Maminka.czČasopis Maminka

Vyznáte se v „beauty nálepkách“? Toto jsou nejčastěji používaná slova v kosmetickém oboru

Linda Háková 10.  9.  2022
V případě kosmetiky rozhodně platí, že činy znamenají víc než slova. Jenže slov se kolem produktů točí víc než dost. Co byste o nich měli vědět?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pojďme se společně podívat na nejčastěji používaná slovní spojení a nálepky v oblasti kosmetického průmyslu. Některé spotřebitelům skutečně usnadňují výběr těch pravých produktů pro jejich potřeby, zatímco jiné jsou „jenom“ líbivé fráze.

Hypoalergenní

Tento výraz znamená, že by přípravek neměl způsobovat alergie nebo je způsobuje pouze v minimální míře. Bohužel nejde o právně závazný termín, takže se může stát, že zrovna ve vašem případě budete onou pověstnou výjimkou. Pokud patříte mezi alergiky nebo osoby s citlivou pletí, při zavádění nových produktů postupujte vždy opatrně a vybírejte opravdu pečlivě. Pozor, i takto označené přípravky mohou obsahovat parfemaci, která je potenciálním alergenem.

Dermatologicky testovaný

Takový produkt splňuje všechny zákonné normy a byl testován podle mezinárodních pravidel pod dohledem dermatologa. V praxi to znamená, že veškeré použité ingredience, stejně jako výsledný produkt, byly otestovány skupinou dobrovolníků a výsledky prověřené odborníkem. Jde tedy o doklad zdravotní bezpečnosti produktu, nikoli deklarovaných vlastností a účinků.

Nekomedogenní

Takto označený přípravek by neměl způsobovat ucpávání pórů a vznik černých teček. V současnosti se tato vlastnost testuje na skupinách vybraných dobrovolníků (v minulosti byli „pokusnými králíky“ skutečně králíci). Trpíte-li na černé tečky a ucpávání pórů, budou nekomedogenní výrobky (společně s produkty s lehčí texturou) jistě dobrou volbou, ale rozhodně to neznamená, že se vám tyto obtíže vyhnou, protože pro označení nekomedogenní není nutný 100% pozitivní výsledek testování.

Přírodní

Opět další příklad termínu, který není podložen žádnou konkrétní definicí a zaštítěn standardem. V podstatě znamená pouze to, že přípravek obsahuje ingredience pocházející z přírody a že v něm nenajdete nic syntetického.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Časopis Maminka, USA, zvíře, Kosmetika, Kosmetické tipy, SALTO, Ingredience, Kneipp, Austrálie, Nálepka, CPK, Produkt, POETIKO, Ecocert, Lush, Králík, Evropská unie, Sexbomba, BDIH, Přípravek, Beauty, Čína, PETO, Good Morning
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
GALERIE: Dvojčata jsou to nejlepší, co nás potkalo! 16 celebrit a jejich dvojnásobná radost i starost
Mrázková Dita
Galerie
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh