Maminka.czTěhotenství

Vysoký krevní tlak v těhotenství škodí vám i miminku. Co hrozí a jak se léčí?

Simona Procházková 28.  7.  2021
Vysoký krevní tlak v těhotenství škodí vám i miminku. Co hrozí a jak se léčí?
Vysoký krevní tlak vám může těhotenství hodně znepříjemnit. Na rozdíl od nízkého tlaku je totiž příčinou celé řady komplikací. Jak poznáte, že něco není v pořádku, proč nepodceňovat změny a kdy neotálet s návštěvou odborníka? Lékaři vám poradí.

Vysokému krevnímu tlaku se přezdívá tichý zabiják, dlouho se totiž nijak neprojevuje, necítíte žádné příznaky. A velmi nebezpečný je právě v těhotenství, kdy může vyústit v závažné onemocnění. To může vést až k úmrtí plodu či matky. Je proto nutné hodnoty krevního tlaku pečlivě hlídat u každé nastávající maminky.

VIDEO: Vitamíny v těhotenství. Jaké opravdu potřebujete pro správný vývoj plodu?

Součástí každé těhotenské poradny v ordinaci gynekologa by mělo být měření tlaku. Ten vám v průběhu těhotenství může klesat i stoupat. „U zdravého těhotenství platí, že v první polovině těhotenství krevní tlak klesá. Nejnižšího bodu dosáhne právě v půlce. S blížícím se termínem porodu pak postupně stoupá a dostane se až k hodnotám, které žena měla před otěhotněním,“ říká MUDr. Veronika Frisová, Ph.D., zakladatelka a vedoucí lékařka kliniky Profema a ambasadorka neziskové organizace Loono.

Jak poznáte, zda trpíte vysokým tlakem?

Jak vlastně poznáte, že můžete mít vysoký krevní tlak? „Vysoký krevní tlak často probíhá zcela bez příznaků, a proto bývá dlouho nerozpoznaný. Jeho diagnóza je velmi snadná, stačí pravidelné měření krevního tlaku. Buď u praktického lékaře, nebo doma některým z přístrojů vhodných pro domácí měření krevního tlaku,“ říká lékařka Petra Vysočanová z Interní kardiologické kliniky FN Brno.

Hodnota krevního tlaku se udává pomocí dvou čísel. Vyšší hodnota, systolický krevní tlak, je dána stahem levé srdeční komory a vyjadřuje, jakou silou je krev vypuzena ze srdce do cév celého těla a jakou silou působí na cévní stěnu. Druhá, nižší hodnota, diastolický krevní tlak, je dána odporem cévního řečiště. Čím jsou tyto hodnoty vyšší, tím více poškozují srdce a cévy nemocného.

Těhotenská cukrovka: Víte, co to pro vás vlastně znamená?

Změny krevního tlaku v těhotenství

Těhotenství je obdobím, které přináší mnoho změn, se kterými se organismus musí vyrovnávat. A ne vždy se to podaří tak, jak by mělo. Jednou z komplikací může být právě i změna krevního tlaku, který by měl proto být až do porodu v pravidelných intervalech kontrolován. Problém s nárůstem tlaku může potkat i nastávající maminky, které se až dosud s ničím takovým nesetkaly, proto je to často poněkud zaskočí nebo vyděsí.

Správný krevní tlak by měl mít v těhotenství hodnotu zhruba 120/80, může být ale i mírně vyšší, tedy kolem 135/85. Vyšší hodnoty značí problém. „Je potřeba rozlišit dva základní stavy: Jedním je vysoký tlak v těhotenství, kdy pacientka již před těhotenstvím byla léčena pro hypertenzi, a druhým pak je vysoký tlak způsobený až těhotenstvím, kdy se u zdravé ženy v průběhu gravidity zachytí poprvé hypertenze. Rizikovější je druhý stav, ale u obou může dojít ke komplikacím, a to jak na straně matky, tak plodu,“ vysvětluje gynekolog Štěpán Machač z kliniky Reprofit.

Syndrom bílého pláště v těhotenství aneb vysoký tlak a velký strach

Hypertenze v těhotenství

Co způsobuje tzv. těhotenskou hypertenzi? Podle lékařů je to zřejmě placenta, která vylučuje do krve látku, jež může zavinit zúžení cév. Zúžené cévy pak mohou za zadržování vody v těle a zvýšení krevního tlaku. K tomu dochází většinou kolem 6. měsíce těhotenství nebo později, kdy se to projevuje dušností, bušením srdce či bolestí hlavy.

Ve většině případů není zvýšený krevní tlak nijak závažným problémem a po porodu (většinou do konce šestinedělí) se vše vrátí do normálu. Více ohrožené jsou ženy vyššího věku a také ty, které jsou těhotné již poněkolikáté, ženy s cukrovkou nebo jiným autoimunitním onemocněním a trpící velkou nadváhou nebo obezitou.

Pokud jste se s vysokým krevním tlakem léčila již před otěhotněním, měla byste kontaktovat svého ošetřujícího lékaře co možná nejdříve poté, co zjistíte, že čekáte miminko. Ten by měl upravit léčbu a zhodnotit, zda jsou léky, které pravidelně užíváte, bezpečné nejen pro vás, ale i pro plod. Důležité je také upozornit na tuto skutečnost gynekologa v těhotenské poradně. Pokud chcete mít své tělo „pod dohledem“ a pomůže vám to snížit stres a nervozitu, pořiďte si domů tlakoměr a měřte se každý den.

Domácí měření pomůže vašemu lékaři s včasnou diagnostikou hypertenze a bude vám také schopen lépe poradit, jak se vyhnout případným komplikacím. Vždy se měřte pomocí klinicky ověřených tlakoměrů (ideálně s Intelli manžetou), které zaručí správné hodnoty měření,“ vysvětluje Zdeněk Rotal ze společnosti Omron. 

Jste obézní? Možná zkracujete život i svému ještě nenarozenému dítěti!

Vysoký krevní tlak je potřeba hlídat!

Proč je vysoký krevní tlaktěhotenství obzvláště nebezpečný? Pro organismus maminky znamená obrovskou zátěž a způsobuje nejčastěji problémy s ledvinami, cévami nebo zrakem. Velkým rizikem je neléčená hypertenze také pro nenarozené miminko, podle lékařů může vést k poruchám vývoje a růstu plodu. Hypertenze bývá „zákeřná“ v tom, že nemusíte pociťovat žádné obtíže. Zpravidla na sobě ale změny poznáte, objevuje se obvykle dušnost, malátnost, bolest hlavy, bušení srdce a vyšší tep.

Pravidelné měření krevního tlaku je důležité proto, aby se včas odhalila možná onemocnění, která s sebou hypertenze v těhotenství přináší. Častou diagnózou může být nemoc zvaná preeklampsie, jejíž riziko se dá dobře určit již při screeningu v 1. trimestru těhotenství, tedy mezi 11. až 14. týdnem. „Preeklampsie je definována jako zvýšený krevní tlak vznikající po 20. týdnu těhotenství, u těhotné ženy se objevuje i bílkovina v moči a často do ordinací přichází také s otoky rukou a nohou,“ vysvětluje MUDr. Frisová.

Tvrdnutí břicha v těhotenství. Příčinou může být námaha, stres i málo tekutin

Jaká je prevence vysokého tlaku?

Existují určitá režimová opatření, která můžete udělat sama. Na prvním místě je samozřejmě dbát na zdravý životní styl, jíst vyváženě, omezit příjem soli a pikantního koření, dostatečně spát a odpočívat a také dodržovat kvalitní pitný režim. Vyhněte se příliš namáhavým aktivitám, nepřetěžujte tělo nadměrnou fyzickou zátěží a zaměřte se v každodenním jídelníčku na potraviny bohaté na draslík (luštěniny, ovoce, brambory). Nezapomínejte na pravidelný pohyb, skvělou volbou je v těhotenství svižná chůze nebo plavání.

Léčba není náročná

 Jak se léčí problémy s vysokým krevním tlakem u nastávajících maminek? Není se čeho obávat, lékař vždy zvolí takové možnosti a vhodné léky, které v žádném případě neohrozí těhotnou ženu ani její miminko. Hypertenze se léčí jednak celkovou změnou režimu (dietní opatření apod.) a samozřejmě také  léky. Je ale potřeba vědět, že ne všechny preparáty na vysoký krevní tlak lze užívat v těhotenství. O tom, jaký lék užívat, pacientku informuje praktický lékař nebo gynekolog.

A pozor, neléčený vysoký tlak muže být velkou komplikací i během samotného porodu, hlavně tehdy, když dojde k rychlému vzestupu. „Může se spojovat s předčasným odloučením placenty, silným krvácením a následně ohrožením života jak plodu, tak matky,“ zdůrazňuje MUDr. Štěpán Machač. 

Preeklampsie: komplikace, při které může jít o život!

Může se stát, že se u ženy ve spojení se zvýšením krevního tlaku vyskytne tzv. preeklampsie, která se může v případě neléčení vyvinout v eklampsii neboli záchvat křečí, které mohou vyústit v život ohrožující stav, a to jak pro maminku, tak pro dítě.

Preeklampsie neboli raná gestóza je akutní komplikace, která vede kromě rychlého zvýšení krevního tlaku k výskytu bílkoviny v moči. Objevuje se nejčastěji v posledním trimestru těhotenství a jejími příznaky jsou: krevní tlak vyšší než 140/90, výrazné otoky obličeje, rukou nebo nohou, bílkovina v moči, úporná bolest hlavy a mžitky před očima a poruchy zraku.

Právě kvůli nutnosti co nejvčasnější diagnostiky preeklampsie je všem těhotným při pravidelných kontrolách měřena hodnota krevního tlaku a stanovuje se hladina bílkovin v moči. Jakmile je tlak nad 150/95, je nezbytná okamžitá hospitalizace nastávající maminky v nemocnici. V některých případech musí být dokonce těhotenství ukončeno předčasně akutním císařským řezem.

Díky dnešním lékařským pokrokům se tomuto onemocnění dá předejít, a to díky screeningu v 1. trimestru, kde lékař na základě hned několika souběžných faktorů riziko preeklampsie určí. Riziko vzniku může snížit užívání 150 mg kyseliny acetylsalicylové nejpozději od začátku 16. až do 36. týdne těhotenství. 

Přibírání v těhotenství a HELLP syndrom
Gynekologie a porodnictví (poradna)

Přibírání v těhotenství a HELLP syndrom

Eklampsie a HELLP syndrom

Těhotné ženě s vysokým krevním tlakem hrozí kromě rozvoje preeklampsie také eklampsie neboli záchvat tonicko-klonických křečí a tzv. HELLP syndrom, což je stav s poruchou srážlivosti krve, rozpadem červených krvinek a snížením počtu krevních destiček. Navíc je u ní také zvýšené riziko cévní mozkové příhody. Plod by mohl být ohrožen zaostáváním růstu, odumřením a oba jsou ohroženi odloučením placenty s velkou krevní ztrátou až úmrtím. „Pokud dojde k rozvoji závažnější hypertenze, a zvláště pak těžké formy preeklampsie a HELLP syndromu, je jedinou léčbou porod. Ten je v těchto případech často předčasný a vedený císařským řezem,“ doplňuje MUDr. Frisová. 

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný
Kvůli štítné žláze jsem mohla přijít o miminko. Lékařka na problém přišla v těhotenství
Otoky v těhotenství: Kdy za ně nemůže jen vedro a proč jsou nebezpečné?
Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Miminko, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Nemoc, Bolest hlavy, Reprofit, Hypertenze, HELLP, Ohrožující stav, Štěpán Machač, Maminka, Lékař, Bus, Fakultní nemocnice Brno, Omron, Céva, Mácháč, Plod, Krevní tlak, Zvýšení, Vaš, Preparát
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Stella Belmondo okouzlila svět. Kdo další ze slavných otců se může pyšnit krásnou dcerou?
Simona Formánková
herečka | Otcové | Sociální sítě | SOB Top | Instagram | Galerie | Otec | Slavní tatínci
GALERIE: Americká Moderní popelka Hilary Duff zveřejnila fotky z domácího porodu. Podívejte se na dojemné snímky
Simona Formánková
Popelka | Hilary Duff | Fotografie | Sociální sítě | Instagram | Slavné maminky | Galerie | Domácí porod | Porod | Den porodu
8 úžasných proměn ženské sexuality: Od děvčátka k víle, matce a bohyni
Veronika Zenklová
Životní příběh | Fotografie | Instagram | Sex | Mateřství | Láska a vztahy
GALERIE: Tohle že je jídlo českých porodnic 21. století? Podívejte se, co mají kojící mámy na talíři!
Tereza Víchová
jídlo | Porodnice | Galerie | Po porodu | Jídelníček | Porod
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
redakce
Galerie | Maminky ve světě | Miminko | Kojení
Kubelková, Schneiderová, Zedníčková... Podívejte se na jejich krásné dcery. O těch ještě uslyšíme!
Dita Mrázková
Bára Munzarová | Jiří Dvořák | Jitka Schneiderová | Lucie Zedníčková | Iva Kubelková | modeling | Justýna | Jana Bernášková | Dcery | herečka | Modelky | slavné děti | Dospívání | Rodičovství | Slavné maminky | Inspirativní ženy | Krása a styl | Slavní rodiče
Z roztomilé holčičky je slečna: Podívejte se, jak se od dětství změnila Charlotte Gottová
Tereza Víchová
slavné děti | Dětství | Teenager | Instagram | Galerie
Poznáte se? 9 typů matek, na které nejspíš narazíte ve škole
kog sim
První třída | Back to school | Rodičovství | Školství | Školy | Základní škola | Školák
Jude Law, Orlando Bloom, Bradley Cooper, Alec Baldwin. Hollywoodští krasavci táty na plný úvazek!
Dita Mrázková
Philipa Coan | Hilaria Baldwin | Sadie Frost | Herec | Bradley Cooper | Jude Law | Orlando Bloom | Alec Baldwin | Katty Perry | Dcery | Fotografie | Životy slavných | Otcové | Rodičovství | Instagram | Galerie | Děti | Slavní tatínci | Miminko | Batole | Batole, 2,5 až 3 roky | Batole, 2 až 2,5 roku | Batole, 22.–24. měsíc | Batole, 19.–21. měsíc | Batole, 16.–18. měsíc | Batole, 13.–15. měsíc