.

Těhotenská cukrovka: Víte, co to pro vás vlastně znamená?

Změny krevního tlaku v těhotenství

Těhotenství je obdobím, které přináší mnoho změn, se kterými se organismus musí vyrovnávat. A ne vždy se to podaří tak, jak by mělo. Jednou z komplikací může být právě i změna krevního tlaku, který by měl proto být až do porodu v pravidelných intervalech kontrolován. Problém s nárůstem tlaku může potkat i nastávající maminky, které se až dosud s ničím takovým nesetkaly, proto je to často poněkud zaskočí nebo vyděsí.

Správný krevní tlak by měl mít v těhotenství hodnotu zhruba 120/80, může být ale i mírně vyšší, tedy kolem 135/85. Vyšší hodnoty značí problém. „Je potřeba rozlišit dva základní stavy: Jedním je vysoký tlak v těhotenství, kdy pacientka již před těhotenstvím byla léčena pro hypertenzi, a druhým pak je vysoký tlak způsobený až těhotenstvím, kdy se u zdravé ženy v průběhu gravidity zachytí poprvé hypertenze. Rizikovější je druhý stav, ale u obou může dojít ke komplikacím, a to jak na straně matky, tak plodu,“ vysvětluje gynekolog Štěpán Machač z kliniky Reprofit.

Syndrom bílého pláště v těhotenství aneb vysoký tlak a velký strach

Hypertenze v těhotenství

Co způsobuje tzv. těhotenskou hypertenzi? Podle lékařů je to zřejmě placenta, která vylučuje do krve látku, jež může zavinit zúžení cév. Zúžené cévy pak mohou za zadržování vody v těle a zvýšení krevního tlaku. K tomu dochází většinou kolem 6. měsíce těhotenství nebo později, kdy se to projevuje dušností, bušením srdce či bolestí hlavy.

Ve většině případů není zvýšený krevní tlak nijak závažným problémem a po porodu (většinou do konce šestinedělí) se vše vrátí do normálu. Více ohrožené jsou ženy vyššího věku a také ty, které jsou těhotné již poněkolikáté, ženy s cukrovkou nebo jiným autoimunitním onemocněním a trpící velkou nadváhou nebo obezitou.

Jste obézní? Možná zkracujete život i svému ještě nenarozenému dítěti!

Pokud jste se s vysokým krevním tlakem léčila již před otěhotněním, měla byste kontaktovat svého ošetřujícího lékaře co možná nejdříve poté, co zjistíte, že čekáte miminko. Ten by měl upravit léčbu a zhodnotit, zda jsou léky, které pravidelně užíváte, bezpečné nejen pro vás, ale i pro plod. Důležité je také upozornit na tuto skutečnost gynekologa v těhotenské poradně. Pokud chcete mít své tělo „pod dohledem“ a pomůže vám to snížit stres a nervozitu, pořiďte si domů tlakoměr a měřte se každý den.

Domácí měření pomůže vašemu lékaři s včasnou diagnostikou hypertenze a bude vám také schopen lépe poradit, jak se vyhnout případným komplikacím. Vždy se měřte pomocí klinicky ověřených tlakoměrů (ideálně s Intelli manžetou), které zaručí správné hodnoty měření,“ vysvětluje Zdeněk Rotal ze společnosti Omron. 

Tohle udělejte před porodem a budete v klidu. Co naopak vynechat?

Vysoký krevní tlak je potřeba hlídat!

Proč je vysoký krevní tlaktěhotenství obzvláště nebezpečný? Pro organismus maminky znamená obrovskou zátěž a způsobuje nejčastěji problémy s ledvinami, cévami nebo zrakem. Velkým rizikem je neléčená hypertenze také pro nenarozené miminko, podle lékařů může vést k poruchám vývoje a růstu plodu. Hypertenze bývá „zákeřná“ v tom, že nemusíte pociťovat žádné obtíže. Zpravidla na sobě ale změny poznáte, objevuje se obvykle dušnost, malátnost, bolest hlavy, bušení srdce a vyšší tep.

Každopádně je nutné krevní tlak pravidelně monitorovat a v případě jakýchkoli pochybností se obrátit na lékaře. Existují ale určitá režimová opatření, která můžete udělat sama.

Na prvním místě je samozřejmě dbát na zdravý životní styl, jíst vyváženě, omezit příjem soli a pikantního koření, dostatečně spát a odpočívat a také dodržovat kvalitní pitný režim. Vyhněte se příliš namáhavým aktivitám, nepřetěžujte tělo nadměrnou fyzickou zátěží a zaměřte se v každodenním jídelníčku na potraviny bohaté na draslík (luštěniny, ovoce, brambory).

Příliš kávy či čaje v těhotenství: Co hrozí miminku? Vědci mají jasno!

Léčba není náročná

 Jak se léčí problémy s vysokým krevním tlakem u nastávajících maminek? Není se čeho obávat, lékař vždy zvolí takové možnosti a vhodné léky, které v žádném případě neohrozí těhotnou ženu ani její miminko. „Hypertenze se léčí jednak celkovou změnou režimu (dietní opatření apod.) a samozřejmě také  léky. Je ale potřeba vědět, že ne všechny preparáty na vysoký krevní tlak lze užívat v těhotenství. O tom, jaký lék užívat, pacientku informuje praktický lékař nebo gynekolog.

A pozor, neléčený vysoký tlak muže být velkou komplikací i během samotného porodu, hlavně tehdy, když dojde k rychlému vzestupu. Může se spojovat s předčasným odloučením placenty, silným krvácením a následně ohrožením života jak plodu, tak matky,“ zdůrazňuje Štěpán Machač. 

Preeklampsie: komplikace, při které může jít o život!

Může se stát, že se u ženy ve spojení se zvýšením krevního tlaku vyskytne tzv. preeklampsie, která se může v případě neléčení vyvinout v eklampsii neboli záchvat křečí, které mohou vyústit v život ohrožující stav, a to jak pro maminku, tak pro dítě.

Preeklampsie neboli raná gestóza je akutní komplikace, která vede kromě rychlého zvýšení krevního tlaku k výskytu bílkoviny v moči. Objevuje se nejčastěji v posledním trimestru těhotenství a jejími příznaky jsou: krevní tlak vyšší než 140/90, výrazné otoky obličeje, rukou nebo nohou, bílkovina v moči, úporná bolest hlavy a mžitky před očima a poruchy zraku.

Právě kvůli nutnosti co nejvčasnější diagnostiky preeklampsie je všem těhotným při pravidelných kontrolách měřena hodnota krevního tlaku a stanovuje se hladina bílkovin v moči. Jakmile je tlak nad 150/95, je nezbytná okamžitá hospitalizace nastávající maminky v nemocnici. V některých případech musí být dokonce těhotenství ukončeno předčasně akutním císařským řezem.

Čtěte také: Těhotenství bez informací je přežitek! Co potřebujete vědět?

Preeklampsie v těhotenství může ohrozit život matky i plodu!
Štítná žláza může bránit otěhotnění. Jak se to projevuje a co s tím?
Jak se stravovat při těhotenské cukrovce?
Maminka
Témata: Těhotenství, Zdraví, Miminko, Od těhotenství k porodu, Nemoc, Bolest hlavy, Hypertenze, Lékař, Krevní tlak, Céva, Ohrožující stav, Zvýšení, Plod, Preparát, Maminka, Omron, Vaš, Štěpán Machač, Reprofit, Fakultní nemocnice Brno, Mácháč, Bus

Mohlo by vás zajímat
Samovolný potrat: Kdy můžete znovu otěhotnět?
Krásná moderátorka Televizních novin Iveta Vítová je podruhé těhotná
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Nestudoval jsem dvacet let medicínu, abych si k vám klekal! Šup na kozu
Jak během chvilky zklidníte rozzuřené dítě? Naučte se tyto chytré metody!

Horoskopy

Panna V první polovině pracovního týdne mírně nestíháte, ale zatím se nejedná o nic hrozného a podezřelého.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Anežka, Agnes, Ines

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné