Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Vyvádí, kouše, štípe, tahá za vlasy! Co si počít s malým neandrtálcem?

Simona Procházková 9.  8.  2023
Záchvaty vzteku a zlosti dětem v určitém věku prospívají, tvrdí vědci. Některé projdou obdobím vzdoru bez větších nepříjemností, u jiných má tato vývojová fáze průběh velmi dramatický a kočírovat veškeré vrtochy, zkraty a emoční výbuchy stojí rodiče spoustu sil. Slyšeli jste už o období malého neandrtálce? Pokud ne, vítejte v jeho světě.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak milovat dítě, když zrovna předvádí to nejhorší ze sebe samého? Co s ním a jak se správně zachovat, když obden zuří a vyvádí jako šílený, mlátí sebou o zem uprostřed obchodu, pere se s vámi o televizní ovladač, vyhazuje jídlo z talíře, kouše mladší sestru a ve školce si neustále stěžují, že pošťuchuje nebo škrábe ostatní spolužáky? Hlavně si to neberte osobně, jde o přirozenou fázi vývoje. Alespoň tak to tvrdí odborníci. 

VIDEO: Komunikace s dětmi: Zaveďte těchto 6 pravidel a budete si rozumět, radí koučka

Panebože, proč to dělá?

A je to tady. Vaše dítě začalo všemi prostředky hlásat svou nezávislost. Dopřejte mu to, zůstaňte však v pohotovosti. Proč si nechat vyměnit plenku, když můžu utéct a cestou s ní vytřít podlahu? Vykoupat se? To raději budu pobíhat po bytě nahatý, a přitom bezdůvodně kvílet. Bráška mě chce zastavit? Tůdle, schytá škrábanec na tvář. Cože, ještě jednu mrkev? Ne ne, myslím, že ji radši přímo teď hodím na podlahu. A vidlička musí následovat.

„Mezi prvním a třetím rokem prožívá dítě jedno z nejdůležitějších vývojových období. Začíná se separovat od maminky, uvědomovat si samo sebe, pojmenovávat se JÁ. S tím se začíná projevovat vlastní vůle a intenzivní schopnost dosáhnout svého. Začíná etapa sebeprosazování a dítě často komunikuje vzdorem. Křik, zlost či vztek se dějí většinou tehdy, když dítě něco nemůže či nedokáže,“ vysvětluje Iva Kyselá, zakladatelka a lektorka Akademie rodičovství. S různou intenzitou (která souvisí na vrozeném temperamentu a založení osobnosti) potomek prosazuje vlastní vůli, chce se za každou cenu rozhodovat samostatně a využívá přitom všechny možné prostředky, kterými momentálně vládne.

Jsem to, co zrovna cítím

Striktní zákazy, tresty nebo okřiknutí zpravidla nic neřeší. Jakkoli dítě nepřiměřeně vyvádí, myslete na to, že své pocity si všichni ukládáme uvnitř tak dlouho, až prostě „vyletí“. A v takové chvíli potřebuje malý zuřivec útočiště. Schopnost empatie neznamená, že souhlasíte s tím, co dělá nebo co říká, ale to, že dokážete vidět problém také jeho očima. Takže, i když bude muset nakonec udělat to, co mu řeknete, a poslechnout, i tak má právo na svůj názor a postoj, který byste měli umět uznat. Vsaďte na důslednost spojenou s velkorysostí a potřebnou dávkou pochopení.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak umět přijmout emoce svých ratolestí a proč je důležité správně s nimi pracovat?

Jak přemýšlí batole a co nám ukazují projevy jako kousání, štípání a jiné ubližování nebo agrese vůči ostatním?

Rozhovor s dětskou psycholožkou Mgr. Terezou Beníškovou o tom, jak zvládnout dětské záchvaty vzteku se ctí a co určitě nikdy nedělat.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Děti, Rodina a vztahy, Mateřství, Batole, Výchova, Rodičovství, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Chování a vztahy, jídlo, Emoce, Vzdor, vztek, Píšek, Tereza Beníšková, Ovladač, Zlost, Záchvat vzteku, Výbuch, Záchvat, Iva Kyselá, Předvídatelnost