Maminka.czČasopis Maminka

Vzhůru nad mraky - 3. díl

Lucie Kaufnerová 12.  8.  2009
Už jsme se v našem putovním seriálu projeli s dětmi vlakem a taky šlápli do pedálů při výletech na kole. A teď nastala pro většinu malých cestovatelů dlouho očekávaná chvíle – usadili se do letadla a netrpělivě čekají, až se rozhučí motory…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Skoro všechny děti se na ten moment těší. Na ten kouzelný okamžik, kdy uvidí z okénka letadla vzdalující se města, hory a lesy, až se nakonec ocitnou nad hustou bílou peřinou, tak blízko sluníčku… I když jsou mezi nimi i ty, kterým už připadá létání stejně přirozené jako cestování autem (třeba si dopřávají dvakrát do roka exotickou dovolenou nebo jeden z rodičů pracuje v zahraničí), je i pro ně letadlo tím obdivuhodným, obrovským strojem a cestování nad hradbou mraků jedinečným zážitkem.

Máte už letecké dobrodružství s malými pasažéry za sebou a přemýšlíte, jestli vyrazíte znovu? Nebo jste ještě nenašli dostatek odvahy posadit své děti vedle sebe do letadla a exotickou dovolenou neustále odkládáte? Ať tak či tak, vězte, že není čeho se obávat. Pokud nepatříte mezi cestovatele, kteří mají z létání panickou hrůzu (a když mají na výběr, radši zvolí v rámci klidné dovolené ne vždy příjemnou, několikahodinovou cestu autem), a máte třeba jen obavy z toho, jak to zvládnou vaše děti, potom buďte naprosto v klidu. Děti snášejí cestování letadlem často o mnoho lépe než dospělí.

S kojencem radši ne

Dovolenou s leteckou dopravou můžete zvolit v podstatě bez ohledu na věk svého dítěte. V současné době nejsou batolata na palubách letadel už žádnou vzácností. Zvláště při letech do oblíbených destinací, jakými jsou celoročně Egypt nebo Kanárské ostrovy a v letních měsících Tunisko, Řecko či středozemní ostrovy, se letištní haly dětmi od batolat po školáky jen hemží. Někteří rodiče vyrážejí i s miminky. To ale dětští lékaři příliš nedoporučují, především vzhledem ke změnám tlaku v letadle, obtížné aklimatizaci a riziku všemožných infekcí, které mohou miminka na cestách pochytat. Pokud tedy máte doma půlročního kojence, zvolte raději dovolenou někde v Čechách, abyste svého drobečka neohrozila. On si cestování letadlem a pak pobyt v exotickém hotelu stejně zatím moc neužije. Naopak hrozí, že by byl mrzutý a ubrečený, což by vám jistě ke klidné dovolené nepřispělo… Že ani roční děti nejsou v letadle moc spokojené, dokazuje i čtenářka Katka, která jen velmi nerada vzpomíná na zpáteční cestu z dovolené v Egyptě.

„Cesta tam proběhla v pořádku, kluci – pětiletý Lukášek a 14měsíční Davídek – byli až do odletu kolem půlnoci vzhůru, takže potom celé čtyři hodiny v letadle prospali. S manželem jsme si oddechli, protože jsme se cesty trochu obávali. Ovšem při zpáteční cestě Davídek všem pasažérům letadla ukázal, co umí, když zrovna není v náladě. Většinu cesty střídavě brečel, kňoural a vřískal. V rámci zachování klidu na palubě jsem část letu strávila v kabině s letuškami, kde jsem mohla stát a Davídka chovat. Jen tak byl schopný na chvíli usnout. Ovšem když přišly turbulence, já jsem si musela sednout a připoutat se, to začalo nanovo. Byla jsem z letu řádně vyčerpaná a obdivovala jsem ostatní cestující, že to vydrželi, a dokonce bez jakýchkoli poznámek.“ Takto malé děti mají většinou problém především s měnícím se tlakem při klesání a stoupání, který vyvolává nepříjemné zaléhání uší. Proto se doporučuje, pokud máte s sebou v letadle miminko, ho při vzletu a přistání kojit nebo mu podávat nápoj v lahvičce (toto pravidlo platí i u starších dětí).

Nadšení pasažéři

Naopak cestovatelé od dvou tří let přes předškoláky až po školní děti jsou téměř bezvýhradně v letadle spokojeni. Už jen prostor letiště se všemi vymoženostmi, jako jsou například jezdicí schody či pásy, vozíky na zavazadla, všemožné svítící a blikající tabule a k tomu mumraj pobíhajících lidí, to vše je pro děti vzrušující zábava. Některé z nich zcela pohltí výhled na obrovitá přistávající a startující letadla – ti potom s nosem přilepeným na skle, ohromeně beze slov, nebo naopak s nadšeným povykováním, sledují ruch na letištní ploše.

A na palubě letadla? Tam čeká další dobrodružství, které stojí za to. Když usadíte děti k okénku, máte nadlouho klid. A když je pozorování mraků, krajiny hluboko dole nebo křídel letadla omrzí, najdou si určitě jinou zábavu. Minulé léto zajímalo moje, tehdy čtyřleté raubíře hned po startu letadla směřujícího na Korfu v první řadě to, kdy už přijede letuška s „tím vozítkem s jídlem“. Netrpělivě nahlíželi každý z jedné strany do uličky a dokonce na pohlednou letušku párkrát sami zavolali, kdy už „konečně něco dobého doveze“. Naštěstí jsme byli vybaveni knížkami, omalovánkami a dalšími cestovními nezbytnostmi… Konkrétně v letadlech ČSA dětem zajistí zábavný let přímo speciálně vyškolený palubní personál. Při každém letu je vždy určen jeden nebo dva členové posádky (podle velikosti letadla), kteří jsou zodpovědní za péči o cestující vyžadující nějakou nadstandardní péči, tedy i o i děti. „Aby dětem čas na palubách našich letadel co nejrychleji ubíhal, připravili jsme pro ně takzvaný Jetsters program.

Vedle letušek se na děti v našich letadlech těší noví kamarádi – Tina, Max a pes Kosmo. Vydají se s nimi na cesty po světě a děti jim pomohou luštit záhady nebo odhalovat tajemství nejrůznějších zemí. Na palubě se děti mohou těšit i na časopisy, hlavolamy, záhady, tužky, pastelky a hračky,“ informuje tisková mluvčí ČSA Hana Hejsková. A dodává, že je dětem během letu nabídnuto i speciální občerstvení, tzv. baby meal nebo child meal. Toto dětské jídlo si ale musíte pro své ratolesti objednat předem, tedy nejlépe už při rezervaci letenek. Pokud se nám podařilo aspoň trochu rozptýlit vaše obavy z cestování letadlem (pokud jste někdy nějaké měli), zbývá už jen popřát vám ničím nerušný, příjemný let a vašim malým cestovatelům spoustu nezapomenutelných zážitků!


Výhody cestování letadlem

  • Do většiny středomořských oblastí se dostanete přímým spojem za 2 až 3 hodiny.
  • Letadlo vám i vašim dětem nabídne pohodlí a komplexní servis včetně jednoho jídla (snídaně, oběd či večeře podle denní doby).
  • Některé letecké společnosti samy zajistí dětem zábavu během letu.
  • Pokud cestujete s miminkem, můžete je přebalit i nakrmit (letušky vám ochotně ohřejí kojeneckou stravu).
  • Při výhodných cenách letenek (pokud je koupíte v dostatečném předstihu) a dnešních cenách pohonných hmot se finanční rozdíly mezi cestováním letadlem a autem (pokud máte před sebou tisíce kilometrů) už pomalu stírají.
  • Nemusíte se potýkat s nepříjemným letním vedrem a dalšími rozmary počasí.
  • Ušetříte řidiče od nepříjemné cestovní únavy (konečně se může tatínek při cestě na dovolenou i vyspat…).

Maminčin odborník Hana Hejsková Ředitelka komunikace a tisková mluvčí ČSA

Nejmenší cestující v letadlech ČSA

Děti do dvou let (tzv. infanti) mohou cestovat na klíně dospělého nebo na vlastním sedadle. Na vlastním sedadle musí mít dítě autosedačku certifikovanou pro použití v letecké dopravě nebo rezervovanou speciální certifikovanou sedačku Českých aerolinií (je určena pro děti ve věku od šesti měsíců a je možné si ji vyžádat zdarma při rezervaci místa). Na palubě může být miminko uloženo také do speciálního dětského koše baby basket/bassinets (z kapacitních důvodů je také vhodné si baby basket vyžádat při rezervaci). Speciální dětský koš lze zavěsit na pevnou přepážku letadla. Rodiče s dětmi jsou v tomto případě usazeni v prvních řadách, kde je místo na uložení koše. V některých typech letadel jsou toalety vybaveny sklopnými pulty pro přebalování dětí a dálkové lety nabízejí na vyžádání i postýlky. Na vybraných dálkových linkách je na vyžádání k dispozici balíček pro miminko či batole (tzv. baby kit) obsahující jednorázové pleny, vlhčené ubrousky a chrastítko.

Témata: Děti, Časopis Maminka, záhady, Korfu, Mrak, Kanárské ostrovy, Malý pasažér, Paluba, Malý cestovatel, Tunisko, Tisková mluvčí, Tunis, Dětské jídlo, Omalovánka, Minulé léto

Video