Maminka.czPraktické rady

Vyzkoušejte naše fígle na focení dětí a vyhrajte fotoaparát Nikon

Markéta Novák Matějková 22.  9.  2016
Vyzkoušejte naše fígle na focení dětí a vyhrajte fotoaparát Nikon
Fotografie těch nejmenších jsou cennou vzpomínkou na krásné období, které je neopakovatelné. Poradíme vám pár fíglů, které můžete vyzkoušet v praxi a zapojit se do soutěže o fotoaparáty Nikon.

Fotografie těch nejmenších jsou cennou vzpomínkou na krásné období, které je neopakovatelné. Kdo by neměl rád prohlížení alba ze svého dětství. Pokud se při focení držíme několika pravidel a známe pár fíglů zkušených fotografů, můžeme jedinečné momenty uchovat na fotkách, které jsou jako od profíka.

„Základním pravidlem pro focení s těmi nejlepšími výsledky je, že vše musí být zábavou pro děti i rodiče,“ radí fotografka Dagmar Pavlíková, od které pocházejí také ostatní praktické tipy v tomto článku, a dále dodává: „Při focení určuje pravidla dítě, fotograf se musí dítěti maximálně přizpůsobit, aby dosáhl co nejlepšího výsledku.“

Začněte hned

Fotoalbum vašeho potomka by mělo mít příběh a ukázat, jak rostlo od svých prvních okamžiků na tomto světě. Nově narozená miminka je ideální fotit hned v prvních 6 týdnech, kdy jsou ještě „tvárná“.

Vydrží spinkat v poloze, do které je nastylizujete. Základ pro přirozeně působící dětský portrét je měkké rozptýlené světlo. U kompaktních fotoaparátů raději vůbec nepoužívejte blesk a snažte se využít přirozené světlo. Pokud používáte zrcadlovku a externí blesk, pak jej natočte do strany a použijte odraz od bílé stěny nebo bílého prostěradla. Jen tak získáte rozptýlené světlo, které rovnoměrně nasvítí tvářičku miminka.

Jak fotit děti? Je to dřina, ale s našimi radami to zvládnete

„V případě stylingu do různých kyblíků, košíků, kožešin nebo mašliček na hlavě záleží na vkusu každého člověka. Ale myslím si, že pokud se všeho používá s mírou, mohou vzniknout milé, vtipné fotografie, krásná vzpomínka na celý život,“ říká Pavlíková. Děti jsou fotogenické v každém věku. Mění se nám doslova před očima, a proto je dobré mít fotoaparát neustále při ruce, abyste mohli tvořit průběžný dokument, jak vaše dítě rostlo a jaké dělalo pokroky.

Soutěžte a vyhrajte fotoaparáty Nikon

Jak se do soutěže zapojit? Je to jednoduché. Vyzkoušejte naše fotografické tipy a vytvářejte fotky na téma MATEŘSTVÍ.

Fotografie nahrávejte na Instagram a pro zahrnutí do soutěže je označte hashtagem #maminkasnikonem a označením profilů @nikon_cz_sk a @casopismaminka.

Pozor, do soutěže budou přijaty pouze fotografie, které zahrnují všechna uvedená označení. Soutěž trvá do 29. 9. 2016, poté vybere odborná porota tři nejlepší fotografie, jejichž vítězové obdrží tyto ceny:  
1. místo: Nikon COOLPIX S7000
2. - 3. místo: Nikon COOLPIX S33

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Větší slovo má ten menší

Když fotíte své ratolesti, rozlučte se s jakýmikoliv rozkazy a povely. Váš potomek si na fotoaparát musí zvyknout a na vás pak je, abyste vystihli ten správný moment, kdy dítě začne samo spolupracovat. Jen tak mohou vzniknout přirozeně působící fotografie. Záleží také na tom, co které dítě dovolí, některé děti se fotí hůř a jsou neposedné. Sledujte mimiku dětí a snažte se zachytit jejich výraz. Snažte se vyplnit celý záběr, nebojte se detailů.

Vždy vypadají lépe snímky, ve kterých fotografovaný objekt zaujímá podstatnou část obrazu, než když je kolem človíčka, kterého jste fotili, ostré pozadí se spoustou nepodstatných detailů, odvádějících pozornost od portrétu. Věnujte ale pozornost kompozici, aby ruce nebo nohy capartů nebyly mimo záběr. Vždy je lepší zabrat více okolí a poté fotky oříznut v počítači podle svých představ.

V neposlední řadě je důležité fotografovat děti z úrovně jejich očí, nebojte se podřepnout si nebo dokonce lehnout na zem. Fotografie tak získají atraktivnější perspektivu.

Jaký foťák? Co nejrychlejší

„Důležité je mít po ruce rychlý fotoaparát. Tento předpoklad splní každá zrcadlovka nebo kompakt se světelným objektivem,“ přidává své tipy na techniku Dagmar Pavlíková.

Praktické tipy pro focení dětí

  1. Kompozice – častá chyba je umístit tvář fotografované osoby přímo do středu obrazu, kdy nad hlavou vznikne zbytečně prázdný prostor. Snažte se vyplnit celý záběr, použijte zoom, nebo se přibližte k objektu.

  2. Pozadí – dejte pozor, aby na pozadí za dítětem nebyly žádné rušivé předměty a aby mu „nevyrůstaly“ z hlavy.

  3. Využívejte přirozeného světla. Pokud fotíte v protisvětle a tvář je příliš tmavá, použijte funkci D-Lighting, která zesvětlí jen tmavé části obrazu a ty dobře exponované zachová.

  4. Pokud používáte zrcadlovky, měňte objektivy, pořiďte si portrétní objektiv s pevným ohniskem a dobrou světelností, který Vám umožní lépe pracovat s hloubkou ostrosti. Tím můžete dosáhnout přirozeně rozostřeného pozadí, díky kterému fotografie působí prostorovým dojmem.

Fotohrátky aneb vyfoťte miminko trochu jinak

Návod profesionálů, jak se stát kreativním fotografem svých dětí
 

Témata: Děti, Praktické rady, Soutěže, Naše tipy, Váš domov, Fotografka, Častá chyba, Focení, Fígl, Krásná vzpomínka, Styling, Fotoaparát, Inzerát, Zoom, Portrét, Fotoalbum, Přirozené světlo, Foto, Odborná porota, Ostrost, Foťák, Kompozice, První okamžik, Hashtag, Náš
Mohlo by vás zajímat
Poznali byste je? Robbie Williams, Hugh Grant či Adele jako děti
Kolinová Gabriela
Děti
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Manžel si děti přál, já byla trochu sobeček, přiznává novopečená maminka Patricie Pagáčová
Láchová Michaela
Rozhovor
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Procházková Simona
Královská rodina