Maminka.czKrása a styl

Vyznáte se v kosmetických štětcích?

28. 5. 2015
Víte, co vám usnadní každodenní zkrášlování dekorativní kosmetikou? Kosmetické štětce. Vyrábí se jich celá řada, využijete je při nanášení korektoru, make-upu, pudru, očních stínů i třeba rtěnky.

Neexistuje univerzální rada, které typy štětců je třeba si pořídit, ale vybírejte podle toho, co z dekorativní kosmetiky nejčastěji používáte. 

Na make-up

Nejrozšířenějším typem je plochý štětec s delšími a pevnými štětinami – hodí se k nanášení hlavně hutnějších krémových make-upů. Snadno přilne k pleti a dobře se s ním make-up roztírá. Na pudrové make-upy je vhodnější kulatý, větší a hustší rovně zastřižený štětec.

Klepněte pro větší obrázek

Na korektor

Nejčastěji je plochý, má pevnější strukturu štětin, a tak je ideální zejména k nanášení tekutých a krémových korektorů, které se za pomocí štětce precizněji roztírají a lépe kryjí nedokonalosti.

Klepněte pro větší obrázek

Na tvářenku

Na nanášení tvářenky existuje několik typů štětců. Praktické jsou ty se zkosenými štětinami, s nimiž se tvářenka, zejména kompaktní, jednodušeji aplikuje, ale při neopatrném nanesení mohou být na obličeji vidět výrazné barevné přechody (ty jednoduše „smáznete“ lehkým přepudrováním pomocí plochého širokého vějířovitého štětce). Při nanášení klasickým kulatým štětcem dbejte na to, abyste si růž nevkusně nerozmázla po celé tváři. Kulatý štětec využijete i na nanášení rozjasňovače.

Klepněte pro větší obrázek

Na pudr

Vybrat ten správný štětec na pudr může být docela těžké, hodně bude záležet na tom, jak typ vám bude nejvíce vyhovovat. Do začátku zkuste větší, hustý kulatý štětec s delšími, ale jemnými štětinami, které vás nebudou na obličeji škrábat či dráždit. Důležité je nanášení – pro získání přirozeného zafixovaného vzhledu pudr do pleti vždy vklepávejte jemnými krouživými pohyby.

Klepněte pro větší obrázek

Na oční stíny

Právě k líčení očí existuje asi nejvíce variant štětců. Krátké, delší, ploché, zkosené, s pěnovým aplikátorem… nabídka je pestrá, jen vědět, k čemu přesně slouží a jak je správně používat. Zatímco na krémové stíny na horní oční víčka lépe využijete užší štětec s pevnějšími štětinami, na pudrové se hodí středně pevné štětiny, pro zvýraznění očnicového oblouku štětec s měkčími a delšími štětinami. Ke stínování a roztírání stínů na víčku jsou vhodné štětce oboustranně zastřižené do špičky. A pokud chcete pomocí očních stínů vykouzlit linku těšně podél řas, použijte pevnější úzký štětec. Nezapomínejte ani na řasy a obočí. Řasy pročesávejte drobným hřebínkem, nebudou se slepovat. Obočí vyčesávejte speciálním kartáčkem. Usměrňuje chloupky, obočí působí upraveně.

Klepněte pro větší obrázek

Na rty

Bez něho rtěnku nikdy přesně na rty nenanesete. Pomocí štětce a konturovací tužky můžete také lépe korigovat nepravidelnost rtů, opticky je zvětšovat nebo zmenšovat.

Klepněte pro větší obrázek

Na bronzer

Používá se ke konturování obličeje a korigování například příliš vystouplých lícních kostí nebo k optickému zúžení obličeje. Hodí se proto hlavně na nanášení bronzeru nebo třpytivých pudrů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kabuki štětec

Elegantní multifunkční štětec, který využijete na pudr, tvářenku i na bronzer. Má krátkou rukojeť, delší, husté a jemné štětiny.

Klepněte pro větší obrázek

Péče o štětce

O štětce byste měla pečovat a pravidelně je čistit – po každém použití z nich oklepejte zbytky líčidel, pravidelně je perte (existují speciální šampony na praní štětců nebo použijte zředěný klasický vlasový šampon), štětec dobře propláchněte v čisté vodě a nechce volně proschnout.

Tip na závěr

K dostání jsou štětce ze štětin přírodních (například z ovcí, horských koz, sobola, jezevce či prasat) nebo ze syntetických. Záleží na vás, co vám bude vyhovovat více. Pokud budete štětce používat pravidelně, určitě se vám vyplatí investovat do dražších typů. Právě ty totiž mnohem déle vydrží, po pár použití z nich hned nevypadávají štětiny (ty by měly být jemné a nedráždit pleť), obvykle se lépe drží v ruce a snáze se tak s nimi pracuje.

Témata: Krása a styl, Koš, Speciální karta, Univerzální rada, Lícní kost

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu

Horoskopy

Lev Partnerská krize je zažehnána, ale řítí se na vás další problémy v lásce. Hlavně nic neřešte s horkou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Gabriel, Zbyslav, Gábor

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu