Maminka.czPorod

Vyvolávají letní bouřky porod?

Říká se, že se po nich rodí více dětí. Toto rčení znají všechny mé kamarádky, takže předpokládám, že je jeho původ založený na pozorování předků. Naše Amálka se narodila večer a den předtím bouřilo.
, Časopis Maminka
3. 8. 2011
Vyvolávají letní bouřky porod?

Jestli to však bylo příčinou, která vyvolala porod, nevím, myslím, že větší vliv měla dopolední kontrola u pana doktora a moje všeobecná připravenost na příchod miminka daná tím, že moje těhotenské bříško bylo už opravdu obrovské a jediné, co jsem mohla dělat, bylo spát, ale to samozřejmě nešlo.

Zjistit, jestli bouřky opravdu mají odezvu ve zvýšeném počtu porodů, by bylo možné analýzou podrobných záznamů porodnosti po jednotlivých dnech, jenže faktorů, které porod ovlivňují, je řada, hlavní jsou samozřejmě uměle lékařsky vyvolané porody. Každopádně statistika žádnou jednoznačnou odpověď v tomto směru nedává.

Mimochodem, na to, jestli je po bouřkách více porodů, jsem se ptala i svého porodníka (to už je moje nemoc z povolání, jak by mohlo mít něco souvislost s meteorologií, hned to chci prozkoumat, často lidi docela zaskočí, na co že se to ptám). Každopádně porodníci prý nic takového nepozorují. To však neznamená, že tu souvislost být přece jenom nemůže. Důležitá je spíše otázka, jak by bouřka mohla porod vyvolat.

Není bouřka jako bouřka

Bouřky mohou vznikat různým způsobem výstupu vzduchu, v našich podmínkách se nejčastěji tvoří bouřky frontální a bouřky z tepla. Frontální se vyskytují při přechodu studené fronty, v naprosté většině případů od západu a mohou se objevit kdykoli během dne. Naopak bouřky z tepla jsou spojeny nejen s vysokými denními teplotami, ale i s relativně vysokou vlhkostí, a tedy dusnem a vznikají odpoledne nebo během první poloviny noci.

U bouřek z tepla by na pohodu nastávajících maminek mohly působit spíše podmínky panující před jejich vznikem, tedy dusno a horko, které s velkým těhotenským bříškem opravdu příjemné nejsou a organismus zatěžují. U bouřek frontálních přibývá i další a nejspíše hlavní faktor. Kromě toho, že také před nimi často bývá horko a někdy i dusno, vlastní přechod bouřkové fronty znamená i velké kolísání tlaku vzduchu, který nejprve rychle poklesne a následně stoupne.

Já na sobě podobné výkyvy vždy pocítím, a podobně je tomu u řady meteosenzitivních lidí. Navíc v době těhotenství se tělo s podobnými venkovními vlivy a jejich změnami vyrovnává o něco hůře než obvykle. A nelze pominout ani to, že u někoho už samotná bouřka s blesky a hřměním může působit jako stresový faktor. Třeba já se bouřek trochu bojím a bezpečná se cítím jen pod peřinou :-) Takže skutečně nelze vyloučit, že frontální bouřky u některých maminek porod o něco uspíšily.

S největší pravděpodobností to však bylo jen o několik hodin či dnů. Pokud tedy nemáte termín porodu takříkajíc „každým dnem“, letních bouřek se obávat nemusíte. Ani velký výkyv tlaku vzduchu nevyvolá náhlý předčasný porod, pouze můžete pocítit malátnost či bolesti hlavy, na které jste před graviditou nebyla zvyklá. V průměru se u nás vyskytne v létě okolo třinácti bouřkových dnů. Přeji vám, ať je s bříškem v klidu přečkáte, a vašemu děťátku šťastnou cestu do našeho světa.

Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Let
Mohlo by vás zajímat
Seznamte se s holčičkou, která od narození diktuje módní trendy na Instagramu
Nenechte očkovat dvě vakcíny najednou. Znáte pravidla bezpečného očkování?
Deset rizikových skupin žen, kterým hrozí předčasný porod. Nepatříte mezi ně?
5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu