Maminka.czZdraví

Vyzbrojte se proti bacilům

, Časopis Maminka
12. 5. 2010
Vyzbrojte se proti bacilům
Výbavičku máte už kompletní, kočárek čeká u příbuzných, postýlku manžel sestavil, taška do porodnice je sbalená. Už v prvních dnech po příjezdu z porodnice se vám může hodit také lékárnička pro kojence.

A co by v ní nemělo chybět? V první řadě je to teploměr. V porodnici budete miminko měřit dvakrát denně a pro jistotu v tom můžete pokračovat i doma. Pro novorozence je ideální tzv. rychloběžka, která zkrátí dobu měření na minimum. Pro větší děti se pak vyplatí koupit digitální teploměr s veselými obrázky, který je velice rychlý (stanovení teploty trvá zhruba šest sekund) a nakonec zapípá. Stojí asi dvě stě korun.

Teplotu do 38 stupňů Celsia srážet nemusíte, od vyšší je ale dobré malému pacientovi ulevit, nejlépe pomocí paracetamolových čípků nebo sirupu, třeba Panadolu.

Nechte si i příbalový leták, kde najdete tabulku dávkování podle hmotnosti dítěte. Pokud budete sledovat teplotu v zadečku, nezapomeňte odečíst půl stupně.

Pro první péči o pupíček si pořiďte sterilní gázové tampony a čistý líh, hodit se vám bude také dezinfekční prostředek k ošetření drobných ran, např. Jodisol, Septonex nebo čajovníkový olej. Až se miminko na světě trochu rozkouká, možná se mu zalíbí ošetření malého bebíčka veselými dětskými náplastmi. Většina dětí má po narození velmi suchou pokožku, která může v záhybech praskat, proto je dobré ji několikrát denně důkladně promastit.

Zvláště pak po koupání či plavání. K tomu se hodí buď klasický slunečnicový olej z lékárny, nebo modrá indulona či některý z přípravků dětské kosmetiky. Pozor si dejte na přehnanou parfemaci a jiné dráždivé složky, například heřmánek.

Bepanthenovou mast oceníte zřejmě oba – potomkovi s ní namažete opruzenou prdelku a sobě bradavky poničené ustavičným sáním malého hladovce.

Pro dítě s atopickým ekzémem, který se může objevit už v prvním měsíci po narození, je výhodné pořídit některé speciální tělové mléko pro citlivé ošetření pokožky. Mnoho maminek má skvělé zkušenosti například s krémem Exomega, který je možno použít i pro úplně nejmenší děti.

Rýma, průjem…

Ani kojenec se nevyhne rýmě, zvláště pokud máte doma starší dítě, které navštěvuje školku a sem tam nějaký ten bacil domů přinese. Miminkům je nejlepší prokapávát nosánek mořskou vodou nebo Vincentkou. Při úpornější rýmě můžete použít nosní sprej či kapky pro kojence, např. Nasivin nebo Olynth. Nezapomeňte, že novorozencům by se tyto preparáty neměly aplikovat přímo do nosánku.

Lepší je nakapat či nastříkat přípravek na vatovou tyčinku nebo tamponek a nosík opatrně vytřít. Speciální dětský nosní olej vyrábí firma Hádek. Nezbytným pomocníkem pro dítě, které ještě neumí smrkat, je odsávačka hlenů. Nejúčinnější bývají ty nejlevnější.

Hodně miminek mívá problémy s očima, především s ucpáním očních kanálků, výtokem z očí nebo zánětem spojivek. Pro každý případ je proto vhodné mít doma borovou vodu a Ophtalmo-Septonex.

Ideální prevencí zažívacích obtíží, zejména průjmu, je kojení. Nejdůležitějším léčebným opatřením, když už se taková pohroma dostaví, je pak dieta. Jako podpůrný prostředek můžete použít Smectu, což je jemný a zaručeně šetrný prášek na jílové bázi, který zamícháte do vody nebo dětské stravy. Většímu dítěti můžete podat i osvědčené živočišné uhlí.

Něco na prdíky!

Mnoho nejmenších dětí trápí tzv. tříměsíční kolika. Můžete si pořídit rektální rourku, kterou nafouknutému bříšku ulevíte. Její časté používání pediatři nevidí rádi, protože může být návykové a vede ke zlenivění břišních svalů a střev. Další možností je koupit si kapky proti kojenecké kolice, třeba Sab Simplex. Je třeba upozornit, že některým dětem pomohou, ale u jiných se zcela minou účinkem.

K dostání jsou také tzv. probiotické kapky. Ty jsou u nás z neznámých důvodů až třikrát dražší než například na Slovensku. Chcete-li ušetřit, je vhodné sednout si k internetu a srovnávat ceny. Vyplatí se mít v zásobě i přípravek ošetřující popáleniny.

Pro strýčka Příhodu se hodí také nějaké antihistaminikum tlumící alergické reakce.
Všechny uvedené přípravky můžete koupit i bez receptu v každé lékárně nebo v internetových obchodech. S takovou výbavou vás pak nic nezaskočí.

Třikrát denně prášek cukru… …bude chlapík jako rys! Při první návštěvě pediatra po příchodu z porodnice dostanete od lékaře recept na vitamin D v kapkách.

Ten budete podávat každý den po jedné kapce přibližně po dobu dvou let (u dětí narozených v zimě do ukončeného druhého roku věku, u dětí narozených od jara do podzimu stačí zhruba do roka a půl).

Pokud bude vaše miminko nápadně bledé, pediatr vám zřejmě doporučí odběr krve na analýzu krevního obrazu. Železo budete muset chudokrevnému dítěti podávat zřejmě delší dobu, protože jeho zásoby se doplňují velmi pozvolna. Opakovat odběr ke zjištění krevního obrazu má smysl až po několika měsících. Dobré je mít doma také čípky Rectodelt, které jsou pouze na předpis a mohou výrazně pomoci při záchvatu laryngitidy u nejmenších dětí.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Zdraví, Děti, Kojenec, Časopis Maminka, Podpůrný prostředek, Bacil, Neznámý důvod, Olynth, Veš dětský, Nasivin, Nosní sprej, Časté používání, Dezinfekční prostředek

Mohlo by vás zajímat
Monika Bagárová se zastává kojení na veřejnosti! "A odhalené zadky nikomu nevadí?"
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Jak během chvilky zklidníte rozzuřené dítě? Naučte se tyto chytré metody!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!

Horoskopy

Střelec Mars je v parádním postavení k vašemu znamení, proto se ve vás probouzí velká energie a prahnete po…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zbyněk, Zbyhněv, Drahoš

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné