Maminka.czVýživa a stravování

Vyvážený jídelníček pro školáky

29. 1. 2011
Vyvážený jídelníček pro školáky
Udržet zdravé stravovací návyky jsou o to důležitější, pokud jsou ve vaší rodině děti školou povinné - zejména ty z prvního stupně. Dítě samo není často schopné kontrolovat svoje stravování - hlad se u něj vyskytuje na základě aktuální vydané energie a ve víru hry nebo soustředění na činnost jej může snadno „předržet“. Právě kvůli tomu je třeba, aby byl v dítěti co nejdříve vychován návyk pravidelného stravování.

Zajistěte pravidelnou svačinu

Ono to s těmi svačinami totiž není nikterak slavné ani na straně rodičů. Stále více z nich si totiž situaci značně ulehčuje. Místo toho, aby se dítěti postarali o vydatnou svačinu, dávají mu peníze, za které si může koupit to, na co bude mít zrovna chuť. Namísto vyvážené porce si tak dítě většinou nakoupí cukrovinky, sladké limonády anebo peníze utratí v některém z rychlých občerstvení.

Čtěte také: Připravte své školou povinné ratolesti zdravou i chutnou svačinu

Počítat také musíte s tím, že dítě si svačinu nepořídí vůbec a peníze utratí za jiné věci, než je jídlo. Pakliže je podobný způsob na denním pořádku, je jasné, že stravovací návyky velmi rychle vezmou za své.

Děti tak přijímají málo pestrou stravu, často s enormně vysokým obsahem cukrů, která je naopak ochuzena o vitamíny a důležité minerály, což se začne projevovat v jejich fyzické kondici a psychické výkonnosti. Přitom vyvážená svačina je jedním z nástrojů, jak dítěti poskytnout energii v útlumu před obědem a pomoci mu překonat dlouhé odpolední vyučování.

Pravidla důležitá pro budoucí vývoj

Když přemýšlíme o jídelníčku, je třeba uvědomit si také jednu zásadní věc. Stravovací návyky, které svým dětem v mládí dáte, je budou provázet celý život. Pokud budou žít v rodině, kde se jídlo nepodceňuje a která je naučila, že nejde pouze o to, „zaplácnout si žaludek“, ale že je třeba při vaření přemýšlet, ponesou si podobné návyky také v budoucnosti.

Dobré stravovací návyky se tak stávají jednou z důležitých složek prevence proti civilizačním chorobám. Bude-li ve vaší rodině běžné, pravděpodobně si tím ušetříte spoustu starostí. Věděli to již naši předkové - stačí si vybavit všechna rčení, která na toto téma máme… Jez do polosyta, pij do polopita… Však to znáte!

Vyvážené potraviny

Nakupujete potraviny pro rodinnou kuchyni a rádi byste vybrali ty, které mají vyvážené složení? Máte v podstatě dvě možnosti, jak to u potravin zjistit. Každá česká potravina musí mít na svém obalu uvedené složení - dozvíte se, kolik obsahují cukrů, tuků a bílkovin na porci nebo 100 g výrobku (měrná jednotka je vždy uvedená pod tabulkou).

Někteří výrobci potravin vyšli zákazníkům vstříc a informace o složení ještě více zjednodušili. Jedná se zejména o značení za pomoci barevných „nutričních bublin“ GDA - ty zvýrazňují ty nejdůležitější nutriety, takže jejich porovnáním budete vždy vědět, zda potravina neobsahuje zbytečně moc tuku nebo cukru.

Další možností - a pro zákazníky ještě přívětivější - je hledat na obalu logo Vím, co jím. Jedná se o kulatý terč se zlatým středem a modrou „fajfkou“ uprostřed. Výrobky, které nesou tuto značku, mají vyvážené složení podle doporučení Světové zdravotnické organizace. Nemusíte již dál zkoumat zastoupení hlavních nutrietů - značka garantuje, že jsou vyvážené a plně v normě!

Více o programu Vím, co jím se můžete dozvědět na www.vimcojim.cz.

Čtěte také: Připravte své školou povinné ratolesti zdravou i chutnou svačinu

Maminka Den matek
Témata: Výživa a stravování, Značení, Zlatý střed, Budoucí vývoj, Škola, Vyvážený jídelníček, Civilizační choroba

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat

Horoskopy

Ryby Nové známosti dáváte stále šanci, protože jste do ní zamilovaní. V hloubi duše však cítíte, že jsou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ctibor

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné