Maminka.czNeplodnost a IVF

Z neplodnosti je civilizační nemoc! Jak poznáte, že máte problém? A co pak?

Simona Procházková 28.  5.  2020
S početím vlastního potomka má aktuálně v Česku potíže každý pátý pár. Lékaři varují, že počet neplodných žen i mužů trvale stoupá. Na tento problém se celosvětově snaží upozornit mezinárodní Den neplodnosti, který připadá na sobotu 6. června. Kdy už je na místě obrátit se na odborníky a jak probíhá léčba?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud toužíte po dítěti a bojujete s neúspěchy, neotálejte příliš s návštěvou lékaře, moderní medicína dokáže ve většině případů pomoci. Léčba je někdy poměrně snadná a rychlá, jindy jde ale o běh na delší trať.

Málo vajíček, nepohyblivé spermie…

Pokud provozujete s partnerem pravidelný nechráněný pohlavní styk jeden rok a stále ne a ne otěhotnět, je na čase vyhledat lékařskou pomoc. Prvotním úkolem je najít příčinu neplodnosti, a proto je třeba provést různá vyšetření. V případě ženy je nutné gynekologické, ultrazvukové a hormonální vyšetření, u mužů se vyšetří takzvaný spermiogram, u obou pak následuje vyšetření na pohlavně přenosné nemoci (HIV, syfilis, hepatitida B a C).

U žen je neplodnost často spojená s nedostatkem vajíček kvůli dlouhodobému užívání hormonální antikoncepce. „Pokud nebylo tělu v mládí dopřáno dozrát a naučit se fungovat přirozeně, může se po vysazení antikoncepce stát, že žena nebude nějakou dobu vůbec menstruovat a produkovat vajíčka, její cyklus nepoběží,“ potvrzuje primář kliniky GynCentrum Daniel Struppl.

Muži a ženy se v příčinách neplodnosti dělí rovným dílem

Muži zase často trpí malým počtem pohyblivých spermií, například v důsledku varikokély (rozšíření cév v oblasti varlat). Ta se dnes dá snadno odstranit. Muži trpící varikokélou mohou pociťovat bolesti směřující od varlete do třísla, které typicky doprovází namáhavé činnosti, sport, dlouhé stání nebo řízení automobilu. Dříve se operace odstranění varikokély prováděla laparoskopicky, maximálně bezpečným a spolehlivým zákrokem je mikrochirurgická operace varikokély.

Málo spermií? Příčinou může být rozšíření žil varlete. Lékaři mají řešení

Jak probíhá umělé oplodnění?

Pokud výsledky vyšetření potvrdí, že neplodnost nelze léčit jinak než umělým oplodněním (IVF), je třeba vše společně s lékařem naplánovat a v dalším menstruačním cyklu ženy realizovat. Umělé oplodnění probíhá v rámci jednoho cyklu. Většinou druhý den menstruace začíná stimulace vaječníků, odběr vajíček je obvykle mezi 10. až 14. dnem cyklu a o pět dnů později přenos (transfer) embrya. V době očekávané menstruace už může být žena těhotná (dva týdny po přenosu embrya).

Prvním krokem v samotném procesu je stimulace vaječníků. Při ní si ženy aplikují injekce folikulostimulačního hormonu, aby došlo k dozrání více vajíček, ze kterých pak bude moct vzniknout více embryí. „Čím více embryí máme, tím stoupá šance na otěhotnění. Obvykle se úspěšnost po transferu jednoho embrya pohybuje mezi 35 až 40 %. V případech, kdy žena stimulaci odmítá nebo je kontraindikována, lze udělat odběr jednoho dominantního folikulu v přirozeném cyklu,“ vysvětluje MUDr. Jan Lacheta, primář centra reprodukční medicíny Iscare.

Při problémech s neplodností může ženám prospět i pobyt v lázních

Jedno nejlepší embryo

Po stimulaci následuje odběr vajíček. Ten probíhá v krátké celkové anestezii a trvá kolem 15 minut, záleží na počtu folikulů (čím více jich je, tím je výkon delší). Po výkonu může pacientka pociťovat mírné bolesti v podbřišku. Před odběrem je nutné absolvovat standardní předoperační vyšetření (krevní testy, EKG, vyšetření moči). Ještě ten den dochází k dalšímu kroku, a sice k oplození vajíček spermiemi partnera.

Díky monitorovacímu přístroji, do kterého jsou embrya (oplozená vajíčka) následně na tři až pět dní uložena, je možné snímání a analýza dynamiky embryonálního vývoje 24 hodin denně bez ohrožení jejich vývoje. Lékaři jsou tak schopni vybrat nejkvalitnější embryo.

Posledním krokem je již zmiňovaný samotný přenos embrya do dělohy. „V dnešní době se nejčastěji transferuje jedno embryo. V případech, kdy se opakovaně nedaří, lze zavést embrya dvě – pacientka ovšem nemůže mít jizvu na děloze, například po císařském řezu, operaci myomů apod. Pokud by totiž takováto žena měla dvojčetné těhotenství, hrozí riziko ruptury jizvy,“ říká MUDr. Lacheta. Těhotenský test by si pak měla žena provést za 14 dnů po transferu.

Těhotenství po IVF: V čem se liší a na co se připravit?

Kolik stojí IVF?

V Česku hradí aktuálně zdravotní pojišťovny čtyři cykly ženám ve věku mezi 18 a 39 lety. Pokud si žena nechá v prvních dvou cyklech zavést jedno čerstvé embryo (nezapočítávají se do toho transfery mrazených embryí). V opačném případě má nárok na tři pokusy. Doplatek pacientky má dvě části – léky (záleží kolik hormonů se celkem aplikuje) a laboratorní metody, které pojišťovna nehradí (nejčastěji se jedná i metodu ICSI – injekce spermie do vajíčka, prodlouženou kultivaci a mrazení embryí). K podstoupení umělého oplodnění musí být žena vdaná nebo mít souhlas partnera. Více informací najdete na iscare.cz/ivf.

Moc jsem chtěla dítě, muže jsem neměla. Stálo to jako dovolená u moře
Témata: Zdraví, Těhotenství, Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Umělé oplodnění, dovolená u moře, Cyklus, Spermie, Civilizační nemoc, Jan Lacheta, Česká republika, Analýza, Stimulace, Vyšetření, ISCARE, Oplodnění, Vajíčko, Nemo, Problém, Embryo, Mrazení, Daniel Struppl, Oplození, Vysazení, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat