Maminka.czBatole

Vzteká se, válí se po zemi a řve? Víme, jak reagovat

Lenka Brožová 5.  12.  2022
Záchvaty vzteku u batolat, ale i školkových dětí, to je obrovské téma! Zeptali jsme se vás na Facebooku Maminky, jak jim předcházet, jak je mírnit a vůbec jak tuhle situaci jako rodič emočně ustát. Tady je vašich 11 osvědčených tipů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jasně – sto dětí, sto různých způsobů uklidnění. Ale i tak jich existuje několik, které zabírají u poměrně velké části. Zeptali jsme se vás na sociálních sítích, co funguje u vašich ratolestí, a vybrali jsme jedenáctku komentářů, které vystihují ta nejčastější doporučení. A že je dvanáctý měsíc v roce, přidáváme k nim ještě náš redakční, dvanáctý: "Dítě nikdy nekřičí bezdůvodně. Ono důvod má vždy. Jen ho my dospělí třeba nevidíme..."

VIDEO: Adaptace dětí na školku - hůře si zvykají kluci


1. Uvědomte si příčinu

„Co se stalo? Je dítě unavené? Hladové? Může na něj přicházet nemoc… Jak by se vám líbilo, kdybyste měla krizi, špatný den, špatnou náladu, PMS a choval se k vám váš muž hnusně nebo nevšímavě?“

2. Buďte přítomná

„Jakákoli snaha o komunikaci v záchvatu vzteku vedla k dalšímu. Takže u syna jen mlčky sedím a jsem připravená, až přijde. A on vždycky nakonec přijde… Jsem prostě u něj, chápu ho, přijímám, ujišťuju, že to, co prožívá, je naprosto v pořádku. A že ho stále miluju stejně. Nabízím náruč/ruku/zpěv... Až se na to bude cítit. Když pak je klid, můžeme se bavit, proč a co se vlastně stalo.“

3. Nechte emoce jít

„Určitě bych nebrzdila ani vztek, ani pláč. Záchvat smíchu přece taky nezastavujeme. Emoce patří ven, ať je jakákoli! Když jsem já navztekaná, taky potřebuju to ze sebe nějak dostat – zanadávám si, zakřičím apod. Tak proč to neumožnit i dítěti, které své emoce tolik ještě neumí ovládat? Na mě kdyby někdo mluvil v tomto stavu, tak ho ještě seřvu.“

Jak přežít vzteklé scény? Psycholožka odpovídá na 5 nejčastějších otázek
Máte doma vzteklé dítě? Bude v životě úspěšné, říkají vědci. Jak je to možné?

4. Vykašlete se na lidi

„Naučila jsem se odpojit se od okolí a být tam jen s dítětem. Rady jako komunikovat s dítětem nebo to, ať si lehne na zem, dá si ruku na břicho a dýchá do něj, mi přijdou úplně z cesty. V tomto stavu dítě nevnímá. A že se lidé ohlížejí? No a?“

5. Ať si neublíží

„Mně se naposledy takhle vztekla dcera na parkovišti. Nechala jsem ji ležet a prostě čekala, až se trochu zklidní. Když ale začala být nebezpečná sama sobě, utíkat a třískat pěstmi do všeho, musela jsem ji prostě držet pevně – lepší modřina na ruce než děcko sražené autem.“

6. (Ne)napodobujte ho

„Mám svérázného kamaráda, který na podobné scény reagoval tak, že sebou na tu zem praštil taky a řval jak tur. To teprve lidi kolem koukali! A koukaly pak i jeho děti, které tím pádem přestaly vyšilovat, a pak ho ještě uklidňovaly: ‚Ne, tatínku, ty nebreč, nekřič.‘ Ale podle mě to není úplně šťastná technika. Představte si, že jste rozčílená, nadáváte, jste vzteky bez sebe a někdo vás začne napodobovat a parodovat. A pak vám ještě řekne: ‚Koukni, jak jsi škaredá.‘ Uklidnilo by vás to? Mě by to akorát teda ještě víc naprdlo.“

 

Děti to fakt bolí! Děti si nepamatují situace, ale pamatují si, jak se při tom cítily.

 

7. Odneste ho mimo dění

„Když afekt trvá dlouho, vezmu syna do náručí a odnesu někam bokem mimo dění, kde bude mít možnost se postupně uklidnit. Zároveň tak snižuju riziko, že kolem půjde někdo cizí, kdo ho bude chtít vychovávat blbejma kecama (typicky třeba vydírání, že ho odnese s sebou, když nepřestane křičet) nebo doporučeními k praktikování fyzického násilí, která pronese ke mně.“

8. Nevyhrožujte

„V žádném případě dítěti neříkejte, že pokud se neuklidní, že ho tam necháte. Nebo že ho nemáte ráda. De facto jde o vydírání láskou. Děti to fakt bolí! Pravděpodobně se taky občas neshodnete třeba s manželem. Jak by vám bylo, kdyby vám manžel začal říkat, že si jde hledat hodnou ženu? Děti si nepamatují situace, ale pamatují si, jak se při tom cítily..."

Vzteká se v obchodě a všichni se dívají! Zkuste tenhle návod od psycholožky

9. Netrestejte!

„Vám snad pomůže k tomu, abyste se uklidnila, bič nebo prut?! Agrese na dětech je ubohost, žádný projev dětí není důvod k použití násilí!“

10. Předcházejte ožehavým situacím 

„Osvědčilo se nám připravit se dopředu. Například do obchodu jdeme s tím, že si dcera může vybrat jednu malou věc. Žádné scény neprobíhají, naopak je krásné sledovat, jak se rozhoduje a několikrát vyměňuje věc z košíku a jak o tom přemýšlí. A někdy prostě ani nic nechce… Nebo když se při odchodu z pískoviště začíná schylovat ke vzteku, hned se ji snažím motivovat nějakou hrou typu ‚kdo bude první u dveří?‘.“

11. Vydržte, až vyroste

„Nám se neosvědčilo nic. Teď ve svých 32 letech už to nedělá.“

 

V žádném případě neříkejte, že pokud se neuklidní, tak ho tam necháte. Nebo že ho nemáte ráda. De facto jde o vydírání láskou.

 

Všude se radí, jak být podporou dítěti. Co mám ale dělat se svými vlastními emocemi, které mnou cloumají, když se moje dítě válí na veřejnosti po zemi?

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak zachovat klid?

Jak (ne)reagovat na pohledy a poznámky z okolí?

Jak o vzteklých scénách mluvit s dítětem?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Batole, Batole, Sociální sítě, Naše tipy, Emoce, vztek, Miroslava, Záchvat vzteku, Děti, Vali, Záchvat, Násilí, Facebook Maminka, Klid