Maminka.czVýživa a stravování

Vyvážená snídaně pomůže nejen proti hladu, ale také proti chuti na sladké

inf vas 15.  1.  2024
Dali jste si novoroční předsevzetí, že se začnete stravovat zdravěji? A možná i nějaké to kilo shodíte? Pak myslete na vyváženou snídani, protože rannímu hladovění je lepší se vyhnout. Ale není snídaně jako snídaně. Poradíme, jaké kombinace potravin jsou perfektně vyvážené.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Snídaně je důležitá nejen pro dobrý start dne. Měla by obsahovat všechny živiny – tzn. bílkoviny, tuky, sacharidy – doplněné o ovoce či zeleninu kvůli vláknině, která je klíčová pro zdravý životní styl. Snídaně slouží především k doplnění energie a zajištění správné hladiny krevního cukru. Pokud je poctivá a dostatečně vyvážená, pomůže nám nejen proti hladu, ale také proti chuti na sladké. Kdo správně snídá, snadněji hubne,“ doporučuje nutriční koučka Ing. Veronika Burik, autorka kuchařky Žij zdravě.

VIDEO: Veronika Pourová: Co snídat při hubnutí?

Jak by mohla vypadat ideální snídaně?

Inspirace pro dobrou a výživnou snídani není nikdy dost. Vyvážené kombinace mohou vypadat následovně:

 • Omeleta s restovanou zeleninou – červenou paprikou, brokolicí, cuketou, lilkem či houbami.
 • Celozrnný toast s avokádem, chilli vločkami a klíčky ředkvičky (v dětské variantě chilli určitě vynechte).
 • Řecký jogurt s ovocem, ořechy a semínky.
 • Celozrnný toast s arašídovým máslem a banánem.

„Každé jídlo včetně snídaně by mělo být doplněno ideálně o vlákninu v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Světová zdravotnická organizace doporučuje denně sníst 5 porcí ovoce a zeleniny, čemuž odpovídá aspoň 200 g ovoce a 400 g zeleniny. Tuto porci může také alternovat sklenice čerstvě vymačkané šťávy, fresh, případně i kvalitní 100% džus bez přidaného cukru,“ pokračuje výživová koučka.

Jak vypadá jedna porce ovoce či zeleniny?

Coby nápověda může sloužit informace, že 100 g ovoce nebo zeleniny představuje 1 dávku. U 100% džusů se jedná o objem 200–250 ml. Nezapomínejte ani na sušené ovoce – jednou porcí rozumějme zhruba 50 g.

 • Středně velké ovoce: banán, jablko, broskev nebo menší pomeranč...
 • Menší ovoce: dva kusy mandarinek, meruněk, švestek či kiwi...
 • Větší ovoce: polovina velkého pomeranče, grepu, avokáda...
 • Drobné ovoce: hrst hroznového vína, jahod či třešní...
 • Zelenina: střední rajče nebo hrst cherry rajčátek, menší salátová okurka, jedna menší paprika, hrst malých růžiček květáku...
 • 100% ovocné džusy (např. Relax 100 % – jablko či multivitamin).
 • Sušené ovoce – vrchovatá lžíce rozinek, 2 až 3 sušené fíky nebo 3 sušené švestky či meruňky.

Vyhněte se (nejen při snídani) ultrazpracovaným potravinám plným cukru, soli a přídatných látek a zaměřte se na základní potraviny. Pamatujte si: čím bude váš jídelníček pestřejší, tím lépe! Jedině tak získáte celé spektrum živin, které vaše tělo potřebuje.

Snídaně je důležitá i pro děti

Pokud se děti (a školáci obzvlášť) dobře nenasnídají, už za dvě hodiny jim chybí energie, kterou potřebují pro dobré výkony. Její nedostatek vede k roztěkanosti, nepozornosti a celkovému neklidu. Snídaně navíc představuje velmi důležitý, zdraví prospěšný rituál, který může dopomoct k nastolení vnitřního klidu a fyzické i duševní spokojenosti. 

Vitaminy v těhotenství: Raději ovoce a zeleninu, nebo tabletku?
Témata: Zdraví, Výživa a stravování, Jídelníček, jídlo, Potraviny, suroviny, Zelenina, Ovoce, Džus, Energie, Vláknina, Porce, Živina, Snídaně, Zdraví na Heureka.cz