Maminka.czBatole

Vzdělávání batolete je důležité! Víte jak na to?

Jana Potužníková 21.  2.  2021
Období mezi prvním a třetím rokem života hraje v učení dětí tak zásadní roli, že si zaslouží vaši velkou pozornost. Ano, vaši mateřskou, protože předškolní pedagogika u nás existuje prakticky až od tří let, takže takové vzdělávání batolat je čistě na nás, mámách. Jak se s tím nejlépe poprat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pro začátek se hodí vědět, že vstup do batolecího období je sám o sobě vývojovým zlomem. „Do prvního roku je totiž na prvním místě motorický vývoj miminka. Když se narodilo, pouze leželo, ale postupně se posouvalo k otáčení, lezení, sezení a nakonec stání. Kolem prvního roku života má za sebou tedy obrovský kus v rozvoji motorické části mozku, přichází tak čas posunout se ve smyslovém vnímání. A že je na to připravené, vám signalizuje právě okamžik, kdy se dítě postaví, protože toho je schopné, až když se mu rozvine prostorové vidění, kdy se zkrátka od miminka schopného vnímat zpočátku jen obrysy, černou, bílou a červenou barvu… posune k dítěti, které vnímá prostor,“ říká k tomu MUDr. Zuzana Ludvíková, lékařka a zakladatelka projektu Ostrov objevů, „univerzity“ pro batolata a jejich rodiče. 


Smysly nejsou nesmysly 


A právě smyslům pak bude věnované celé následující batolecí období. „Z pohledu mozku se během něj rozvíjejí primární senzorické a asociační oblasti. Na počátku je v tomto ohledu dítě vlastně na poměrně nízké úrovni – slyší, vidí, hmatá, ale nespojuje si, co. A úkolem nás maminek je právě naučit děti spojovat si svět skrze smysly do správných souvislostí.

Jak konečně rozmluvit batole? Začněte tréninkem hrubé motoriky

Aby neviděly jen červené kolečko, ale poznaly, jestli to je jablko nebo míč. Tohle se děti v batolecím období učí především. A aby mohly, potřebují k tomu tzv. multisenzorické podněty,“ pokračuje dále lékařka. Přestože to zní složitě, je to snadné, potřebuje podněty, které mu dovolí zapojit maximum smyslů. Zkuste svému prckovi třeba podat chleba… ale než ho sní, nechte ho, ať si k němu čichne, ohmatá ho, zkusí jeho strukturu a pak teprve ochutná.

Takhle silné mnohosmyslové vnímání podnítí vznik nových synapsí, tedy iniciuje krásně hustou neurosynaptickou síť, která se pak zase následně postará o to, aby v předškolním věku dítě mohlo propojovat tzv. vyšší asociační centra, začít vnímat abstrakci, emoce a podobně.

„Jinými slovy, nejen batolecí období, ale celých prvních šest let života prochází každé dítě procesem učení v rozsahu, který se mu už nikdy nebude opakovat. Dokonce by se dalo říct, že právě první tři roky života jsou ještě dramatičtější a důležitější než ty následující tři,“ doplňuje také Michaela Tilton, zakladatelka projektu GoKids, který taktéž cílí na rozvoj batolat a pomoc jejich maminkám. 


A zase to montessori! 


A my tu pomoc potřebujeme. Potřebujeme získávat tipy a triky, dobré rady, protože učení v tomto věku je na nás a v ČR neexistuje takto raně zaměřené pedagogické vzdělávání. „U nás se o pedagogice hovoří až u dětí od 3 let. Vysoké školy nemají ani obor na vzdělávání pedagogů pod tři roky,“ popisuje Michaela Tilton a pokračuje: „V zahraničí je přitom běžný obor Early Childhood Development, rané vzdělávání. Existuje i množství výzkumů, které se zabývají rozvojem dětí do 3 let, a to nejen po fyzické stránce – na to máme odborníky také – ale především po stránce mentální. U nás pak existuje jediný ucelený systém, který se zabývá i obdobím od narození do 3 let, a tím je montessori pedagogika.“

Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte

Právě Maria Montessori označila toto období v životě dítěte za období nevědomé absorpční mysli. „Respektive popsala prvních 6 let jako absorbující mysl a rozdělila to na první tři roky, kterou nazvala ‚nevědomou absorbující myslí‘ a další tři roky nazvala ‚vědomou absorbující myslí‘.

Je to proto, že mozek opravdu prochází obdobím, kdy je jako houba a zejména v prvních třech letech nasává vše bez jakýchkoli filtrů, a v druhém trojročí dokáže částečně filtrovat právě proto, že už jsou základy některým dovednostem a vlastnostem pevně položeny,“ doplňuje Michaela Tilton důležitá fakta, ze kterých je dobré vycházet i v případě, že montessori nefandíte (protože prostě nesedne každému a je to tak v pořádku). To totiž na faktu, že dítě je připravené nasávat svět kolem sebe, nic nemění. Jde jen o to, jak mu to umožníte. Protože umožnit mu to je vlastně vaše „jediná úloha“. 


Senzitivní fáze 


Celé batolecí, smysly rozvíjející vzdělávání totiž stojí na něčem, co se jmenuje senzitivní fáze neboli okna příležitostí. O co jde? „Mozek má určité senzitivní fáze, kdy je ideálně nastaven si určitou dovednost osvojit, jakmile tato fáze proběhne bez toho, aby dítě mělo příležitost si dovednost osvojit, je později mnohem náročnější ho to naučit, a pro dítě samotné to není ani zábavné. Rodiče, kteří si tohle uvědomují, někdy propadají strachu, že něco pokazí. Já ale tvrdím, že uvědomit si důležitost prvních tří let je prvním krokem k tomu, abychom dítěti nestáli v cestě jeho přirozeného rozvoje,“ vysvětluje Michaela Tilton, která také ve shodě s MUDr. Zuzanou Ludvíkovou připomíná, že dítě se bude vyvíjet tak jako tak.

Nejde jen o zábavu, hra připraví dítě do života! Podporujte ji!

Není třeba jej do ničeho extrémně tlačit. Ve své podstatě stačí dvě věci. „Připravit prostředí, kde se dítě může rozvíjet, tak, aby dosáhlo svého potenciálu. Tohle je ale často kamenem úrazu. Někdy rodiče ve snaze připravit takové prostředí dítě zbytečně přestimulovávají, nakupují hromady nevhodných hraček a snaží se plánovat každou minutu života dítěte, což je samozřejmě nežádoucí,“ konstatuje Michaela Tilton.

„A pak je důležité nebýt ani pravým opakem, tedy pasivní matkou, která posadí batole doprostřed pískoviště, vezme mobil do ruky a nic víc. Všechno má každopádně své meze – balancovatelné podle vašich aktuálních možností, schopností. Stačí, když budete aktivní, trpělivou a podporující mámou. 
Zdravě vytěžená okna příležitostí pak znamenají, že jednou vaše batole bude lépe připravené do školy, lze se díky tomu vyvarovat různých poruch učení a podobně,“ doplňuje ještě MUDr. Zuzana Ludvíková. 

Inspirace a kurzy

GOKIDS.CZ Kromě kurzů, na které můžete své batole brát, tu najdete i jeden důležitý on-line kurz pro vás, který vám v sedmi lekcích shrne, jak pro batole připravit podnětné prostředí, jaké jsou senzitivní fáze, jak se poznají a jak je nepropásnout, a zdarma také kurz montessori vzdělávání.
 

OSTROVOBJEVU.CZ Kurzy, workshopy, přednášky, knihy i tipy na místa, kde najdete lidi, kteří vám se vzděláváním vašeho dítěte pomohou.

SVOBODAUCENI.CZ Tady si zkuste načíst sérii článků „Děti se vzdělávají samy“, jsou boží!

SPRAVNAHRACKA.CZ A tenhle web vám pomůže s hledáním chytrých pomůcek. 

S LÁSKOU I ROZUMEM – knížka, kterou já osobně miluju už od jejího vydání, vám dá nejen návod na to, jak být klidnější a úplně lidská máma, ale také obsahuje tipy a fotografie na montessori inspirované aktivity pro miminka a batolata.  

Témata: Časopis Maminka, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Kojenec, Miminko, Výchova, Rodiče, Naše tipy, Montessori, Učení, S láskou i rozumem, Česká republika, Ostrov, Období, Pedagogika, Maria Montessori, Důležitost, Vít, Michael Tilton, Data, DŮL, Vzdělávání, Zuzana Ludvíková, Potenciál, Děti

Video