Maminka.czKojenec

Vývojové milníky od kojence k batoleti

Ivana Ašenbrenerová 14.  7.  2016
Víte, co všechno vás čeká od chvíle, kdy sfouknete první svíčku na narozeninovém dortu vašeho dítěte? Bude toho tolik, že se vám z toho možná trošku zatočí hlava. Ale stojí to za to...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Koukejte, už chodím

První narozeniny vašeho potomka máte za sebou a přehoupli jste se do batolecího věku. Podle většiny rodičů je to doba, kdy si s dětmi užijete nejvíc zábavy a radosti. Vývojový skok je patrný na první pohled. Zvláště v okamžiku, kdy vaše batole udělá první krůček.

Ten si určitě zapamatujete, od té chvíle už se totiž nezastavíte. A kdy vlastně začne váš potomek chodit? Obvykle kolem třinácti měsíců. Ujde několik kroků a zase se zastaví, aniž by se muselo něčeho přidržet. Jakmile je chůze jistější, začne zvládat i náročnější překážky, například schody. Ve dvou a půl letech už chodí po způsobu dospělých.

2. Malí šikulové

Mezi prvním a třetím rokem se velmi rychle rozvíjí především jemná motorika.
Na konci kojeneckého období už děti umí uchopit i drobné předměty, ale vědomě je dokážou pustit až zhruba po 1. roce. Kolem dvou let už malí šikulové dokážou velmi zručně postavit věž z kostek a tříleté dítě zvládne i poměrně složitý akt: navlékat korálky na provázek. Pokroky v jemné motorice jsou vidět i v pokusech dítěte čmárat tužkou po papíře.

10 Batolecích poprvé

Nejdřív tluče s tužkou o stůl, mává s ní ve vzduchu a první čmáranice jsou spíše nahodilé. Ke konci 3. roku však lze očekávat, že vaše dítko zvládne nakreslit čáru nebo kruh podle předlohy. Kromě toho začne batole zvládat i pití z hrnečku, použít lžičku a vidličku a obracet stránky v knížce. Některé děti se chtějí i samy oblékat. Oblíbenou činností většiny dětí je skládání puzzle.

3. První slovo a rozvoj řeči

První slovíčko, které můj nejstarší syn pronesl, nebylo máma ani táta, ale ham. Už tehdy jsem věděla, co bude jeho nejoblíbenější činností… Sledovat rozvoj řeči u batolat je úžasná věc. Některé děti řeknou první slůvka už kolem prvního roku, jiné se rozmluví později, třeba až ve třech letech, ale pak to stojí za to.

Nesrovnávejte, podporujte. První žvatlání a napodobování zvuků je roztomilé. Hodně dětí má svoji „hantýrku“, které rozumí jen rodiče. Jakmile dítě chápe symbolický význam jednotlivých slov a rozšiřuje se jeho slovní zásoba (asi ve 2–4 letech), může se zapojit do komunikace s dospělými i dalšími dětmi. Symbolický význam slov znamená, že dítě ještě neumí rozlišit konkrétní věc od věci obecné.

Například neví, zda šnek, jenž leze po trávě, je tentýž, kterého vidělo den předtím na jiné louce. Kolem třetího roku už děti používají zhruba 200 slov, některé znají své jméno i příjmení. Používají zájmena „ty“ a „já“ a ne ustále se na všechno ptají. Některé děti znají i několik říkánek a umějí je interpretovat.

4. Čas na nočník

Jestli jste ještě nezačali s vysazováním, pak teď můžete pomalu začít. Zrání močového ústrojí a příslušných center v mozku ovlivňujících vyprazdňování je na nejlepší cestě a mezi močením mívá dítě delší intervaly (dítě má déle suchou plenu, a když ji počurá, pak ve větším množství najednou).

Tři tajné triky, jak naučit dítě na nočník za tři dny

Ideální čas na první pokusy s nočníkem jsou podle odborníků kolem 15 měsíců. Nejdřív dítě seznamte s nočníkem a ukažte mu, jak se na něm sedí. Dítě na něj posazujte vždy po jídle a po spaní, když bude chtít vstát, zkuste mu dát hračku a udržet ho na nočníku aspoň 5 minut.

Rozhodně dítě nikam netlačte, nočník má sloužit k čurání a kakání, nikoli ke hraní. Za každý úspěch dítě pochvalte, v opačném případě ho ale netrestejte. Na noc mívá dvouleté dítě ještě obvykle plenku.

Když bude po 3–4 nocích stále suchá, zkuste to bez ní. Některé děti zvládnou nácvik na nočník bez potíží, jiné se počurávají pravidelně ještě ve věku tří a čtyř let. Do té doby to nijak zvlášť neřešte.

5. Připravte se na období vzdoru

Jakmile se dítě dostane do batolecího věku, velmi brzy zjistí, že dokáže být samostatné a začne si prosazovat svou. Kolem 16.–18. měsíce vás můžou překvapit první záchvaty vzteku. Do tří let je normální, když se dítě vzteká, nicméně se snažte vzniku vzteku zabránit.

Nevím, čím jsem si to zasloužila, ale ani jeden z mých tří synů se skoro vůbec nevztekal, natož abych musela řešit scény někde v supermarketu. Rodiče, kteří tuhle zkušenost mají, se musí obrnit trpělivostí a sebeovládáním.

Batolecí vzdor: A chci a chci a chci…!

I když vám tihle vzteklouni ničí nervovou soustavu, berte to jako fakt. Dítě svým vztekem ukazuje, jak se chce s překážkami poprat, jaké úsilí dá do toho, aby překonalo problém. A to jsou dobré vlastnosti. Ovšem pozor, dítě nemá vytvořené a naučené mantinely, neví, kde jsou hranice.

Ty mu musíte vytvořit vy jako rodiče. Mantinely jsou pro dítě důležité, protože mu dávají pocit jistoty. Snažte se scénám předcházet a nebuďte moc autoritativní.

Důležité milníky v životě vašeho dítěte – ať vám neutečou
7 mezníků ve vývoji do 1 roku, které čekají vaše miminko
Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Kojenec, Vývoj, Symbolický význam, Kojenecké období, Slovní zásoba, Šnek, Provázek, První krůček, První narozeniny, Čmáranice, Jemná motorika, První pokus, Život váš, Úžasná věc, První slovo, Močové ústrojí, Slovíčko, Motorika, Sebeovládání, Milník, První záchvat, Nejoblíbenější činnost

Video