Maminka.czŠestinedělí

Vytvořte si plán pro pohodové šestinedělí. Co radí porodní asistentky?

Michaela Láchová 21.  4.  2023
Jestli bude vaše miminko spáč, nebo noční ptáček, kliďas, nebo uplakánek, to vám dopředu nikdo neřekne. Ale to, jaké bude vaše šestinedělí, můžete sama alespoň částečně ovlivnit. Jak? Pojďme se na to společně podívat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Proč je vlastně šestinedělí stále tak opomíjeným obdobím v životě maminek? Proč řešíme hlavně těhotenství a vše kolem porodu, když právě jím to všechno teprve začíná? Nemůžu si pomoct, ale dnešní mámy jsou v dost velké míře na šestinedělí strašně moc samy, a to není vůbec dobře. A potvrzují to i mnohé porodní asistentky včetně Kristiny Zemánkové, která se v tomto směru snaží dělat dlouhodobě osvětu. Pojďme se společně zaměřit na to, jak konkrétně se na šestinedělí připravit tak, abyste byla co nejvíce v klidu a pokud možno si ho i užila.

VIDEO: Kněžka Lilia Khousnoutdinova: Jaké rituály vykonávat se ženou v šestinedělí?

Co takhle vytvořit si poporodní plán?

K porodu si možná chystáte plán a porodní přání, tak proč si takový plán neudělat i na období šestinedělí? Jasně, žádné grafy se kreslit nevyplatí, do puntíku přesně tohle období často naplánovat nelze. V tom je ten náš život tak krásný a nevyzpytatelný, protože nikdy nevíme, co nám přinese. Můžeme ale udělat maximum pro to, abychom se na jeho výzvy alespoň v základu připravili. Na tom, jak budete své šestinedělí prožívat, má samozřejmě obrovský vliv průběh těhotenství i porodu. Přípravy na něj jsou samostatnou kapitolou, na kterou ovšem ta naše přímo navazuje. Pokud porodíte své miminko tak, jak jste si přála, proběhne navíc poporodní bonding a samopřisátí, máte na pohodové šestinedělí skvěle nakročeno, určitě co se týče psychického nastavení. Velkou část vaší pohody ale zajistí i čistě praktické věci. Můžete si na ně třeba i pořídit notýsek, abyste si psala své plány a nápady na období po porodu, ale i seznam věcí, které musíte zařídit a pořídit.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Pořizovat zásoby? A jaké?

Jak nejlépe trávit šestinedělí?

Co si předem "pojistit"?

Rozhovor s porodní asistentkou Magdalénou Ezrovou.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Porod, Mateřství, Po porodu, Rodina, Novorozenec, Miminko, Dítě je na světě, Kojení, Šestinedělí, jídlo, Porodní asistentka, Lilium Khousnoutdinova, Magdaléna Ezrová, Ezrová, Kristina Zemánková, Máma, Maminka, Monika Valová