Maminka.czTěhotenství

XXL mámy: Jak prochází těhotenstvím obézní ženy?

„Je to těžší. Ohromně,“ přikyvuje Kamila, která do svého druhého těhotenství vstupovala s váhou 107 kilogramů a nyní - měsíc před porodem - váží 122. Hlavně to ale může porovnat se svým prvním těhotenstvím, kdy vážila polovinu.
28. 10. 2013
XXL mámy: Jak prochází těhotenstvím obézní ženy?

Dávají mi to sežrat

„Nikdo vám přímo nic neřekne, ale lékaři i sestry a vlastně všichni se na vás koukají tak, že je to víc než jasné. Je vidět, jak jim ty kila vadí a jak vámi kvůli tomu opovrhují. Na ultrazvuku nejdete pořádně prosvítit, navíc je pravděpodobné, že budete trpět těhotenskou cukrovkou a budete si muset píchat inzulin. Já k tomu mám ještě vysoký tlak a silně mi otékají nohy, takže vážně ukázkové těhotenství,“ uzavírá Kamila výpočet možných rizik.

Je to o lidech

Jak ale vzápětí dodává, hodně je to o lidech. „My jsme se v pátém měsíci mého těhotenství stěhovali. Můj původní gynekolog, ale třeba i doktor, co mi dělal screening v prvním trimestru, byli úplně v pohodě. Milí, příjemní, můj gynekolog občas jen zažertoval, že shodit nějaké to kilo by nebylo úplně od věci, já mu dala za pravdu, oba jsme se tomu zasmáli a bylo to. Bohužel, v místě našeho nového bydliště se setkávám zatím jen s přístupem, co jsem popsala na začátku. Dost mi to vadí, ale snažím se nenechat si tím těhotenství zkazit.“

Potíže s otěhotněním

Lékaři se shodují, že co se obézních žen a těhotenství týče, potíže bývají spíše s početím jako takovým než posléze s průběhem samotného těhotenství. Obézním ženám to trvá v průměru déle než ženám s normální váhou a častěji se také proto obrací na reprodukční kliniky. To samé se ovšem dá říci i o ženách velmi hubených; každý extrém prostě škodí.

Vyšší riziko komplikací

U silnějších žen musí také lékaři častěji volit variantu císařského řezu a rovněž riziko pooperačních komplikací je vyšší (krevní trombóza, embolie, špatné hojení jizvy…) Ostatně ani podmínky pro vpíchnutí například epidurální injekce do zad nejsou úplně ideální. V průběhu těhotenství jsou časté otoky nohou a vysoký tlak a jak zmínila Kamila, test na cukrovku vychází obézním ženám často pozitivní. Někdy to může zajít až daleko, že si musí píchat inzulinové injekce.

Pozorně sledovány

A v neposlední řadě je tu strach o dítě. Narodí se zdravé? Nebude tlusté? Některé studie poukazují na to, že obezita u matek zvyšuje riziko poškození plodu. Jistě. Ale zvýšené riziko představuje například i konzumace alkoholu v době těhotenství (byť jen občasná) a přesto k ní dochází a ženám se i tak rodí krásné a zdravé děti. Další věcí je možná obezita plodu. Pokud je ženě indikována těhotenská cukrovka, bývá pak velmi pozorně sledována a vývoj plodu pečlivě kontrolován. Lékaři ženám nedoporučují držet diety v pravém slova smyslu, ale spíše si jídlo rozdělit na menší porce a jíst klidně každé dvě až tři hodiny, ale malé porce. Rovněž je záhodno přidat do svého jídelníčku hodně zeleniny a omezit přílohy. Ale to se vlastně týká úplně všech.

Témata: Těhotenství, XXL, Obézní žena
Mohlo by vás zajímat
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců
Maminka vydává pohádkovou knížku plnou krásných ilustrací Pohádky od Maminky
Gelové kapsle na praní do děských rukou nepatří. Děti nevidí rozdíl
Chodí k vašim dětem zoubková víla? Děti milují fantazii a imaginaci

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu