Maminka.czSlavní tatínci

Xindl X: Vánoce? Změnil jsem se z hatera v uctívače

vas 3.  12.  2023
Právě dnes začíná advent, což znamená, že je konečně čas na vánoční písně. Jednu s názvem Alespoň jeden den nahrál i Xindl X, ale tentokrát jinak, než byste od něj čekali. Jak díky dětem změnil pohled na Vánoce?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Lidé většinou Vánoce milují, nebo nenávidí. Já jsem se v průběhu života přesunul od haterů k uctívačům,“ říká úspěšný muzikant a textař Ondřej Ládek (44).

Jednu vánoční píseň už na svém kontě má. Je to Štědrý večer nastal z roku 2012, která má na YouTube neuvěřitelných 21 milionů zhlédnutí. Kontroverzní refrén za roky zlidověl:

Štědrý večer nastal,
když jsem doma chlastal.
Abych věřil, že je štědrý,
musel jsem si dát ještě drink
a na Novej rok
pustil jsem se do lehkejch drog... 

Jiný pohled na svátky klidu a míru

Tentokrát se ale rozhodl k singlu přistoupit úplně jinak. „Od doby, co mám děti, mám Vánoce radši a radši. Tak by mi přišlo jako škoda, aby jediná moje známá vánoční píseň byla Štědrý večer nastal, která se k Vánocům nestaví úplně pozitivně,“ říká o své inspiraci zpěvák. „Sice ji mám rád a neváhám ji hrát i v létě, ale říkal jsem si, že by to na nové desce chtělo i trochu jiný pohled na svátky klidu a míru,“ dodává.

Vznikla tak krásná píseň Alespoň jeden den s rodinnou atmosférou a upřímným textem, který i přes absenci sarkasmu a ironie neztrácí na typickém „xindlovském“ vtipu. Zpěvák v ní nabádá, že "alespoň jeden den v roce" bychom měli vypnout a "tvářit se, že rodina je přece víc než práce".

„Písničku jsme natočili s producentem Radkem Tomáškem, se kterým jsem už ve čtrnácti letech hrál ve své první kapele. Takže by se dalo říct, že jsme si tuhle práci dali k našemu třicetiletému výročí,“ vypráví Ondřej. 

Svou zásluhu na novém singlu má také zpěvákova jedenáctiletá dcera Alice. Ta nakreslila cover singlu i obrázky do lyric videa. O tom, že má Alice k umění blízko, se Ondřej rozpovídal i v našem nedávném rozhovoru.  "Zájmy u dětí jsou strašně důležité, takže dětem vycházíme v tom, co chtějí dělat, maximálně vstříc. Alice třeba ráda vyrábí, nedávno dělala pro celou třídu náramky. Začalo ji bavit pletení a našla se i ve zpívání. Koupil jsem jí kytaru, teď touží po bubnech. Jde jí to moc dobře, tak jsme zvědaví, kam se to vyvine."

Desetiletý syn Mikuláš zase rád hraje basketbal. "Když nehraje basket, tak kouká na filmy o něm. Je dobré nebrat na lehkou váhu jakoukoliv blbost, kterou děti chtějí vyzkoušet," dodává úspěšný muzikant. 

Zpěvák Xindl X o rodinném životě na Kanárských ostrovech: Děti by se neměly držet jen maminčiny sukně

VIDEO: XINDL X: Popelka

Témata: Slavní rodiče, Slavní tatínci, svátek, Vánoce, Advent, Popelka, zpěvák, Ondřej Ládek, Mikuláš, muzikant, Xindl X, Singl, Vánoční píseň, Štědrý večer, Alice, YouTube